ԱԺ-ն վավերացրեց ԵԱՏՄ-ի և Սերբիայի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը վավերացրեց «Եվրասիական տնտեսական միության եւ իր անդամ պետությունների՝ մի կողմից և Սերբիայի Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջև ազատ առեւտրի մասին» համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համաձայնագիրը վավերացվեց 100 «կողմ», 1 «դեմ» և 7 «ձեռնպահ» ձայներով:
Հաշվի առնելով, որ Սերբիայի Հանրապետության հետ ԵԱՏՄ երեք երկրների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի, կողմից արդեն կնքված էին երկկողմանի ազատ առևտրի համաձայնագրեր, որոշում է կայացվել կնքել ԵԱՏՄ-ի և Սերբիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիր, որը կբերի բալանսավորված իրավիճակի: ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրները կունենան նույնական շուկայի մատչելիություն դեպի Սերբիայի Հանրապետության շուկա:

Парламент Армении ратифицировал Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Сербией
Национальное собрание Республики Армения ратифицировало Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сербия, с другой. Как сообщает «Арменпресс», соглашение ратифицировано 100 голосами “за”, 1 против, при 7 воздержавшихся.
Решение о подписании Соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Сербией было принято с учетом того, что двусторонние соглашения о свободной торговле с Республикой Сербия уже подписаны тремя странами ЕАЭС - Россией, Беларусью и Казахстаном. Подписание соглашения гарантирует сбалансированную ситуацию. Все страны-члены ЕАЭС будут иметь одинаковый доступ к рынку Республики Сербия.