Հայաստանում 1000 խոշոր հարկատուները 9 ամսում պետբյուջե են վճարել ավելի քան 721 մլրդ 396 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` 2020թ.հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված գումարները կազմել են 721 մլրդ 396 մլն դրամ:
Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 592 մլրդ 608 մլն, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 128 մլրդ 788 մլն դրամ:
1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը գլխավորում է«Գրանդ Տոբակո»-ն՝ ավելի քան 36 մլրդ 215 մլն դրամ մուտքերով, երկրորդ տեղում«Գազպրոմ Արմենիա»-ն է՝ ավելի քան 34 մլրդ 866 մլն դրամ մուտքերով: Երրորդը`«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ն է՝ ավելի քան 31 մլրդ 310 մլն դրամ մուտքերով: Չորրորդ տեղում «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ն է՝ ավելի քան 16 մլրդ 264 մլն դրամ մուտքերով: Հնգյակը եզրափակում է «ՍիՓիԷս ՕԻԼ»-ը` ավելի քան 14 մլրդ 360 մլն դրամ մուտքերով:

721 billion 396 million drams paid by Armenia’s 1000 major taxpayers in 9 months
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. The State Revenue Committee of Armenia has released the list of 1000 major taxpayers.
In January-September 2020, the taxes paid by the 1000 major taxpayers comprised 721 billion 396 million drams.
The amount of payments made to the tax body comprised over 592 billion 608 million, and the amount of payments to the customs body comprised over 128 billion 788 million drams.
The list is topped by Grand Tobacco (over 36 billion 215 million drams), the 2nd is Gazprom Armenia (over 34 billion 866 million drams), the 3rd is Zangezur Copper Molybdenum Combine (over 31 billion 310 million drams), the 4th is Geopromining Gold (over 16 billion 264 million drams) and the 5th is SPC OIL (over 14 billion 360 million drams).