Մատվիենկոն լուրջ սպառնալիք է համարում ԼՂ հակամարտության գոտի ահաբեկիչների ներթափանցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի այլ երկրներից ժամանած ահաբեկիչների ներթափանցումը լուրջ սպառնալիք է ամբողջ տարածաշրջանի համար, անթույլատրելի է այդ հակամարտության միջազգայնացումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
«Թեև դա հերքվում է, բայց արդեն այդ մասին հայտարարել են եւ Ռուսաստանի, եւ Ֆրանսիայի արտաքին հետախուզությունը եւ շատերը: Նրանք արձանագրել են այլ պետություններից ավազակախմբերի, ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններում»,- նշել է Մատվիենկոն:
Նա ընդգծել է, որ սա շատ լուրջ պատմություն է և շատ լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի համար, այն տարածաշրջանի համար, ընդհանուր առմամբ, մեծ վտանգ է ներկայացնում:
«Անթույլատրելի է այդ լուրջ հակամարտության միջազգայնացումը: Չի կարելի այլ պետությունների ներգրավել, այլապես դա կարող է հանգեցնել մեծ աղետի»,- եզրափակել է Մատվիենկոն:

Матвиенко считает серьезной угрозой проникновение террористов в зону карабахского конфликта
Проникновение террористов из других стран в зону нагорно-карабахского конфликта представляет серьезную угрозу для всего региона, и интернационализация этого конфликта недопустима. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью ТАСС заявила председатель Совета Федерации ФС РФ Валентина Матвиенко.
Она указала на угрозу участия в конфликте бандформирований из других государств. "Хотя отрицается это, но уже об этом заявили внешняя разведка и России, и Франции, и другие многие, что участие бандформирований, террористических группировок других государств, вовлечены в эти боевые действия [в Карабахе]", - указала Матвиенко.
Она подчеркнула, что это уже очень серьезная история и очень серьезная опасность не только для Армении и Азербайджана, это для региона в целом представляет большую угрозу.
Матвиенко отметила недопустимость "интернационализации этого серьезного противостояния". "Нельзя вовлекать другие государства, иначе это может привести вообще к большой беде", - предупредила она.