Հայաստանում բարենպաստ բիզնես միջավայր է ստեղծվել. Համաշխարհային բանկի հարցման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բիզնեսն ավելի քիչ է առնչվում կոռուպցիոն երևույթների հետ, երկրում առավել բարենպաստ միջավայր է ձևավորվում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը՝ մեկնաբանելով Համաշխարհային բանկի՝ Հայաստանի ձեռնարկությունների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները: Հարցմանը Հայաստանից մասնակցել է 500-ից ավելի փոքր, միջին և խոշոր տնտեսվարող՝ պատասխանելով ամենատարբեր հարցերի:
«Հարցումը եղել է բազմաթիվ ուղղություններով՝ սկսած կոռուպցիայից, հարկային վարչարարությունից, վերջացրած ֆինանսերի հասանելիությամբ, գենդերային խնդիրներով և այլն՝ կապված տնտեսվարողների հետ: Եթե նայենք, թե Հայաստանում քանի կազմակերպություն է ասել, որ որոշակի տեսքով կոռուպցիոն երևույթների հետ է առնչվել, ապա կտեսնենք, որ դա 1.4 տոկոս է: Այս ցուցանիշը Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում 9.4, իսկ ընդհանուր աշխարհի երկրներում 16.3 տոկոս է»,-ասաց նախարարի տեղակալը:
Մեկ այլ ցուցանիշով ևս բարենպաստ պատկեր է: Մասնավորապես, պետական գնումների շրջանում քանի ընկերություն է զեկուցել, որ իրենք ստիպված են եղել ինչ-որ մեկին նվեր տալ կամ մեկի հետ լավ հարաբերություն հաստատել, որ հաղթեն գնումների գործընթացում: Այս ցուցանիշը զրո է եղել: Եվրոպայում և Միջին Ասիայում դա 10 տոկոս է, աշխարհում այս ցուցանիշը 23.6 տոկոս է: Տնտեսվարողները պատասխանել են նաև հարցին, թե պաշտոնյային տրվող նվերը պայմանագրի ընդհանուր գնի քանի տոկոսն է կազմում: Այստեղ ևս ցուցանիշը զրո է, թեպետ շինարարական թույլտվությունների դեպքում հարցվածների մեկ տոկոսն ամեն դեպքում նշել է նվեր տալու սպասումների մասին: Այս ցուցանիշը Եվրոպայում և Միջին Ասիայում 12 տոկոս է, աշխարհում կազմում է 20.6 տոկոս:
Հարցված տնտեսվարողները պատասխանել են նաև խնդիրներին վերաբերող հարցերին: Պատասխանները վկայում են, որ բիզնեսի համար ամենամեծ խնդիրը շարունակում է մնալ ֆինանսերի հասանելիությունը: Դրանից բացի, տնտեսվարողները բարձրաձայնել են հարկերի բարձր մակարդակի հարցը: Այդ մասին նշել է հարցվածների 12.2 տոկոս: Այս ցուցանիշը Եվրոպայում, Միջին Ասիայում 19.2 տոկոսն է, աշխարհում՝ 12.5 տոկոս:
«Եթե նայենք այն տեսանկյունից, թե որքան արագ է հնարավոր մեզ մոտ բիզնես սկսել, ապա կարող ենք ասել, որ անգամներով արագ ենք, քան Եվրոպայի ու Միջին Ասիայի կամ աշխարհի միջին ցուցանիշը: Ասեմ, որ մեզ մոտ ընկերություններում աշխատակազմի վերապատրաստաման մակարդակը շարունակում է մնալ ցածր: Խնդիր է նաև ենթակառուցվածքների հարցը: Մասնավորապես, մեզ մոտ էլեկտրաէներգիայի անջատումների ցուցանիշը որոշակիորեն բարձր է, թեպետ, կորուստներն անջատումների հետևանքով շարունակում են ցածր մնալ»,-ասաց նախարարի տեղակալը:
Ավագ Ավանեսյանն ընդգծեց, որ, ընդհանուր առմամբ, սա կարևոր հարցում է ինչպես ներդրումային դաշտի, այնպես էլ գործարար միջավայրի տեսանկյունից: Այն ցույց է տալիս Հայաստանի ցուցանիշների հարաբերակցությունն աշխարհի միջին ցուցանիշների հետ: Այն ունի ոլորտային բացվածքներ, որը թույլ է տալիս տեսնել, թե որ ոլորտում ինչ է կատարվում և ինչ խնդիրներ կան:
«Այս հարցման առավելությունն այն է, որ կարողանում ենք մեր երկրի հաջողությունները, դրական արդյունքները համեմատել միջազգային միջին ցուցանիշների հետ, հասկանալ, թե որտեղ ունենք առաջընթաց, որտեղ ունենք խնդիրներ, որտեղ է, որ ժամանակին եղել են խնդիրներ ու այսօր լուծված են: Ենթակառուցվածքների, կրթության, արտաքին առևտրի կազմակերպման տեսանկյունից, այո, խնդիրներ ունենք, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնել: Այս հարցումը կարող է ուղենիշային լինել հետագայում տնտեսական քաղաքականության շեշտադրումների վերանայման տեսանկյունից: Այն բավական խորը, բավական շատ հարցերի անդրադարձող զեկույց է»,-հավելեց Ավագ Ավանեսյանը:
