Հրազդանում սանիտարական աղբավայրը կկառուցի իրանական ընկերությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը թույլատրեց Իրանում գրանցված «Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերությանը «Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման ծրագրի» շրջանակներում իրականացնել «Լիցենզավորման մասին» օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի 17-րդ բաժնի 3-րդ կետով նախատեսված՝ լիցենզավորման ենթակա քաղաքաշինության բնագավառում շինարարության իրականացման գործունեություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ըստ ընդունված որոշման հիմնավորման, նախագծի ընդունումը պայմանավորված է «Կոտայքի ու Գեղարքունիքի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարում» ծրագրի շրջանակներում «Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերությանը շինարարության իրականացման թույլտվություն տալու անհրաժեշտությամբ:
Հայաստանի և Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի միջև 2016 թվականի ապրիլի 5-ին ստորագրված եւ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 2016 թվականի հունիսի 30-ին վավերացված միջազգային համաձայնագրի համաձայն` իրականացման փուլում է «Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման ծրագիրը», որի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել ԵՄ համապատասխան չափանիշների ստանդարտներին համապատասխան սանիտարական աղբավայր ու ներդնել աղբահանության արդյունավետ համակարգ:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 11 մլն եվրո է, որից 5,5 մլն-ը հանդիսանում է վարկային միջոց, 5,5 մլն եվրոն` դրամաշնորհ: Վերջինիս 3.5 մլն-ը տրամադրվում է Եվրոպական հարեւանության ներդրումային հիմնադրամի կողմից (NIF), իսկ 2,0 մլն.-ը` Արեւելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության եւ բնապահպանական գործընկերության ծրագրից (E5P):
Վարկի մարման ժամկետը 15 տարի է և կսպասարկվի քաղաքային համայնքների կողմից: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված աղբահանության սակագների շրջանակներում բարելավել բնակչության համար աղբահանության սպասարկման որակը:
Ծրագրի շրջանակներում երկու մարզերի բոլոր համայնքներում կոշտ կենցաղային թափոնների հավաքման եւ հեռացման պատշաճ ծառայությունների մատուցման ու նոր սանիտարական աղբավայրի կառուցման ու շահագործման նպատակով նախատեսվում է `
- Հրազդանում ԵՄ չափանիշներին համապատասխան նոր աղբավայրի կառուցում (ներառյալ ենթակառուցվածքները, շինություններն ու կառույցները),
- 2 փոխաբեռնման կայանների կառուցում (Ակունք եւ Մարտունի),
- թափոնների հավաքման բեռնատարների, թափոնների համար կոնտեյներների/արկղների ձեռք բերում,
- աղբավայրի շահագործման աշխատանքների համար մասնագիտացված սարքավորումների ձեռք բերում,
- թափոնների հավաքման նոր կետերի տեղադրում:
Ծրագրի շրջանակներում կառուցվող սանիտարական աղբավայրի և երկու փոխաբեռնման կայանների կառուցման համար շինարարական կազմակերպության ընտրության համար հայտարարված միջազգային մրցութային հայտերը բացվել են ս․թ. հունվարի 24-ին։ Հայտերի գնահատման արդյունքներով «Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը ճանաչվել է հաղթող, քանի որ վերջինիս մրցութային առաջարկը ճանաչվել է մրցութային փաստաթղթերին էապես համապատասխանող, բավարարել է որակավորման չափանիշներին եւ հանդիսացել է ամենացածր գնահատված գին առաջարկած ընկերությունը:
Մրցույթի առաջարկների գնահատման զեկույցն ու պայմանագրերի շնորհման առաջարկությունը ուղարկվել է ՎԶԵԲ-ին որից հետո՝ 2020 թվականի հուլիսի 7-ին ՎԶԵԲ-ից ստացվել է «պայմանագրերի շնորհման» գրություն-հաստատումը, իսկ հուլիսի 15-ին «Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերությանը ուղարկվել է «պայմանագրերի շնորհման» ծանուցում («Ընդունման նամակ»)։
Վերոնշյալ գործընթացի հաջորդ փուլը ենթադրում է շինարարական աշխատանքների պայմանագրերի կնքումը, սակայն մինչ այդ անհրաժեշտ է լուծել «Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերության շինարարության իրականացման թույլտվություն հարցը։
