Մոռացությունը կործանարար է. Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը Ցեղասպանության տարելիցին տեսաուղերձ է հղել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան չափազանց երկար սպասեց՝ մինչև լիարժեքորեն առերեսվելը սեփական և համաեվրոպական պատմության ամոթալի էջերին: Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի առնչությամբ «Արմենպրես»-ին տրամադրված տեսաուղերձում ասել է Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ, «Դաշինք 90/Կանաչներ» խմբակցության անդամ Կլաուդիա Ռոթը:
«106 տարի առաջ ապրիլի 24-ին սկսվեց հայկական ծագում ունեցող ավելի քան 1 մլն անձանց և այլ քրիստոնեական խմբերի՝ արամեացիների, ասորիների և քաղդեացիների պլանավորված արտաքսումն ու ոչնչացումը: Նրանք զոհ դարձան արտաքսման ու կոտորածի Օսմանյան կայսրությունում, որն այս մարդկանց դիտարկում էր որպես ներքին թշնամիներ և հենց այդ կերպ էլ վերաբերում նրանց»,- նշել է Ռոթը:
Նա ընդգծել է, որ այս մարդկանց ճակատագիրն օրինակ էր զանգվածային ոչնչացման, էթնիկ զտումների, դեպորտացիաների, ցեղասպանությունների պատմության համար, որոնցով սարսափելիորեն լի էր 20-րդ դարը:
«Գերմանիայում չափազանց երկար տևեց, մինչև մենք մեր սեփական և համաեվրոպական ամոթալի պատմությանը լիարժեքորեն և ազնիվ առերեսվեցինք: 2016թ. Բունդեսթագը համապատասխան բանաձևով դատապարտեց այդ հանցագործությունը, ինչպես նաև Գերմանական Կայսրության՝ որպես Օսմանյան կայսրության ռազմական դաշնակցի դերն այս իրադարձություններում:
Քանի որ միայն և միայն այս կերպ կարող ենք ամրապնդել մեր ժողովրդավարությունը և խուսափել ապագայում այդօրինակ ոճրագործություններից:
Բունդեսթագն այդ բանաձևով ընդունում է Գերմանիայի հատուկ պատմական պատասխանատվությունը, ի թիվս այլոց, Թուրքիային և Հայաստանին աջակցելու հարցում, որպեսզի անցյալի մութ էջերից ճանապարհ փնտրեն դեպի հաշտեցում և փոխըմբռնում»,- նշել է Ռոթը:
Բունդեսթագի փոխնախագահը շեշտել է, որ այս բանաձևով իրենք պարտավորվել են վերջապես ըստ արժանվույն ուշադրություն դարձնել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հիշողությանը և դրա հետևանքների պատշաճ ուսումնասիրմանը:
«Միայն այս կերպ մենք կարող ենք աջակցել Թուրքիայի ժողովրդավար գործիչներին, ովքեր տասնամյակներ շարունակ պահանջում են առերեսվել թուրքական պատմության այս մութ էջերին: Պատմությանն առերեսվելը թերևս ամենակարևոր հիմքը կարող է հանդիսանալ թե՛ հասարակության ներսում, թե՛ հարևանների կամ նախկին թշնամիների հետ հաշտեցման համար:
Այսօր, ապրիլի 24-ին ես հիշում եմ 1915թ. զոհերին: Չի կարելի մոռանալ, քանի որ մոռացությունը կործանարար է»,- եզրափակել է Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը:

Забвение разрушительно: вице-президент Бундестага Германии направила видеообращение к годовщине Геноцида
ЕРЕВАН, 23 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Германия слишком долго ждала, чтобы полностью столкнуться с позорными страницами своей и общеевропейской истории. Об этом заявила вице-президент Бундестага Германии, член фракции «Альянс 90 / Зеленые» Клаудия Рот в видеообращении «Арменпресс» по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«106 лет назад, 24 апреля, началась плановая депортация и истребление более 1 миллиона человек армянского происхождения и других христианских групп - арамейцев, ассирийцев, халдеев. Они стали жертвами депортации и резни в Османской империи, которая рассматривала этих людей как внутренних врагов, и именно так с ними обращались».
Она подчеркнула, что судьба этих людей была примером истории массовых истреблений, этнических чисток, депортаций, геноцидов, которыми был ужасно насыщен 20 век.
«В Германии нам потребовалось слишком много времени, чтобы полностью честно взглянуть в лицо позорной своей и паневропейской истории. 2016 г. Бундестаг принял резолюцию, осуждающую преступление, а также роль Германской империи как военного союзника Османской империи в этих событиях. Потому что только так мы сможем укрепить нашу демократию и избежать подобных злодеяний в будущем.
Этой резолюцией Бундестаг признает особую историческую ответственность Германии, среди прочего, поддержать Турцию и Армению в поиске выхода из темных страниц прошлого на пути к примирению и взаимопониманию», - сказала Рот.
Вице-президент Бундестага подчеркнула, что этим постановлением они обязались наконец обратить должное внимание на память о Геноциде армян 1915 г. и правильное изучение его последствий.
«Только так мы сможем поддержать демократических деятелей Турции, которые десятилетиями требовали открыть глаза на эти темные страницы турецкой истории. Столкновение лицом к лицу с историей может быть самой прочной основой для примирения как внутри общества, так и с соседями или бывшими врагами.
Сегодня, 24 апреля, вспоминаю жертв 1915 года. Мы не должны забывать, потому что забывчивость разрушительна», - заключила вице-президент Бундестага Германии.