Լիբանանը մերժում է կեղծիքը, ավերումն ու ճշմարտության քողարկումը. Վարդինե Օհանյանն ընթերցեց նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի Երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանը, որը Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցում է որպես Լիբանանի նախագահի ներկայացուցիչ, Միշել Աունի անունից ուղերձ հղեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո:
«Տառապանքի հիշատակման ցավի առիթի նկատմամբ խորագույն հարգանքով ու ակնածանքով, Լիբանանի Հանրապետության վսեմաշուք նախագահ Միշել Աունն ինձ հանձնարարեց անձամբ ներկայացնել իրեն Հայաստանի Հանրապետության կողմից կազմակերպված ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին, որպեսզի ճշմարտության բոցը վառ պահվի բոլորի խղճերում, որով նաև շնորհակալության ու գնահատանքի խոսք ենք ուղղում այս ոգեկոչման կազմակերպիչներին:
Հայոց ցեղասպանության նահատակները մնում են մեր խղճերում ու ապրում մեր կյանքում, այսօր և մեր ապագայում: Նրանք հայտարարում են, որ Աստված կոչվում է խաղաղության աստված, այլ ոչ թե անարդարության, գաղութատիրության և բռնության աստված: Նրանց հետ մենք մերժում ենք անձնատուր լինել մահվան դատավճռին: Նրանք նահատակվեցին, բայց շարունակեցին խոսել հոգով: Եվ ահա նրանք, ավելի քան մեկ դար անց, վերանորոգում են երկրի երեսը»,- ասաց նա:
Վարդինե Օհանյանի խոսքով՝ հայ և լիբանանցի ժողովուրդների միջև մեկից ավելի ընդհանուր հայտարար կա՝ հատկապես տանջանքի, զոհաբերության ու տառապանքի մեջ: «Դուք սրով եք սպանվել, մենք սպանվել ենք սովից ու շրջափակումից, իսկ հանցագործը մեկն է: Այս ճանապարհին, միասնաբար, մենք հանուն մարդկության մերժում ենք կեղծիքը, ավերումն ու ճշմարտության քողարկումը: Այսօր կոչ ենք անում լինել, միասին, այս գործուն ճշմարտությունը, որի շնորհիվ մենք ազատագրվում ենք ամեն տեսակի վախից ու լինում առավել ուժեղ ամեն տեսակի ենթակայությունից»,- նշեց նա:
Նախարարի խոսքով՝ լիբանանահայկական հարաբերություններն ամրապնդվել են հատկապես մարդկային մակարդակում, երբ անցյալ դարասկզբին, պատմության ցավալի ժամանակահատվածում, հարյուր հազարավոր հայեր, հայ ժողովրդի դեմ կազմակերված ջարդերի թիրախ դառնալով, հաստատվեցին Լիբանանի հողերում: «Նրանք դարձան մեր հայրենիքի էական բաղադրիչներից՝ արդյունավետորեն նպաստելով նրա քաղաքական կյանքին, սոցիալական ու մշակութային վերելքին: Նրանց մեջ հայտնի դարձան նախարարներ, պատգամավորներ, բժիշկներ, արհեստավորներ, արվեստագետներ, լրագրողներ, գործարարներ, գիտնականներ ու մտավորականներ: Նրանք նաև լիակատար հավատարմություն ցուցաբերեցին Լիբանանի հանդեպ՝ չհրաժարվելով իրենց կառչածությունից Հայաստանին, որը սերտորեն կապված է նրանց արյան, դավանանքի, մշակույթի ու պատմության հետ:
Լավագույն հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ մեր ժողովուրդների ձգտումները մարմնավորվել են հաճախակի հանդիպումներով, այցերով ու փորձի փոխանակմամբ, որոնց ավելանում է նաև միջազգային և ասիական խորհրդարանական ատյաններում դիրքորոշումների ու կեցվածքների շարունակական համակարգումն ի նպաստ մեր ժողովուրդների շահերի և որն արտահայտում է արդարության, խաղաղության ու մարդկային իրավունքների նկատմամբ մեր կողմնակցությունը, այն ժամանակ երբ Լիբանանը շեշտում է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու նրա տարածքային ամբողջականությունը հարգելու կարևորությունը»,- ընդգծեց Վարդինե Օհանյանը:
Նա կոչ արեց այս պատմական վայրից ու այս պատմական պահից, այնպես անել, որ աշխարհը զերծ մնա մեծամասնության ու փոքրամասնությունների գոյության մասին զգացումներից: «Մենք բոլորս փոխկախված ենք ու եղբայրներ, որովհետև մենք միասին բախվում ենք ընդհանուր մարտահրավերների, և յուրաքանչյուրս իր ձեւով է տուժում այդ հետևանքներից: Լիբանանի որդիներից՝ իր քրիստոնյաներով ու մահմեդականներով, հայազգի որդիներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, Լիբանանում և աշխարհում, Լիբանանի հանրապետության նախագահ Նորին գերազանցություն զորավար Միշել Աունը վերահաստատում է իր համերաշխությունն ու գնահատանքը հայ ժողովրդի՝ ամուր հավատքով խարսխված վկայությունը, որը շարունակվում է մարդկային քաղաքակրթությունում»,- եզրափակեց Վարդինե Օհանյանը:

