Արցախի կարգավիճակը բանակցային փաթեթի առանցքային հարցերից մեկն է. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը BBC Newshour լրատվականին, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային Արցախի դեմ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հարց.Պարոն նախարար, առաջին հարցս վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանի գործողություններն են հրահրել այս բախումը:
Զոհրաբ Մնացականյան.Հայաստանը և Արցախը որևէ շահագրգռվածություն կամ մտադրություն չունեն իրավիճակը սրելու: Մենք մերժել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական ճանապարհով կարգավորման տարբերակը: Ուստի` միանգամայն անընդունելի է այս մեղադրանքների խաղի մեջ մտնելը: Լեռնային Ղարաբաղի դեմ այս հարձակումը և լարվածությունը շարունակում են մնալ չափազանց բարձր:
Հարց.Երբ Դուք ասում եք, որ լարվածությունը բարձր է, արդյո՞ք դիտարկում եք լայնամասշտաբ պատերազմի վերածման հնարավոր տարբերակը:
Զոհրաբ Մնացականյան.Մենք պետք է ներդնենք բոլոր հնարավոր ջանքերը դրանից խուսափելու համար, քանի որ դա կհանգեցնի ամբողջ տարածաշրջանի ապակայունացմանը, իսկ մենք մերժում ենք նմանօրինակ տարբերակը: Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մենք մերժում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ռազմական կարգավորման տարբերակը:
Հարց.Երբ ասում եք, որ մերժում եք ռազմական տարբերակը, ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում դա ի ցույց դնելու համար:
Զոհրաբ Մնացականյան.Այս պահին Արցախի պաշտպանական ուժերին ոչինչ չի մնում, քան պաշտպանվել, քանի որ այժմ նրանք հակադարձում են Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինված ուժերի լայնածավալ հարձակումներին: Այս պահին առաջնային է ետ մղել ադրբեջանական ուժերի հարձակումները և պարտադրել նրանց վերադառնալ բանակցային սեղան:
Հարց.Հակամարտության վերջին բռնկման հետևանքով քաղաքացիական անձինք են զոհվել: Դուք ընդունու՞մ եք, որ այդ տարածքը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս:
Զոհրաբ Մնացականյան.Արցախն իրացնում է ինքնորոշման իր իրավունքը: Արցախը Հայաստանի պատմական տարածքն է: Արցախի հայ բնակչությունը զանգվածային խտրականության է ենթարկվել ամբողջ ժամանակահատվածում, երբ բոլշևիկյան կառավարության որոշմամբ այն փոխանցվեց Ադրբեջանին:
Հարց.Այսպիսով՝ այդ հարցի պատասխանը «ոչ» է: Դուք չեք ընդունում, ինչպես ամբողջ աշխարհն է ընդունում, որ Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս:
Զոհրաբ Մնացականյան.Արցախի կարգավիճակը բանակցային փաթեթի առանցքային հարցերից մեկն է. կարևորագույն խնդիրներից մեկը, որը պետք է լուծվի բանակցությունների և փոխզիջման միջոցով:
Հարց.Դուք պետք է, որ շատ անհանգստացած լինեք, որ սա կարող է վերածվել շատ վտանգավոր, լուրջ և միջնորդավորված պատերազմի: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ոչ միայն աջակցում է Ադրբեջանին, այլև ասել է, որ հենց Հայաստանն է հանդիսանում տարածաշրջանում խաղաղության ամենամեծ սպառնալիքը:
Զոհրաբ Մնացականյան.Նախագահ Էրդողանն ու Թուրքիան ամենաապակայունացնող գործոնն են եղել այս ամբողջ իրադրությունում: Թուրքիան արդյունավետ կերպով արտահանում է իր ազդեցությունը և իրականացնում ապակայունացնող քաղաքականություն, ինչին մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ամբողջ հարևանությամբ` Արևելյան Միջերկրականից մինչև Մերձավոր Արևելք: Նրանք, ըստ էության, այդ ապակայունացումն արտահանում են Հարավային Կովկասի տարածաշրջան: Մենք դա չենք ողջունում և մենք դա միանգամայն մերժում ենք:
Հարց.Միանգամայն պարզ է, որ Ադրբեջանի կառույցները և պաշտոնատար անձինք խիստ մտահոգված են Հայաստան ուղարկված ռուսական զենքի մեծ քանակով: Ռուսաստանն այժմ Հայաստանին սպառազինություն մատակարարո՞ւմ է:
Զոհրաբ Մնացականյան.Հայաստանն անում է ամեն ինչ, որպեսզի լիովին ապահովված լինի իրեն պաշտպանելու բոլոր կարողություններով: Հայաստանն Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորն է: Եվ մենք աշխատում ենք տարբեր գործընկերների հետ:
