Զարիֆը հարևան երկրների հետ հարաբերությունները Իրանի տնտեսական զարգացման գրավականներից է համարում
ԹԵՀՐԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ Զարիֆը կարևորել է հարևան երկրների հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը՝ այն համարելով Իրանի տնտեսության զարգացման հիմնական գրավական։ «Հարևան երկրները և տնտեսական հարաբերությունները արտաքին գործերի նախարարության առաջնահերթություններից են։ Հարևանների հետ հարաբերությունները մեր երկրի տնտեսական զարգացման գրավականներից են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է Զարիֆը Իրանի Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում։
«Արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարությունը 15 երկիր, որպես արտահանման առաջնային ուղություններ է որակել։ Արտահանման բարձրագույն խորհրդում, չնայած մի շարք արգելքների՝ այս տարի ոչ նավթային ապրանքների արտահանման բավական լավ ցուցանիշ են կանխատեսում»,- շարունակել է նախարարը։
Ավելի վաղ Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարությունը, որպես Իրանի արտաքին առևտրի առաջնային ուղղություն նշել էր երկրի 15 հարևաններին, Չինաստանը, Հնդկաստանը և Աֆրիկական երկրները։
Իրանը Հայաստանի առևտրային հիմնական գործընկերներից է, որի հետ, ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2020թ. առաջին կիսամյակում գրանցվել է 174,7 մլն դոլարի ապրանքաշրջանառություն։

Мухаммад Зариф отношения с соседними странами считает залогом экономического развития Ирана
Министр иностранных дел Ирана Мухаммад Зариф отметил значение развития экономических отношений с соседними странами, назвав это основным залогом развития экономики Ирана. Соседние страны и экономические отношения с ними являются одним из приоритетов Министерства иностранных дел Ирана. Отношения с соседями являются залогом экономического развития нашей страны”, - заявил Зариф в интервью, данном Первому каналу Ирана.
“Министерство промышленности, рудников и торговли назвало 15 стран с приоритетными направлениями экспорта. Высший совет по экспорту, несмотря на ряд ограничений, прогнозируют в этом году довольно хороший показатель экспорта не нефтяных товаров”, - продолжил министр.
Ранее Министерство промышленности, рудников и торговли Ирана в качестве приоритетного направления внешней торговли отмечало 15 соседей страны, Китай, Индию и африканские страны.
Иран является одним из основных торговых партнеров Армении. В первом полугодии 2020 г. был зафиксирован товарооборот на $ 174,7 млн.