Ատոմակայանը 141 օրով կկանգնի մայիսից. վերանորոգումից հետո ՀԱԷԿ-ն ակնկալում է ստանալ 10 տարվա լիցենզիա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը, որոշակի աշխատանքներ կատարելու նպատակով, 141 օրով կկանգնի մայիսի 15-ից. 2021-ին վերանորոգման աշխատանքից հետո ՀԱԷԿ-ը պետք է նոր լիցենզիա ստանա կարգավորող մարմնից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացվող «Հայաստանում ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները» թեմայով պանելային քննարկման շրջանակում այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Նա հիշեցրեց ռուսական վարկի շնորհիվ գործող բլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի մասին: «Այդ պահին՝ 2015-2016թթ. 10 տարվա հեռանկարով է եղել դա, այսինքն՝ 2026-ին գործող բլոկն արդեն 40 տարի շահագործման մեջ կլինի: Եվ հաշվի առնելով մյուս երկրների նմանատիպ բլոկների փորձը, մենք պատրաստվում ենք ևս 10 տարով շարունակել շահագործման ժամկետի երկարացումը: Այսինքն՝ 2026-ից հետո, իհարկե համապատասխան հիմնավորումների առկայության դեպքում շարունակել կայանի շահագործումը»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա 2021-ի նախազգուշական վերանորոգման ժամանակաշրջանը համարեց ամենաբարդերից մեկը՝ աշխատանքների կազմակերպման առումով: «Պատրաստվում է բլոկի աշխատանքը մայիսի 15-ից 141 օրով դադարեցնել, որի ժամանակ կկատարենք անվտանգության բարձրացման միջոցառումներից մի քանի կարևոր կետեր և իհարկե ռեակտորի իրանի թրծման աշխատանքներ»,-ասաց նա:
Վարդանյանի վստահեցմամբ՝ այս պահին էլ իրանի թրծման աշխատանքների նախապատրաստական բոլոր աշխատանքները կատարվել են, թրծումը կատարող ընկերության ղեկավարությունը Հայաստանում է, քննարկում են աշխատանքների կազմակերպման մասը:
«2021-ին վերանորոգման աշխատանքից հետո մենք պետք է նոր լիցենզիա ստանանք ՀՀ կարգավորող մարմնից, առայժմ ըստ օրենքի՝ 10 տարով, բայց իհարկե հիմնավորումն ապահովելու դեպքում մինչև 2026-ը»,-նշեց Վարդանյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ռիսկ տեսնո՞ւմ է, որ խնդիր կառաջանա և չի երկարաձգվի տարվա վերջին՝ նա ասաց, որ բոլոր դեպքերում տեխնոլոգիական պրոցես է, և ռիսկի գործոնը կա: «Բայց հաշվի առնելով, որ ռուսական ընկերություններն ունեն նմանատիպ փորձ, մենք հուսով ենք, որ շատ փոքր է ռիսկի գործոնը՝ որևէ խնդիր առաջանալու համար»,-ասաց նա:

АЭС с мая остановится на 141 день: после ремонта АЭС может получить 10-летнюю лицензию
Армянская АЭС с 15 мая для проведения определенных ремонтных работ будет остановлена на 141 день. После ремонтных работ ААЭС от регулирующего органа получит новую лицензию. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в рамках панельной дискуссии на тему “Перспективы развития атомной сферы Армении” заявил генеральный директор Армянской АЭС Мовсес Варданян.
Он напомнил о планах продления сроков эксплуатации существующего блока за счет российского кредита. “В 2026 года будет 40 лет работы блока. Учитывая опыт аналогичных агрегатов в других странах, мы планируем продлить срок его службы еще на 10 лет. То есть и после 2026 года, конечно, при наличии соответствующих оснований продолжать работу станции”, - сказал Варданян.
Период ремонта 2021 года он считает одним из самых сложных с точки зрения организации работы. “Блок с 15 мая будет остановлен на 141 день. В это время мы примем определенные важные меры безопасности, конечно же будет обжиг корпуса реактора”, - сказал он.
По словам Варданяна, на данный момент все подготовительные работы уже завершены, руководство компании по обжигу находится в Армении, обсуждается организация работы.
“После ремонтных работ мы должны получить новую лицензию от регулирующего органа Республики Армения, пока по закону на 10 лет”, - сказал Варданян.
На вопрос, видит ли он риск, что возникнут проблемы, не будет ли остановка продлена до конца года, он сказал, что во всех случаях это технологический процесс, есть и фактор риска. “Но учитывая, что у российских компаний есть аналогичный опыт, мы надеемся, что фактор риска будет слишком мал, чтобы вызвать какие-либо проблемы”, - сказал он.