Հայաստանում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.3%
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2020թ. հոկտեմբերը 2019թ. հոկտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 1.3%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ` 0.5%: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից։
Ընդ որում, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի մեկամյա գնաճը կազմել է 0.6%, մեկամսյա գնաճը՝ 0.8, իսկ ալկոհոլային խմիչքինը և ծխախոտային արտադրատեսակներինը, համապատասխանաբար, 9.7% և 0.1% (անհատական սպառումն՝ ըստ նպատակների դասակարգիչ (ԱՍԸՆԴ) երկու նիշ մակարդակի)։
Հագուստի և կոշիկի սպառողական գները այս տարվա հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ նվազել են 2.8%-ով, իսկ 2020-ի սեպտեմբերի համեմատ աճել 3.4%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, մատակարարվող ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.3%, մեկամսյա գնաճը՝ 0.1%, իսկ «տնային գործածության առարկաներ, կենցաղային տեխնիկա և բնակարանների խնամքի ամենօրյա գործունեություն» խմբում, համապատասխանաբար, 1.7% և 0.4%-ով։
Առողջապահության ոլորտում մեկ տարվա ընթացքում գներն աճել են 2.5%-ով, իսկ մեկ ամսվա կտրվածքով դրանց փոփոխություն չի արձանագրվել, տրանսպորտի ոլորտում այդ ցուցանիշները կազմել են 1.1% և 0.6%, կապի ոլորտում 12-ամսվա կտրվածքով գրանցվել է գների 0.1%-ով նվազում, իսկ մեկամսյա կտրվածքով՝անփոփոխ վիճակ։
Այս տարվա հոկտեմբերին 2019-ի նույն ամսվա համեմատ հանգստի և մշակույթի ծառայությունների գներն աճել են 1.1%-ով, իսկ այս տարվա սեպտեմբերի համեմատ նվազել 2.8%-ով, կրթության ոլորտում, համապատասխանաբար, գրանցվել է գների 2.0% աճ և անփոփոխ վիճակ, ռեստորանների և հյուրանոցների ծառայությունների ոլորտում՝ 1.7% և 0.7% նվասզում։ Այլ տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները մեկ տարում աճել են 4.0%-ով, իսկ մեկ ամսում՝ 0.2%-ով։

Инфляция в Армении за 12 месяцев составила 1,3%
Инфляция на потребительском рынке Армении за 12 месяцев (октября 2020 г. по отношению к октябрю 2019 г.) составила 1,3%, а к предыдущему месяцу - 0,5%. Об этом «Арменпресс» сообщили в Статистическом комитете Республики Армения.
При этом годовая инфляция продуктов питания и безалкогольных напитков составила 0,6%, месячная инфляция - 0,8%, а потребление алкогольных напитков - табачных изделий, соответственно, 9,7% и 0,1% (индивидуальное потребление по целевому классификатору).
Потребительские цены на одежду и обувь в октябре этого года снизились на 2,8% по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года и выросли на 3,4% по сравнению с сентябрем 2020 года.
12-месячная инфляция жилищных услуг, воды, электричества, газа и других видов топлива составила 0,3%, месячная инфляция - 0,1%, в группе “предметы домашнего обихода, бытовая техника и ежедневный уход за домом” соответственно от 1,7% до 0,4 %.
В сфере здравоохранения цены за год выросли на 2,5% и не изменились за месяц, в транспортном секторе эти показатели составили 1,1% и 0,6%, в сфере связи цены снизились на 0,1% за 12 месяцев, за месяц ситуация не изменилась.
В октябре этого года по сравнению с тем же месяцем 2019 года цены на услуги досуга и культуры выросли на 1,1%, по сравнению с сентябрем этого года снизились на 2,8%. Цены на прочие различные товары и услуги выросли на 4,0% за год и на 0,2% за месяц.