Հարցումն անցկացվել է 546 ընկերությունների շրջանում 2019 թվականի դեկտեմբերից 2020 թվականի հունիսն ընկած ժամանակահատվածում: Ոլորտներն են՝ սնունդ, այլ արտադրություն, մանրածախ առևտուր, այլ ծառայություններ և այլն: Հարցումն անցկացվել է Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում:

В Армении сформировалась благоприятная бизнес-среда: результаты опроса ВБ
Бизнес в Армении меньше сталкивается с коррупцией, в стране создается более благоприятная среда. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель министра экономики Армении Аваг Аванесян, комментируя результаты опроса Всемирного банка, проведенного среди предприятий Армении. Более 500 представителей малого, среднего и крупного бизнеса из Армении приняли участие в опросе, ответив на различные вопросы.
«Опрос проводился по многим направлениям - от коррупции, налогового администрирования, доступности финансам, гендерных вопросов и т.д., связанных с бизнесом. Если мы посмотрим, сколько организаций в Армении заявили о том, что столкнулись с коррупцией в той или иной форме, то увидим, что это 1,4%. Этот показатель составляет 9,4% в Европе и Центральной Азии и 16,3% в остальном мире», - сказал он.
По другому показателю также имеем благоприятную картину. В частности, сколько компаний в сфере государственных закупок сообщили, что им пришлось сделать кому-то подарок или установить хорошие отношения с кем-то, чтобы выиграть тендер. Эта цифра была равна нулю. В Европе и Средней Азии этот показатель составляет 10%, в мире - 23,6%.
Предприниматели также ответили на вопрос, какой процент от общей стоимости контракта составляет подарок чиновнику. Здесь цифра равна нулю, хотя в случае разрешения на строительство один процент респондентов указал, что они ожидали сделать подарок. Этот показатель составляет 12% в Европе и Центральной Азии и 20,6% в мире.
Опрошенные предприниматели также ответили на вопросы, связанные с проблемами. Ответы показывают, что доступ к финансам остается самой большой проблемой для бизнеса. Кроме того, предприятия подняли вопрос о высоких налогах. Об этом заявили 12,2% респондентов. Этот показатель составляет 19,2% в Европе и Центральной Азии и 12,5% в мире.
«Если мы посмотрим, насколько быстро у нас можно начать бизнес, то можем сказать, что у нас это происходит во много раз быстрее, чем в среднем в Европе и Центральной Азии или в мире. Скажу, что уровень подготовки кадров в наших компаниях остается низким. Проблемной является также вопрос инфраструктуры. В частности, уровень отключений электроэнергии в нашей стране в несколько выше, хотя потери из-за отключения электроэнергии остаются низкими», - сказал замминистра.
Аваг Аванесян подчеркнул, что в целом это важный опрос как с точки зрения инвестиционной, так и бизнес-среды. Он показывает соотношение показателей Армении со средними мировыми показателями.
«Преимущество этого опроса в том, что мы можем сравнить успехи нашей страны, положительные результаты со средними международными показателями, чтобы понять, где у нас есть прогресс, где у нас есть проблемы, где проблемы были в прошлом и они решаются сегодня. Что касается инфраструктуры, образования, организации внешней торговли, то да, у нас есть проблемы, которые нужно решать. Этот опрос может стать руководством для дальнейшего анализа акцентов экономической политики. Это достаточно глубокий отчет по многим вопросам», - добавил Аваг Аванесян.
Опрос проводился среди 546 компаний в период с декабря 2019 по июнь 2020 года. Сферы: продукты питания, другое производство, розничная торговля, прочие услуги и др. Опрос проводился в Ереване, Гюмри и Ванадзоре.