Մատվիենկոն լուրջ սպառնալիք է համարում ԼՂ հակամարտության գոտի ահաբեկիչների ներթափանցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի այլ երկրներից ժամանած ահաբեկիչների ներթափանցումը լուրջ սպառնալիք է ամբողջ տարածաշրջանի համար, անթույլատրելի է այդ հակամարտության միջազգայնացումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Թեև դա հերքվում է, բայց արդեն այդ մասին հայտարարել են եւ Ռուսաստանի, եւ Ֆրանսիայի արտաքին հետախուզությունը եւ շատերը: Նրանք արձանագրել են այլ պետություններից ավազակախմբերի, ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններում»,- նշել է Մատվիենկոն:
Նա ընդգծել է, որ սա շատ լուրջ պատմություն է և շատ լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի համար, այն տարածաշրջանի համար, ընդհանուր առմամբ, մեծ վտանգ է ներկայացնում:
«Անթույլատրելի է այդ լուրջ հակամարտության միջազգայնացումը: Չի կարելի այլ պետությունների ներգրավել, այլապես դա կարող է հանգեցնել մեծ աղետի»,- եզրափակել է Մատվիենկոն:

Senior Russian lawmaker says infiltration of terrorists to NK conflict zone is a serious threat
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Infiltration of terrorists from different countries to Nagorno Karabakh conflict zone is a serious threat for the region, and the internationalization of that conflict is inadmissible, ARMENPRESS reports Chairwoman of the Federation Councilof Russia Valentina Matviyenko told TASS.
‘’Though it’s being denied, the Russian and French intelligence agencies, and many others have announced that. They have recorded the participation of gangster groups and terrorists from other countries in the military operations in Nagorno Karabakh conflict zone’’, she said.
Matviyenko said that this is a serious case and is a serious threat not only for Armenia and Azerbaijan, but for the entire region, which can lead to a great catastrophe.