Հարց.Այսինքն, սա նշանակո՞ւմ է «այո», երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանից զենք ստանալուն։
Զոհրաբ ՄՆացականյան.Մենք աշխատում ենք բազմաթիվ միջազգային գործընկերների հետ` Հայաստանի պաշտպանության համար բավարար կարողություններով ապահովելու նպատակով: Եվ ուղղակի անհեթեթ է լսել այդպիսի մեղադրանքներ Ադրբեջանի կողմից, որը միլիարդներ է ծախսում զինվելու համար` ի ցույց դնելով այս հակամարտությունը ռազմական միջոցներով լուծելու իր մտադրությունը:
Հարց.Որքանո՞վ եք մտահոգված, որ այս հակամարտությունում կարող է լինել թուրքական միջամտություն, թուրքական ֆիզիկական միջամտություն:
Զոհրաբ Մնացականյան.Դա ավելի մեծ ռիսկ է, որը լիակատար աղետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար. դա ողջունելի չէ այս տարածաշրջանում:
Հարց.Եվ ինչպիսի՞ն կլիներ Ձեր պատասխանը, եթե դա պատահեր:
Զոհրաբ Մնացականյան.Այդ դեպքում մեզ ոչինչ չի մնա, քան դեմ առ դեմ պայքարել թշնամու դեմ:
Հարց.Թշնամին Թուրքիա՞ն է։
Զոհրաբ Մնացականյան.Եթե նրանք այդպես վարվեն։
Հարց.Եվ այդ համատեքստում, որքանո՞վ է Հայաստանը ապավինում Ռուսաստանին։
Զոհրաբ Մնացականյան.Հայաստանն ապավինում է Ռուսաստանին, ապավինում է իր մյուս բոլոր գործընկերներին, որոնց հետ համագործակցում է պաշտպանական առումով։ Հայաստանն աշխատում է շատ այլ գործընկերների հետ։ Եվ նրանք պետք է հիշեցնեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն ընթանում է միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որը բաղկացած է Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից։ Եվ այս երկրներից յուրաքանչյուրն ունի շատ կարևոր դերակատարություն՝ զսպելու ցանկացած լարվածության աճ, իրավիճակի ցանկացած վատթարացում։ Եվ մենք շատ սերտորեն աշխատում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ, այդ թվում՝ մասնավորապես, համանախագահող երկրների հետ։
Հարց.Ենթադրվում է, որ երբ 2018թ․ Ձեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության եկավ, նոր խթան պիտի հաղորդվեր տևական ժամանակ փակուղի մտած խաղաղ բանակցություններին։ Եվ այնուամենայնիվ պարզվում է, որ նա որդեգրում է Ադրբեջանի հանդեպ նույն անզիջում դիրքորոշումը։
Զոհրաբ ՄնացականյանԴեռևս 2018թ․ ամուր վճռականությամբ մենք ներգրավվել ենք բանակցային գործընթացում։ Այնուամենայնիվ, այն, ինչին շարունակում ենք բախվել Ադրբեջանի կողմից, վերջինիս առավելապաշտական դիրքորոշումն է, որում Արցախի և Հայաստանի շահերը և անվտանգության խնդիրները հիմնովին մերժվում են:

Интервью министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна BBC Newshour
Интервью министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна BBC Newshour, в котором он коснулся развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии. Арменпресс приводит неофициальный перевод интервью:
Вопрос: Господин министр, мой первый вопрос касается обвинений Азербайджана в том, что действия Армении спровоцировали этот конфликт.
Зограб Мнацаканян: Армения и Арцах никак не заинтересованы и не намерены обострять ситуацию. Мы отвергли вариант военного решения нагорно-карабахского конфликта. Поэтому эти обвинения совершенно безосновательны. Эта атака на Нагорный Карабах, и напряженность остается чрезвычайно высокой.
Вопрос: Когда Вы говорите, что напряженность высока, рассматриваете ли Вы возможность ее превращения в крупномасштабную войну?
Зограб Мнацаканян: Мы должны приложить все усилия, чтобы этого избежать, поскольку это дестабилизирует весь регион, а мы отвергаем такой вариант. Еще раз подчеркну, что мы отвергаем вариант военного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Вопрос: Когда Вы говорите, что отвергаете военный вариант, какие шаги Вы предпринимаете, чтобы это продемонстрировать?
