ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել նոյեմբերին գերեվարված ևս 57 զինծառայողին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը ողջունել է նոյեմբերին Ադրբեջանի գերեվարած 5 հայ գերիների վերադարձը Հայաստան և կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել մյուսներին ևս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոն:
«ԵՄ-ն ողջունում է նոյեմբերին Ադրբեջանի գերեվարած 5 հայ զինծառայողների ազատ արձակումը և կոչ է անում անհապաղ ազատել կալանքի տակ մնացած 57-ին: Սա կնպաստի երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդմանը, ինչը կարևոր է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար»,-հայտնել է Ստանոն:
Armenia/Azerbaijan: welcomes release of 5 servicemen captured by in November and calls for the immediate release of the 57 remaining in custody. This would contribute to building confidence between both countries which is important for lasting peace in the region.
— Peter Stano (@ExtSpoxEU) January 29, 2021
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ-ի ջանքերի արդյունքում հունվարի 28-ին Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձել 5 գերի: Բաքվից հայրենիք վերադարձած 5 գերիները Շիրակի մարզի 62 զինծառայողների խմբից էին, որոնք գերեվարվել էին Հադրութի շրջանում նոյեմբերին:

ЕС призывает Азербайджан немедленно вернуть остальных, захваченных в ноябре 57 военнопленных
Европейский союз приветствовал возвращение в Армению пяти пленных армян, захваченных Азербайджаном в ноябре, и призвал к немедленному возвращению остальных. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Службы внешних связей Евросоюза Питер Стано.
“ЕС приветствует освобождение пяти армянских военнослужащих, захваченных Азербайджаном в ноябре, и призывает к немедленному освобождению остальных 57 военнопленных. Это укрепит доверие между двумя странами, что необходимо для установления в регионе прочного мира”, - завил Стано.
При посредничестве российской стороны и в результате усилий СНБ Армении 28 января из Азербайджана в Армению были возвращены 5 военнопленных. Пятеро пленных, вернувшихся домой из Баку, были из группы 62 военнослужащих из Ширакского района, захваченных в ноябре в Гадрутском районе.