Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 11 ամսում նվազել է 7.2 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-նոյեմբերին 7.2 տոկոսով նվազել է 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 0.2 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվար-նոյեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 11.2 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում հունվար-նոյեմբերին նվազումը կազմել է 13.5 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալը նվազել է 13.6 տոկոսով:
2020 թվականի հունվար-նոյեմբերին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 1 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 2.2 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 1.8 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-նոյեմբերին աճել է 4.2 տոկոսով՝ կազմելով 186 հազար 167 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 5.9 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 3.2 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-նոյեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ, նկատվել է նվազում՝ 12.4 տոկոսով, ընդ որում՝արտահանումը նվազել է 5.2 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 15.9 տոկոսով:

Показатель экономической активности в Армении за 11 месяцев снизился на 7,2%
Показатель экономической активности в Армении в январе - ноябре текущего года снизился на 7,2% по сравнению с тем же периодом 2019 года.
Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом Армении.
Объем промышленного производства снизился на 0,2 процента. Объем строительства в январе -ноябре текущего года снизился на 11,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Товарооборот в январе - ноябре снизился на 13,5%, а объем оказанных услуг - на 13,6%.
В январе - ноябре 2020 года индекс потребительских цен вырос на 1%, индекс цен на промышленную продукцию - на 2,2%. Производство электроэнергии увеличилось на 1,8%.
Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в январе - ноябре выросла на 4,2%, составив 186 167 драмов. При этом среднемесячная заработная плата в государственном секторе увеличилась на 5,9%, а в частном секторе - на 3,2%.
В январе - ноябре текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года внешнеторговый оборот снизился на 12,4%, при этом экспорт сократился на 5,2%, а импорт - на 15,9%.
Курс драма к доллару США в январе - ноябре 2020 года составил 486,29.
Спад экономической активности вызван пандемией COVID-19, которая привела к спаду и экономики почти всех стран.