Թուրքիան Ադրբեջանում տեղակայման համար պատրաստում է սիրիացի վարձկաններին. The Guardian
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի հսկողության տակ գտնվող սիրիացի վարձկանները պատրաստվում են տեղակայվել Ադրբեջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է հեղինակավոր The Guardian-ը:
Լրատվամիջոցը նշում է,որ Ադրբեջանում վարձկանների տեղակայումը վկայում է տարածաշրջանում Թուրքիայի հավակնությունների մեծացման մասին: Լեռնային Ղարաբաղի ճակատում Թուրքիան իր համար ստեղծում է Մոսկվայի հետ մրցակցության երրորդ թատերաբեմը: Անկարան արդեն ներգրավված է Ռուսաստանի հետ հակամարտություններում Սիրիայում և Լիբիայում և լարվածությունն այժմ կարող է տեղափոխվել նաև Լեռնային Ղարաբաղ:
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ իրենց պետությունն ամբողջովին աջակցում է եղբայրական Ադրբեջանին` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ի շաh նրա լուծելու հարցում:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջին զոհերը եղել են Մարտունու շրջանում՝ մեկ կին և մեկ երեխա: Հայկական կողմն ունի 84 զոհ և կա շուրջ 120 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային ավելի քան 400 կորուստ: Առայժմ հայտնի տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 4 ուղղաթիռ, 36 ԱԹՍ, 36 տանկ և հետևակի մարտական մեքենա, ինչպես նաև 2 ինժեներական զրահամեքենա և 47 զրահատեխնիկա, 1 ինքնաթիռ:

Turkey preparing Syrian mercenaries for deploying in Azerbaijan – The Guardian
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Syrian mercenaries under Turkish control are being prepared to be deployed in Azerbaijan, ARMENPRESS reports the Guardian writes.
The Guardian notes that this potential deployment is a sign of Turkey’s growing ambitions in the region. In the frontier of Nagorno Karabakh Turkey is opening the third direction of rivalry with Moscow. Ankara is already in a confrontation with Russia in Syria and Libya and the escalation can now move to Nagorno Karabakh.
The article also refers to the announcement of the Turkish president Recep Tayyip Erdoğan, saying that Turkey fully supports brotherly Azerbaijan for solving Nagorno Karabakh conflict in favor of Azerbaijan.
The Artsakh military said 84 of its soldiers have been killed in the attacks.
According to the military, Azerbaijan has lost more than 400 servicemen, 36 UAVs, 4 helicopters,47 tanks and armored personnel carriers and other armored equipment and 1 airplane.Armenia also has captured 11 armored vehicles with full ammunition from Azerbaijani troops.
A while ago representative of the Defense Ministry of Armenia Artsrun Hovhannisyan wrote on his Facebook page that the adversary has launched a new large-scale attack against Artsakh in the Araks valley and Mataghis -Talish sections.