Թուրքիան շատ գործնական դեր է ունեցել վարձկանների հավաքագրման գործընթացում. Ավետ Ադոնց
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է, որ այս պարտադրված կամ հրահրված պատերազմը Թուրքիայի հետ համատեղ կերպով նախապես ծրագրված է եղել: Դա ակնհայտ էր և փաստերով ապացուցված: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին նշել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը հնդկական «WION»-ին տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի ու Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած գործողություններին:
-Բախումների ընթացքում ի՞նչ տեսակի միջազգային աջակցություն եք ստանում: Գիտենք, որ տարածաշրջանը բաժանված է․ կան երկրներ, որ աջակցում են ձեզ, և կան այնպիսիք, որոնք չեն աջակցում, այստեղ խոսքը հատկապես վերաբերում է Թուրքիային։ Ուստի խնդրում ենք մանրամասներ տրամադրել ձեզ ցուցաբերվող աջակցության մասին, և հատկապես՝ ինչպես եք գնահատում Հնդկաստանի աջակցությունը։
-Միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է, որ այս պարտադրված կամ հրահրված պատերազմը Թուրքիայի հետ համատեղ կերպով նախապես ծրագրված է եղել: Դա ակնհայտ էր և փաստերով ապացուցված: Այստեղ որևէ այլ կարծիք չի կարող լինել: Ակնհայտ է, որ անհրաժեշտ դե-եսկալացիա: Միջազգային հանրությունը, առաջնորդները լարվածությունը թուլացնելու, ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչեր են անում, սակայն այդ բոլոր կոչերը հասցեագրված են Ադրբեջանին և Թուրքիային, քանի որ Թուրքիայի ներգրավվածությունն Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված այս ռազմական գործողություններում չափազանց մեծ է, և սա քաղաքական քարտեզի այս հատվածում նոր գործոն է: Նրանք գործնականորեն այնտեղ են, նրանք օժանդակում, աջակցում են Ադրբեջանին ոչ միայն քաղաքականապես, այլև շատ գործնականորեն. ես նկատի ունեմ նրանց ռազմական ներկայությունը, նրանց զենքերը, օդանավերը, դրոնները և, իհարկե, ռազմական անձնակազմը:
-Մենք լուրեր ենք ստանում Թուրքիայի կողմից այս մարտերին ջիհադիստների տեղափոխման վերաբերյալ: Ինչ կասեք այս առնչությամբ, այդ լուրերն արժանահավա՞տ են:
-Դա հարցականի տակ չի դրվում: Եթե տարբեր անձինք, լրատվամիջոցներ, նույնիսկ որոշ երկրներ սկզբում որոշակի կասկածներ ունեին այդ հաղորդումների, սակայն, այժմ այդ կասկածները լիովին փարատվել են: Ես խոսում եմ ոչ միայն ջիհադիստներին, այլև Սիրիայի հյուսիսային հատվածի տարբեր վարձկանների մասին, որոնք հավաքագրվել և տեղափոխվել են Ադրբեջան, և Թուրքիան շատ գործնական դեր է ունեցել այդ հավաքագրման գործընթացում: Թվերը տատանվում են հազարից հինգ հազարի միջակայքում, սակայն փաստերից ակնհայտ և ապացուցված է դառնում, որ նրանք արդեն իսկ այնտեղ են, կռվում են Արցախի ժողովրդի, Արցախի Պաշտպանության բանակի դեմ:

Turkey played very instrumental role in recruitment process of mercenaries – Armenia deputy FM
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The international community is well-aware that this imposed or instigated war has been well-planned jointly with Turkey. It is very obvious and documentally proved, Armenia’s Deputy Minister of Foreign Affairs Avet Adonts said in an interview to Indian media outlet WION, commenting on the ongoing Azerbaijani aggression against Armenia and Artsakh.
Question: What kind of global support are you getting when it comes to the clashes? We know that the region is divided: there are countries who are backing you, and the ones that are not backing you, especially when it comes to Turkey. So if you give us details about countries who are supporting you, how do you see India’s support?
Avet Adonts:The international community is well-aware that this imposed or instigated war has been well-planned jointly with Turkey. It is very obvious and documentally proved. There is no alternative opinion. So, the fact that the situation needs de-escalation is very obvious, all the international community with all its leaders are calling to deescalate the situation, to stop the military operations there, but the destination of all these urgent calls is Azerbaijan and Turkey, because Turkey is very much involved in these military operations, which has been initiated by Azerbaijan, and this is very new component within this part of the political map. They are practically there, they are helping, supporting Azerbaijan not only politically, but also in a very practical way, I mean the military presence there, their weapons, including the airplane, the drones and, of course, the military personnel.
Question: So we have heard reports of Turkey sending jihadists to these clashes. If you could talk to us about that. Is it truesome?
Avet Adonts:This is out of question. There were people, media outlets, even countries questioning those reports now have it confirmed. Not only jihadist but different foreign terrorist fighters from the northern part of Syria have been recruited and they have arriving in Azerbaijan and Turkey played very instrumental role in this recruitment process. Reports on numbers vary - from thousands tofive thousands, but documentally it is very obvious and very proven that they are there, to fight against Nagorno-Karabakh people, to fight against Nagorno-Karabakh defense army.