Կորոնավիրուսով պայմանավորված Հայաստանում նվազել է գինիների սպառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված 2020 թվականին մարտից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում գրեթե 60 տոկոսով գինիների սպառումը նվազել է. Հայաստանից գինիների արտահանումը նվազել է 20 տոկոսով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին սեպտեմբերի 18-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
«Գինին որպես առաջնային անհրաժեշտության արտադրանք չէ, ուստի ճգնաժամային պայմաններում մարդիկ չէն շտապում գինու պաշարներ հավաքել։ Գինի խմելը ժամանցի ձև է, սակայն կորոնավիրուսով պայմանավորված փակվեցին բոլոր ռեստորանները, բարերը, ժամանցի վայրերը, կտրուկ նվազեցին և ներքին շուկայի սպառումը, և արտահանման ծավալները»,- ասաց Մուրադյանը։
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրենի խոսքով՝ հուլիսից մինչ օրս գինու վաճառքը մի փոքր ակտիվացել է։ Մուրադյանը հուսով է, որ մինչև տարվա վերջ գինու սպառումը կավելանա։
«2019 թվականին արտադրվել էր 12 միլիոն 670 հազար լիտր գինի և ,սովորաբար, 30 տոկոսը արտահանում էինք, 60 տոկոսը սպառում էինք ներքին շուկայում, իսկ մոտ 10 տոկոս որպես ռեզերվային գինի մնում են մառաններում։ Քանի որ մառանները լի են գինիներով, գինեգործական ընկերությունները մթերումը իրականացնելու են այնքան չափով, ինչքանով սպառվել է։ Իհարկե, ֆերմերներին աջակցելու նպատակով փորձելու են ավելի շատ մթերել, բայց մենք որպես հիմնադրամ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի ապահովենք գինիների սպառում և հնարավորինս սահուն անցկացնենք 2021 թվականի մթերումները»,- եզրափակեց Մուրադյանը։

Wine business in Armenia on track to recover after suffering 60% domestic consumption drop
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. Wine consumption and exports suffered a 60% and 20% drop respectively amid the coronaivrus pandemic from March until July, the Armenian Vine and Wine Foundation Director Zaruhi Muradyan said.
“Wine isn’t an essential product so people aren’t in a hurry to buy extra wine in crisis conditions,” she said. “Wine drinking is a type of leisure, but all restaurants, bars, entertainment venues were shut down, the domestic market consumption and export volumes dropped abruptly,” she said, referring to the springtime lockdown measures when eateries and cafes were closed as a precaution.
However, Muradyan says wine sales are somewhat rising since July, and she hopes that consumption will increase by yearend.
“12 million 670 thousand liters of wine was produced in 2019, usually 30% was being exported and 60% was being sold domestically, and around 10% was being kept as reserve wine in cellars. Since cellars are full of wine, winemakers will organize their [grape procurement] according to consumption levels,” she said, adding that the wine businesses will nevertheless try to buy more in order to support farmers.