Բաքվի և Անկարայի գործողությունները  Եվրոպայի համար բացասական հետևանքներ են ունենալու. Վինչենցո Սոֆո
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովրդի դեմ կռվելու համար զինյալներին աջակցելու նպատակով ջիհադիստների հավաքագրումը քրիստոնյա ժողովուրդների հետ քաղաքակրթական առճակատման թեժացման գործիք է, և առկա է վտանգ, որ այն հետևանքներ կունենա նաև Եվրոպայի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորՎինչենցո Սոֆոն։ հայտարարություն է տարածել հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի առնչությամբ՝ նշելով, որ
«Հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից և Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող ռազմական ագրեսիայից հետո իմ գործընկեր Ռինալդիի հետ միասին դիմեցինք ԵՄ արտաքին գործերի բարձր ներկայացուցչին` Կովկասի ապակայունացումից խուսափելու համար միջամտելու նպատակով: Ակնհայտ է, որ այս գործողությունը Եվրոպայի համար բացասական հետևանքներ է ունենալու երկու պատճառով.
-Ադրբեջանին աջակցելու նպատակով ջիհադիստների հավաքագրումը քրիստոնյա ժողովուրդների հետ քաղաքակրթական առճակատման թեժացման գործիք է, և առկա է վտանգ, որ այն հետևանքներ կունենա նաև մեր աշխարհամասի վրա:
- Հարավային գազային միջանցքի շինարարության տարածքում թուրքական գերակայությունը թույլ կտա Էրդողանին ապագայում շանտաժի ենթարկել մեզ ոչ միայն միգրանտների, այլ նաև՝ էներգիայի միջոցով»,- նշված է հայտարարության մեջ

Actions of Baku and Ankara will have negative impact on Europe – MEP
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Recruiting jihadists for fighting against Armenians is a tool for escalating the civilizational confrontation with the Christian nations and there are risks that it will have impact also on Europe. ARMENPRESS reports Vincenzo Sofo, Member of the European Parliament, said in his statement over the Azerbaijani aggression against Armenia.
‘’Following the Azerbaijani military aggression against the Armenian people I, together with my colleague Rinaldi applied to the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy for making efforts to avoid destabilization in Caucasus. Obviously, those actions will have negative impact for Europe for two reasons
- Recruiting jihadists for supporting Azerbaijan is a tool for escalating the civilizational confrontation with Christian nations and there are risks that it will have an impact also on our region
- Turkish dominance in the construction region of the southern gas corridor will allow Erdoğan to blackmail us in the future not only using the factor of migrants but also the energy corridor’’, reads the statement.