Չմոռանանք պատմությունը, որ այն չկրկնվի իր մութ կողմերով. Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռադեկ Վոնդրաչեկը կոչ է արել չմոռանալ պատմությունը, որպեսզի այն չկրկնվի իր մութ կողմերով: Այս մասին Վոնդրաչեկն ասել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի ոգեկոչման կապակցությամբ «Արմենպրես»-ին փոխանցած իր ուղերձում:
«Այսօր մենք նշում ենք Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում Օսմանյան կայսրությունում հայերի և այլ ազգերի զանգվածային կոտորածների 106-րդ տարելիցը: Ես անհամբեր սպասում էի Հայաստան կատարելիք պաշտոնական այցին, սակայն, ցավոք, համաճարակային իրավիճակն ինձ խանգարեց այն իրականացնել: Բայց ես հավատացած եմ, որ կայցելեմ Հայաստան և, իհարկե, կլինեմ նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում»,- նշել է Վոնդրաչեկը:
Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը շեշտել է, որ քաղաքական գործիչների ու քաղաքացիների պարտքն է հիշել ու չմոռանալ պատմությունը, որպեսզի այն չկրկնվի իր մութ կողմերով:
Նա հիշեցրել է, որ չորս տարի առաջ Չեխիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում նացիստների կողմից վերահսկվող տարածքներում հրեա, գնչու և սլավոն բնակչության դեմ իրագործված մարդկության դեմ հանցագործությունները դատապարտելիս, հիշատակել է նաև Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի և ազգային ու կրոնական այլ փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը, ինչպես նաև՝ երկրագնդի այլ տարածքներում կատարված ցեղասպանական բռնությունները։
«Միևնույն ժամանակ, Պատգամավորների պալատը միջազգային հանրությանը կոչ արեց արդյունավետորեն կանխել աշխարհում մարդու և քաղաքացու իրավունքների ոտնահարումները և վեճերը լուծել խաղաղ ճանապարհով: Ուստի թույլ տվեք ինձ՝ այս ուղերձով իմ համերաշխությունը հայտնել ողջ հայ ժողովրդին»,- եզրափակել է Պատգամավորների պալատի նախագահը:
Ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան Կայսրության կողմից կազմակերպված և իրականացված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանը ապրիլի 2017թ. 25-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև։

Не будем забывать историю, чтобы она не повторилась со своими темными сторонами: Председатель Палаты депутатов Чехии
Радек Вондрачек, спикер Палаты депутатов чешского Парламента, призвал не забывать историю, чтобы она не повторилась со своими темными сторонами. Об этом Вондрачек заявил в своем обращении, предоставленном «Арменпресс», по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
“Сегодня мы отмечаем 106-ю годовщину массовых убийств армян и других народов в Османской империи во время Первой мировой войны. Я с нетерпением ждал официального визита в Армению, но, к сожалению, эпидемическая ситуация помешала мне сделать это. Но я верю, что приеду в Армению и, конечно же, буду в Мемориале Цицернакаберда”, - сказал Вондрачек.
Спикер Палаты депутатов подчеркнул, что долг политиков и граждан - помнить и не забывать историю, чтобы она не повторялась со своими темными сторонами.
Он напомнил, что четыре года назад Палата депутатов Чешской Республики осудила преступления против человечности, совершенные нацистами против еврейского, цыганского и славянского населения во время Второй мировой войны. Он упомянул и Геноцид армян и других национальных и религиозных меньшинств на территории Османской империи в годы Первой мировой войны, а также и совершенное в других местах геноцидальное насилие.
“В то же время Палата депутатов призвала международное сообщество эффективно предотвращать нарушения прав человека и гражданин всего мира и разрешать споры мирным путем. Поэтому этим посланием позвольте мне выразить солидарность со всем армянским народом”, - заключил спикер Палаты депутатов.
Геноцид, осуществленный Османской империи в 1915 г. в отношении армян, был величайшим преступлением начала XX века. Парламент Чешской Республики 25-го апреля 2017 г. принял резолюцию, признающую Геноцид армян.