ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2020-ի 11 ամիսներին կրճատվել է 2 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համավարակի հետևանքով կիրառվող սահմանափակումների արդյունքում 2020-ի հունվար-նոյեմբերի արդյունքներով՝ ԵԱՏՄ-ում ապրանքաշրջանառությունը կրճատվել է 11 տոկոսով, իսկ միության անդամ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը՝ ընդամենը 2 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Նախարարը նախ նկատեց, որ եվրասիական տարածաշրջանի վրա վստահաբար կազդի տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի մասին խոսվում է Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում: Նա շեշտեց՝ ապաշրջափակումը պետք է իրականացվի համապարփակ կերպով, ինչը հնարավորություն կտա օգտագործել տարածաշրջանի ներուժը՝ առանց աշխարհաքաղաքական նախապատվությունների:
«Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից ի վեր Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցել է տնտեսական ինտեգրման խորացման, պետությունների միջև համագործակցության ապահովման, տնտեսական ներուժի բացահայտման և արդյունավետ իրացմանը: Արդյունքում մինչև 2020-ը, չնայած բոլոր տնտեսական դժվարություններին, ակնհայտ էր միության անդամ պետությունների առևտրաշրջանառության խթանման, միասնական շուկաների ձևավորման, սոցիալ-տնտեսական զարգացման առանձին ցուցանիշների մոտարկման և զարգացման դրական միտումը: Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակից ի վեր համավարակի հետևանքով կիրառվող սահմանափակումները բացասաբար են ազդել ԵԱՏՄ ներքին փոխադարձ առևտրի ծավալների վրա՝ պայմանավորված նաև տրանսպորտային հաղորդակցության խափանումներով, միության անդամ որոշ երկրների քաղաքացիների մուտքի արգելքով»,-ասաց Այվազյանը:
Այսպիսով՝ 2020-ի հունվար-նոյեմբերի արդյունքներով՝ ԵԱՏՄ-ում ապրանքաշրջանառությունը կրճատվել է 11 տոկոսով՝ կազմելով 44 մլրդ դոլար: Կան կանխատեսումներ, որ ընթացիկ տարվա ավարտին միության տնտեսությունը կկրճատվի ևս 3.9 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ, ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2020-ի նույն ժամանակահատվածում կրճատվել է ընդամենը 2 տոկոսով՝ կազմելով 2.03 մլրդ դոլար: Նախարարի խոսքով՝ սակայն միության անդամ պետությունների կողմից պետությունների օժանդակության ակտիվ միջոցառումների իրականացման արդյունքում տնտեսական անկման խորությունը բավականին նվազել է, իսկ միավորման գործիքակազմի շնորհիվ հաջողվել է մեղմել տնտեսական բացասական հետևանքները: Նա շեշտեց, որ ԵԱՏՄ-ի շուկան արտահանման առումով ՀՀ-ի համար մեծ առավելություններ ու նշանակություն ունի:

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за 11 месяцев 2020 года сократился на 2%
В результате ограничений, применяемых вследствие пандемии, по итогам января-ноября 2020 года товарооборот в ЕАЭС сократился на 11%, а товарооборот Армении со странами-членами союза - всего на 2%. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции сказал министр иностранных дел Армении Ара Айвазян.
Министр отметил, что разблокирование всех транспортных и экономических коммуникаций региона, о котором говорится в пункте 9 заявления глав Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, безусловно, повлияет на евразийский регион. Он подчеркнул, что разблокирование должно осуществляться всеобъемлющим образом, что даст возможность использовать потенциал региона без геополитических предпочтений.
«С момента вступления в Евразийский экономический союз Армения активно участвовала в углублении экономической интеграции, обеспечении сотрудничества между государствами, выявлении и эффективной реализации своего экономического потенциала. В результате к 2020 году, несмотря на все экономические трудности, стала очевидна положительная тенденция стимулирования товарооборота государств-членов Союза, появление общих рынков, сближение отдельных показателей социально-экономического развития. Ограничения, введенные вследствие пандемии с первого квартала прошлого года, из-за перебоев в движении и запрета на въезд гражданам некоторых стран-членов негативно повлияли на объем внутренней взаимной торговли ЕАЭС», - сказал Айвазян.
Так, в январе-ноябре 2020 года товарооборот в ЕАЭС снизился на 11%, дойдя до 44 миллиардов долларов. Есть прогнозы, что к концу этого года экономика союза сократится еще на 3,9%. В то же время товарооборот Армении со странами ЕАЭС за аналогичный период 2020 года снизился всего на 2%, дойдя до 2,03 миллиарда долларов. Однако, по словам министра, в результате реализации государствами-членами Союза активных мер государственной поддержки глубина экономического спада значительно снизилась, и благодаря инструментам союза негативные экономические последствия были смягчены. Он подчеркнул, что рынок ЕАЭС с точки зрения экспорта для Армении имеет большие преимущества и значение.