ՀՀ ԿԳՄՍՆ նախատեսում է մի շարք եկեղեցիներ, վանքեր, քանդակներ վերականգնել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, համագործակցելով ներդրողների հետ, նախատեսում է մի շարք մշակութային հուշարձաններ ամրակայել ու վերականգնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ապրիլի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ԿԳՄՍՆ պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանն ասաց, որ 2020-ին պետական միջոցներով վերականգնել են Լոռու մարզի Սանահին վանական համալիրի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու տանիքը, Սարգիս Բաղդասարյանի «Լոռեցի Սաքո» քանդակը, որը ժամանակին ենթարկվել էր վանդալիզմի և վնասվել: Այն տեղադրվել է Լոռու մարզի Դսեղ գյուղում:
Մասնակի ամրակայվել և վերականգնվել է Հոռոմի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցին: Աշխատանքների ընթացքում ավելի վաղ շրջանի եկեղեցու հիմքեր են հայտնաբերվել, և վերականգնման աշխատանքները ժամանակավոր կասեցվել են՝ նախագիծը վերամշակելու համար:
«Վերականգնվել է Սյունիքի մարզի Բնունիս համայնքի եկեղեցին, և այս տարի կիրականացվեն եկեղեցու տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Պետական միջոցներով պատվիրվել են հուշարձանների վերականգնման մի շարք նախագծեր: Անդրադառնալու ենք Մարմաշենի եկեղեցու ջրամեկուսացման նախագծին, Շատիվանքի վանական համալիրի վերականգնման նախագծին և Ագարակ հնավայրի ամրակայման ու թանգարանացման նախագծին»,-նշեց Վանյանը:
Նրա խոսքով՝ ունենք հսկայական մշակութային ժառանգություն և բազմաթիվ հուշարձաններ, որոնց վերականգնման ամբողջ բեռը պետությունը չի կարող միայնակ կրել, և նախարարությունը հնարավորություններ է փնտրում համագործակցել ներդրողների, բարերարների, հասարակական կազմակերպությունների, այլ շահագրգիռ կողմերի ու կազմակերպությունների հետ:
«Այս առումով ունենք բազմաթիվ հաջողված փորձեր: 2020-ին փոխգործակցության հուշագրի հիման վրա սկսվել են Արագածոտնի մարզի Աստվածընկալ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Օրեր անց կսկսվեն Վարագավանք վանական համալիրի գավիթներից մեկի վերականգնման աշխատանքները, և այդ գործընթացը շարունակական կլինի: Նախնական պայմանավորվածություն կա մի շարք հուշարձանների վերականգնման, ամրակայման, տարածքների բարեկարգման հետ կապված: Դրանցից են Երևանի Կարմիր կամուրջը, Ոսկեվազի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու տարածքը, Պտղնու տաճարը, Ավանի մատուռներից մեկը և այլն»,- բ շեշտեց վարչության պետը:
Մասնավոր ներդրողների հետ համագործակցության պարագայում անհրաժեշտության դեպքում նախարարության մասնագետներն իրականացնում են անվճար նախագծային աշխատանքներ, որ թեթևացնեն ներդրողների ֆինանսական բեռն ու հնարավորինս արագ կազմակերպեն թղթարարական գործընթացները:
«2021-ին նախատեսված է մի քանի նոր նախագծի իրականացում, որոնք հետագայում կվերականգնվեն, օրինակ՝ Գնդեվազի եկեղեցու որմնանկարը, Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու պարսպապատերը և կից տարածքները: Կարևոր է նաև Երևան-Սևան մայրուղու հարևանությամբ ճանապարհաշինարարներ Դավիթ Բեջանյանի և Խաչատուր Հակոբյանի «Արձագանք» արձանների վերականգնումը: Ժամանակին այդ քանդակները ևս վանդալիզմի են ենթարկվել ու թալանվել: Կարևոր է ցույց տալ, որ պետությունը տեր է կանգնում իր ժառանգությանը»,-ընդգծեց Հարություն Վանյանը:

Министерство НОКС Армении планирует реставрацию ряда церквей, монастырей и памятников
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в сотрудничестве с инвесторами планирует укрепить и отреставрировать ряд памятников культуры.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами 16 апреля начальник Управления охраны памятников истории и культуры Министерства образования и науки Арутюн Ванян сообщил, что в 2020 году на средства государства была ремонтирована крыша церкви Святого Спасителя в монастыре Санаин в Лорийской области. Был восстановлен памятник “Сако из Лори” работы Саргиса Багдасаряна, установленный в селе Дсех Лорийской области, который подвергся вандализму и был поврежден
Частично укреплена церковь Св. Рипсиме в Хороме. Во время работ был обнаружен фундамент более раней церкви и реставрационные работы были временно приостановлены.
“Отреставрирована церковь общины Бнунис Сюникской области. В этом году будет проведено и благоустройство церковной территории. Ряд проектов по реставрации памятников заказан на государственные средства. Речь идет о проекте гидроизоляции церкви Мармашен, проекте реставрации монастырского комплекса Шативанк, проекте укрепления древнего городища Агарак и создания музея”, - сказал Ванян.
По его словам, у нас есть огромное культурное наследие - много памятников, восстановление которых государство не может вести в одиночку, министерство ищет возможности для сотрудничества с инвесторами, благотворителями, общественными организациями, другими заинтересованными сторонами и организациями.
“Есть много успешных дел. В 2020 году на основе меморандума о сотрудничестве началось восстановление церкви Аствацинкал в Арагацотнском районе. Через несколько дней начнутся реставрационные работы одного из вестибюлей монастырского комплекса Варагаванк, и этот процесс будет продолжаться непрерывно. Есть предварительная договоренность о реставрации, укреплении и благоустройстве ряда памятников. Среди них Красный мост Еревана, территория церкви Святого Ованеса в Воскевазе, Птгнийский собор, одна из часовен в Аване и др.”, - подчеркнул Ванян.
В случае сотрудничества с частными инвесторами, при необходимости, специалисты Министерства проводят бесплатные проектные работы, чтобы облегчить финансовые траты инвесторов и в кратчайшие сроки организовать оформление документов.
“В 2021 году планируется реализовать несколько новых проектов, будут отреставрированы, фреска церкви Гндеваз, стены церкви Святого Ованеса. Важно также восстановление скульптуры Давида Беджаняна и Хачатура Акопяна “Эхо” на трассе Ереван-Севан. Когда-то эта скульптура подверглась вандализму и разграблению. Важно показать, что государство зботится о своем наследии”, - сказал Арутюн Ванян.