Зограб Мнацаканян: На данный момент у сил обороны Арцаха нет другого выбора, кроме как защищаться, поскольку они теперь отвечают на крупномасштабные атаки азербайджанских вооруженных сил на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном. На данный момент приоритетной задачей является отразить атаки азербайджанских сил и заставить их вернуться за стол переговоров.
Вопрос: Во время последней вспышки конфликта погибли мирные жители. Вы согласны с тем, что эта территория признана во всем мире как часть Азербайджана?
Зограб Мнацаканян: Арцах реализует свое право на самоопределение. Арцах - историческая территория Армении. Армянское население Арцаха подвергалось массовой дискриминации на протяжении всего периода, когда оно было передано Азербайджану по решению большевистского правительства.
Вопрос: Итак, ответ на этот вопрос - нет. Вы не согласны с тем, что Нагорный Карабах международно признан как часть Азербайджана, как это делает весь мир.
Зограб Мнацаканян: Статус Арцаха - один из ключевых вопросов переговорного пакета, один из важнейших вопросов, который необходимо решать путем переговоров и компромиссов.
Вопрос: Вы должны быть очень обеспокоены тем, что это может обернуться очень опасной, серьезной и опосредованной войной. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не только поддерживает Азербайджан, но и заявил, что Армения является самой большой угрозой миру в регионе.
Зограб Мнацаканян: Президент Эрдоган и Турция были самыми дестабилизирующими факторами во всей этой ситуации. Турция эффективно экспортирует свое влияние, проводя политику дестабилизации, свидетелями которой мы стали в связи со всеми соседями Турции - от Восточного Средиземноморья до Ближнего Востока. По сути, они экспортируют эту дестабилизацию в регион Южного Кавказа. Мы это не приветствуем, мы категорически отвергаем.
Вопрос: Совершенно очевидно, что азербайджанские структуры и официальные лица очень обеспокоены большим количеством российского оружия, отправляемого в Армению. Поставляет ли Россия в настоящее время оружие в Армению?
Зограб Мнацаканян: Армения делает все возможное, чтобы иметь все необходимое для защиты. Армения - единственный гарант безопасности Арцаха. И мы работаем с разными партнерами.
Вопрос: Т.е. означает ли это «да», когда речь идет о получении оружия из России?
Зограб Мнацаканян: Мы работаем со многими международными партнерами, чтобы у Армении было достаточно возможностей для самозащиты. И просто абсурдно слышать подобные обвинения от Азербайджана, который тратит миллиарды на вооружения, демонстрируя свое намерение разрешить этот конфликт военным путем.
Вопрос: Насколько Вас беспокоит возможное вмешательство Турции в этот конфликт, физическое вмешательство Турции?
Зограб Мнацаканян: Это еще больший риск, который станет полной катастрофой для всего региона: это не приветствуется в этом регионе.
Вопрос: И что бы Вы ответили, если бы это произошло?
Зограб Мнацаканян: В таком случае у нас нет выбора, кроме как сражаться лицом к лицу с врагом.
Вопрос: Враг - это Турция?
Зограб Мнацаканян: Если они так поступят.
Вопрос: И в этом контексте, насколько Армения полагается на Россию?
Зограб Мнацаканян: Армения полагается на Россию, полагается на всех своих партнеров, с которыми она сотрудничает в сфере обороны. Армения работает со многими другими партнерами. И они должны напомнить, что мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта происходит в рамках международно признанного формата - сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в которую входят Россия, Франция и США. И каждая из этих стран призвана сыграть очень важную роль в сдерживании любой эскалации напряженности, любого ухудшения ситуации. И мы очень тесно работаем со всеми нашими партнерами, включая, в частности, стран-сопредседателей.
Вопрос: Ожидалось, что в 2018 г., когда к власти пришел Ваш премьер-министр Никол Пашинян, мирные переговоры, которые на тот момент зашли в тупик, должны были бы получить новый импульс. Тем не менее, оказывается, что он занимает такую же бескомпромиссную позицию в отношении Азербайджана.
Зограб Мнацаканян: Еще 2018 году мы решительно были вовлечены в переговорный процесс. Однако то, с чем мы по-прежнему сталкиваемся со стороны Азербайджана, - это максималистская позиция последнего, в которой полностью отвергаются вопросы безопасности Арцаха и Армении.