ՌԴ Դաշնային խորհուրդը պատրաստ է աջակցել Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորմանը. Ջաբարով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային խորհուրդը կապ է պահպանում Հայաստանի ու Ադրբեջանի խորհրդարաններ հետ և պատրաստ է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին նշել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը:
«Դաշնության խորհուրդը պատրաստ կլինի, անհրաժեշտության դեպքում, ջանքեր գործադրել խորհրդարանական գծով հարցը կարգավորելու ուղղությամբ, մենք կապեր ունենք ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի խորհրդարանի հետ: Բայց առաջին խոսքը դիվանագետներին է, և նրանք արդեն աշխատում են հարցը կարգավորելու համար», - ասել է Ջաբարովը:
Նրա խոսքով ՝ այժմ գլխավորը հակամարտության սրումը կանխելն է, հակառակ դեպքում՝ այն անխուսափելիորեն կաճի այլ երկրների ներգրավմամբ:

Совет Федерации РФ готов содействовать урегулированию ситуации в Карабахе: Владимир Джабаров
Совет Федерации России поддерживает связь с парламентами Армении и Азербайджана и готов содействовать урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на “РИА Новости”, об этом сообщил первый заместитель председателя Совета Федерации Владимир Джабаров.
“Совет Федерации готов, в случае необходимости, приложить все усилия для урегулирования вопроса по парламентской линии, у нас есть связи как с парламентом Арменией, так и с парламентом Азербайджана. Но первое слово за дипломатами, и они уже работают над урегулированием вопроса”, - сообщил Джабаров.
Согласно Джабарову, сейчас главное - предотвратить эскалацию конфликта, в противном случае он неизбежно перерастет в конфликт с привлечением и других стран.