Լավրովն ամփոփել է ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստը լավ հնարավորություն էր գնահատելու նախորդ 30 տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքն ու նախանշելու հետագա աշխատանքի հստակ ուղղությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքներով հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հիշեցնելով, որ այս տարի կառույցը տոնում է իր 30-րդ տարեդարձը:
Նա հայտնել է, որ արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից կարևոր էր ԱՊՀ անդամ պետությունների արտաքին գերատեսչությունների միջև համագործակցության ակտիվացման ծրագրի կատարման ընթացքի ուսումնասիրումը: Լավրովը հիշեցրել է, որ այս եռամյա ծրագիրն ընդունվել էր նախորդ տարի՝ Թուրքմենստանի նախաձեռնությամբ:
«Պայմանավորվել ենք շարունակել համատեղ հայտարարությունների ընդունման պրակտիկան՝ միջազգային կազմակերպություններում տարածելու նպատակով: Դրա թարմ օրինակը մարտի 18-ին ԱՊՀ անդամ երկրների արտգործնախարարների կողմից միջազգային իրավունքի ամրապնդման մասին հայտարարության ընդունումն էր, որը մենք շատ ակտուալ ենք համարում մի իրավիճակում, երբ որոշ արևմտյան երկրներ փորձում են միջազգային իրավունքը փոխարինել կանոնների վրա հիմնված ինչ-որ կարգերով»,- նշել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Նա հայտարարել է, որ ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում պայմանավորվածության են եկել կոորդինացնել քայլերը տարբեր բազմակողմ հարթակներում՝ այդ թվում և ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլն:
Լավրովը տեղեկացրել է նաև, որ ապրիլի 2-ի նիստում հաստատել են հանցավոր եկամուտների լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման հակազդման համաձայնագրի նախագիծը: «Ընդունել ենք նաև մի շարք որոշումներ ռազմական, հումանիտար ոլորտներում, այդ թվում և համագործակցություն երիտասարդական փոխանակումների, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտներում»,- հայտնել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:

Лавров подвел итоги заседания Совета министров иностранных дел СНГ
Очередное заседание Совета министров иностранных дел СНГ стало хорошей возможностью оценить работу, проделанную за предыдущие 30 лет, и наметить четкие направления дальнейшей работы. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, обобщая итоги заседания Совета министров иностранных дел СНГ и напомнив, что, в этом году структура отмечает свое 30-летие.
Он заявил, что с точки зрения внешней политики важным было изучение хода реализации программы активизации сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами государств-участников СНГ. Лавров напомнил, что эта трехлетняя программа была принята в прошлом году по инициативе Туркменистана.
“Мы договорились продолжить практику принятия совместных заявлений с целью их распространения в международных организациях. Недавним примером этого стало принятие министрами иностранных дел стран СНГ 18 марта заявления об укреплении международного права, которое мы считаем очень актуальным в ситуации, когда некоторые западные страны пытаются заменить международное право какими-то порядками, основанными на правилах”, - сказал министр иностранных дел России.
Он сообщил, что на заседании Совета министров иностранных дел СНГ они договорились координировать шаги на различных многосторонних площадках, в том числе в ООН, ОБСЕ и на других.
Лавров также сообщил, что на заседании 2 апреля был утвержден проект Соглашения об отмывании преступных доходов, финансировании терроризма, противодействии распространению оружия массового уничтожения. “Мы также приняли ряд решений и в военной, и в гуманитарной сферах. В том числе и в сфере сотрудничества в области молодежных обменов, физической культуры и спорта”,- сообщил глава российского внешнеполитического ведомства.