«Թունել Սադ Արիանա» փակ բաժնետիրական ընկերությանը լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն տալու մասին» կառավարության որոշման նախագծի ընդունման արդյունքում հաղթող մասնակիցը հնարավորություն կունենա իրականացնել ՀՀ-ի եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ կնքված միջազգային համաձայնագրով նախատեսված աշխատանքները՝ Հրազդան համայնքում տարածաշրջանում առաջին սանիտարական աղբավայրի եւ համապատասխան ենթակառուցվածքների, ինչպես նաեւ Ակունք ու Մարտունի համայնքներում փոխաբեռնման կայանների կառուցման աշխատանքները:

Иранская компания в Раздане построит мусорный полигон
Правительство разрешило зарегистрированному в Иране закрытому акционерному обществу “Тунель Сад Ариана” в рамках “Программы управления твердыми бытовыми отходами Котайкской и Гегаркуникской областей” осуществить строительство в сфере градостроительства, подлежащей лицензированию, предусмотренной пунктом 3 части 2 статьи 43 Закона Республики Армения “О лицензировании”. Как сообщает «Арменпресс», согласно обоснованию принятого решения, принятие проекта обусловлено необходимостью выдачи разрешения на строительство обществом “Тунел Сад Ариана” в рамках программы “Управление твердыми бытовыми отходами Котайка и Гегаркуника” мусорного полигона.
“Программа управления твердыми бытовыми отходами Котайкской и Гегаркуникской областей” в рамках международного соглашения, подписанного 5 апреля 2016 года между Арменией и Европейским банком реконструкции и развития, и ратифицированного 30 июня 2016 года Национальным собранием Республики Армения, находится на стадии реализации. Планируется построить мусорную свалку, соответствующую стандартам ЕС, и внедрить эффективную систему вывоза мусора.
Общий бюджет программы - 11 млн евро, из которых 5,5 млн - кредитные средства, 5,5 млн –гранты. 3.5 млн предоставляются Европейским инвестиционным фондом соседства (NIF), а 2,0 млн. долларов США Программой по энергоэффективности и экологическому партнерству в Восточной Европе (E5P).
Срок погашения кредита - 15 лет, он будет обслуживаться городскими общинами. В рамках программы планируется повышение качества обслуживания населения по уборке и вывозу мусора, в рамках тарифов на вывоз мусора, установленных законодательством Армении.
В рамках программы в целях предоставления надлежащих услуг по сбору и вывозу твердых бытовых отходов во всех общинах двух областей, строительства и эксплуатации нового мусорного полигона предусматривается:
- Строительство в Раздане нового мусорного полигона, соответствующего стандартам ЕС (включая инфраструктуры, сооружения и сооружения);
- Строительство 2 перевалочных станций (Акунк и Мартуни);
- Приобретение контейнеров/ящиков для сбора отходов, грузовых автомобилей;
- Приобретение специализированного оборудования для работ по эксплуатации мусорной свалки’
- Размещение новых точек сбора отходов;
Заявки на Международный конкурс, объявленный для выбора строительной организации для строительства санитарного мусорного полигона и двух перевалочных станций в рамках программы, были открыты 24 января. По результатам оценки заявок закрытое акционерное общество “Тунел Сад Ариана” было признано победителем, так как конкурсное предложение последнего было признано соответствующим конкурсным документам. Оно соответствовало квалификационным критериям, и компания предлагала самую низкую оценочную стоимость.
Доклад по оценке предложений конкурса и предложение о подписании договоров были направлены ЕБРР, после чего 7 июля 2020 года от ЕБРР было получено письмо-подтверждение. 15 июля ЗАО “Туннель Сад Ариана” было отправлено уведомление о договорах - “Письмо о принятии”.
Следующий этап вышеуказанного процесса предполагает заключение договоров на строительные работы, однако до этого необходимо решить вопрос о разрешении на строительство.
В результате принятия проекта решения правительства “О выдаче разрешения на осуществление деятельности, подлежащей лицензированию ЗАО “Тунел Сад Ариана” победитель получит возможность осуществить работы, предусмотренные международным соглашением между Арменией и ЕБРР, по строительству первого в регионе санитарного мусорного полигона и соответствующих инфраструктур, а также перевалочных станций в общинах Акунк и Мартуни.