ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց ՀՀ և ԵՄ երկրների միջև ռեադմիսիայի կիրարկման արձանագրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության և եվրոպական մի քանի պետությունների միջև «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) մասին» համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունները վավերացնելուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ և ԵՄ միջև առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին կիրարկման երեք արձանագրությունները՝ Բուլղարիայի Հանրապետության հետ, Բենիլյուքսի պետությունների (Բելգիայի Թագավորություն, Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն, Նիդերլանդների Թագավորություն) հետ և Գերմանիայի Դաշնության հետ, ներկայացրեց ՀՀ միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
«Արձանագրությունների նպատակն է կողմերի միջև գոյություն ունեցող հարաբերությունների շրջանակում դյուրացնել ռեադմիսիայի համաձայնագրի իրականացումը: Արձանագրությունները նախատեսում են մանրամասն կանոններ ՀՀ-ի և Բենլիյուքսի պետությունների, Գերանիայի և Բուլղարիայի միջև հարաբերություններում կիրարակման մասով»,-ասաց ծառայության պետը:
Հետընդունման ոլորտում ՀՀ քաղաքականությունը միտված է ԵՄ անդամ երկրների հետ միգրացիայի ոլորտում համագործակցության սերտացմանը: Այս համատեքստում Ղազարանը խիստ կարևորեց անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարը: Նրա վստահեցմամբ՝ արձանագրությունների վավերացումը դրական ազդեցություն կունենա այդ համագործակցության ընդլայնման և խորացման վրա: Ամենաշատ հետընդունումն իրականացվում է Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից:
2020-ին առաջին անգամ կառավարությունը հաստատել է պետական ծրագիր՝ օժանդակելու հարկադիր վերադարձող քաղաքացիներին: «Մինչ այդ պետությունն այս ոլորտում եղել է բացակա: Ծրագրով օժանդակում ենք հարկադիր վերադարձած և կեցության վայր չունեցող քաղաքացիներին, տրամադրում ենք բնակարանի վարձի փոխհատուցում՝ 60 հազար դրամի չափով 6 ամսվա ընթացքում»,- ասաց Ղազարյանը:

Комиссия НС Армении одобрила протоколы соглашения о реадмиссии между Арменией и ЕС
Постоянная комиссия по внешним отношениям Национального собрания Республики Армения одобрила ратификацию протоколов о реализации “Соглашения между Республикой Армения и Европейским союзом о реадмиссии лиц, проживающих без разрешения”.
Как сообщает «Арменпресс», три протокола соглашения о реадмиссии лиц, проживающих без разрешения между Арменией и ЕС - с Республикой Болгария, с государствами Бенилюкса (Королевство Бельгия, Великое Герцогство Люксембург, Королевство Нидерланды) и с Германией представил начальник миграционной службы Армении Армен Казарян.
“Цель протоколов - упростить реализацию соглашения о реадмиссии в рамках существующих отношений между сторонами. Протоколы предусматривают подробные правила применения в отношениях между Арменией и странами Бенилюкса, Германией и Болгарией”, - представил начальник службы.
Политика Армении в сфере реадмиссии нацелена на расширение сотрудничества в сфере миграции со странами-членами ЕС. В этом контексте Армен Казаран подчеркнул важность борьбы с незаконной миграцией. По его заверению, ратификация протоколов окажет положительное влияние на расширение и углубление этого сотрудничества. Большинство реадмиссий осуществляется из Франции, Германии, Нидерландов, Бельгии.
В 2020 году правительство впервые утвердило государственную программу оказания содействия вынужденно возвращающимся гражданам. “До этого государство в этой сфере буквально отсутствовало. В рамках этой программы мы помогаем вынужденно вернувшимся гражданам, не имеющим места проживания, предоставляем компенсацию за аренду квартиры в размере 60 000 драмов в течение 6 месяцев”, - сказал Казарян.