Կորոնավիրուսով պայմանավորված Հայաստանում նվազել է գինիների սպառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված 2020 թվականին մարտից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում գրեթե 60 տոկոսով գինիների սպառումը նվազել է. Հայաստանից գինիների արտահանումը նվազել է 20 տոկոսով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին սեպտեմբերի 18-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
«Գինին որպես առաջնային անհրաժեշտության արտադրանք չէ, ուստի ճգնաժամային պայմաններում մարդիկ չէն շտապում գինու պաշարներ հավաքել։ Գինի խմելը ժամանցի ձև է, սակայն կորոնավիրուսով պայմանավորված փակվեցին բոլոր ռեստորանները, բարերը, ժամանցի վայրերը, կտրուկ նվազեցին և ներքին շուկայի սպառումը, և արտահանման ծավալները»,- ասաց Մուրադյանը։
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրենի խոսքով՝ հուլիսից մինչ օրս գինու վաճառքը մի փոքր ակտիվացել է։ Մուրադյանը հուսով է, որ մինչև տարվա վերջ գինու սպառումը կավելանա։
«2019 թվականին արտադրվել էր 12 միլիոն 670 հազար լիտր գինի և ,սովորաբար, 30 տոկոսը արտահանում էինք, 60 տոկոսը սպառում էինք ներքին շուկայում, իսկ մոտ 10 տոկոս որպես ռեզերվային գինի մնում են մառաններում։ Քանի որ մառանները լի են գինիներով, գինեգործական ընկերությունները մթերումը իրականացնելու են այնքան չափով, ինչքանով սպառվել է։ Իհարկե, ֆերմերներին աջակցելու նպատակով փորձելու են ավելի շատ մթերել, բայց մենք որպես հիմնադրամ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի ապահովենք գինիների սպառում և հնարավորինս սահուն անցկացնենք 2021 թվականի մթերումները»,- եզրափակեց Մուրադյանը։

Из-за эпидемии в Армении сократилось потребление вина
Из-за эпидемии в период с марта по июль 2020 года потребление вин в Армении сократилось почти на 60%. Экспорт вин из Армении сократился на 20%. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 18 сентября сказала директор Фонда виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян.
“Вино не является продуктом первой необходимости, поэтому в кризисных условиях люди не спешат набирать запасы вина. Пить вино - это форма досуга, однако из-за эпидемии были закрыты все рестораны, бары, места досуга, резко сократилось потребление внутреннего рынка, и снизились объемы экспорта”, - представила Заруи Мурадян.
По словам директора Фонда виноградарства и виноделия Армении, с июля продажи вина немного активизировались. Мурадян надеется, что до конца года потребление вина все же увеличится.
“В 2019 году было произведено 12 млн 670 000 литров вина и , как обычно, 30% экспортировали, 60% было употреблено на внутреннем рынке, а около 10% в качестве резервного вина осталось в погребах. Поскольку погреба полны вином, винодельческие компании будут закупать виноград в пределах потребности. Конечно, для оказания поддержки фермерам они попытаются закупить больше, а мы, как фонд, сделаем все, чтобы обеспечить потребление вина и по возможности плавно провести заготовку на 2021 год”, - заключила Мурадян.