Мы отвергаем ложь, разрушение и сокрытие истины: Вардине Оганян зачитала послание президента Ливана
Министр молодежи и спорта Ливана Вардине Оганян зачитала послание президента Ливана по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», Вардине Оганян, которая участвует в поминовении жертв Геноцида армян в качестве представителя президента Ливана Мишеля Ауна, направила свое послание в выступлении в Мемориале Цицернакаберд, воздав дань памяти жертвам Геноцида.
"С глубоким уважением и почтением к боли воспоминаний о страданиях, высокочтимый президент Ливанской Республики Мишель Аун поручил мне лично представлять его на мероприятиях по случаю Геноцида армян, организованных Республикой Армения — дабы поддерживать пламя истины в совести каждого ".
Жертвы Геноцида армян остаются в нашей душе и совести и живут в нашей жизни, сегодня и в нашем будущем. Они напоминают, что Бога провозглашают богом мира, а не несправедливости, колониализма и насилия. С ними мы отказываемся подчиняться приговору к смерти. Они пали смертью мучеников, но продолжали говорить душой. И здесь и сейчас, более века спустя, они восстанавливают лицо земли», - сказала она.
По словам Вардине Оганян, у армянского и ливанского народов есть общее, особенно в пережитых мучениях, жертвах и страданиях. "Вас убивали мечом, мы погибали от голода и блокады, и преступник один. Так, ради человечества мы вместе отвергаем ложь, разрушение и сокрытие истины. Сегодня мы призываем быть вместе, эту активную истину, благодаря которой мы освобождаемся от всякого страха и становимся сильнее всякого подчинения», - сказала она.
По словам министра, ливано-армянские отношения особенно укрепились на человеческом уровне, когда в начале прошлого века, в жестокий исторический период, сотни тысяч армян стали объектами массовых убийств и гонений, и поселились на ливанской земле. «Они стали одной из важнейших составляющих нашей Родины, внося эффективный вклад в ее политическую жизнь, социальное и культурное развитие. Среди них прославились министры, депутаты, врачи, мастера, художники, журналисты, бизнесмены, ученые и интеллектуалы. Они продемонстрировали полную лояльность Ливану, не отказываясь от своей привязанности к Армении, которая тесно связана с их кровью, религией, культурой и историей.
Стремление наших народов к улучшению отношений воплощается в частых встречах, визитах и обмене опытом, к этому добавляется постоянная координация позиций и позиций в международных и азиатских парламентских площадках - в интересах наших народов, выражая нашу приверженность справедливости, вопросам мира и права человека, когда Ливан подчеркивает важность уважения суверенитета и территориальной целостности Армении», - сказала Вардине Оганян.
Оганян призвала с этого исторического места и с этой исторической минуты освободить мир от мысли о существовании большинства и меньшинств. «Мы все взаимозависимы, мы все братья, потому что мы вместе сталкиваемся с общими проблемами, каждый из нас по-своему страдает от этих последствий. От сыновей Ливана - его христианами и мусульманами, сыновьям-армянам - в Республике Армения, в Ливане и во всем мире Президент Ливанской Республики Его Превосходительство Мишель Аун вновь подтверждает свою солидарность и признательность армянскому народу, сильная вера которого нашла свое продолжение в мировой цивилизации», - сказала Оганян.