Թուրքիան և Ադրբեջանը օտարերկրյա վարձկաններին պետք է անհապաղ դուրս բերեն տարածաշրջանից. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի բերված բոլոր օտարերկրյա վարձկանները պետք է անհապաղ և ամբողջությամբ դուրս բերվեն տարածաշրջանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը:
«Ադրբեջանի ղեկավարության որոշումը՝ սեփական երկիրը վերածել թուրքական արբանյակի և ահաբեկչության օջախի, լուրջ սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև միջազգային անվտանգության համար»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի կողմում օտարերկրյա զինյալների առկայությունը ճանաչվել է տարբեր երկրների և հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Միաժամանակ, հստակորեն ընդգծվել է Թուրքիայի դերակատարումը վարձկանների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու գործում:
Արա Այվազյանը հայտնել է նաև, որ Արցախի տարածքում ձերբակալվել են մի քանի օտարերկրյա զինյալներ, որոնք խոստովանական ցուցմունք են տվել: «Քրեական գործերը փոխանցվել են համապատասխան դատական ատյաններ»,- նշել է նա:

YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. All foreign mercenaries brought into the Nagorno Karabakh conflict zone by Turkey and Azerbaijan should immediately and completely be withdrawn, Armenian Foreign Minister Ara Aivazian said in an interview to RIA Novosti.
“The Azerbaijani leadership’s decision to transform their own country into a Turkish satellite and a terror cluster is a serious threat not only for regional security but also international security,” he said.
Aivazian underscored that the fact that foreign militants are present in the Azeri side has been confirmed and acknowledged by various countries and international organizations. At the same time, Turkey’s role in transferring the mercenaries to Azerbaijan has been clearly underscored.
The FM reminded that several foreign fighters have been taken into custody in Artsakh and these mercenaries have admitted in their testimonies to law enforcement agencies that they had been paid to fight for the Azeris. “The criminal cases have been given to relevant judicial bodies,” he said.