Զարիֆը հարևան երկրների հետ հարաբերությունները Իրանի տնտեսական զարգացման գրավականներից է համարում
ԹԵՀՐԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ Զարիֆը կարևորել է հարևան երկրների հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը՝ այն համարելով Իրանի տնտեսության զարգացման հիմնական գրավական։ «Հարևան երկրները և տնտեսական հարաբերությունները արտաքին գործերի նախարարության առաջնահերթություններից են։ Հարևանների հետ հարաբերությունները մեր երկրի տնտեսական զարգացման գրավականներից են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է Զարիֆը Իրանի Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում։
«Արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարությունը 15 երկիր, որպես արտահանման առաջնային ուղություններ է որակել։ Արտահանման բարձրագույն խորհրդում, չնայած մի շարք արգելքների՝ այս տարի ոչ նավթային ապրանքների արտահանման բավական լավ ցուցանիշ են կանխատեսում»,- շարունակել է նախարարը։
Ավելի վաղ Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարությունը, որպես Իրանի արտաքին առևտրի առաջնային ուղղություն նշել էր երկրի 15 հարևաններին, Չինաստանը, Հնդկաստանը և Աֆրիկական երկրները։
Իրանը Հայաստանի առևտրային հիմնական գործընկերներից է, որի հետ, ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2020թ. առաջին կիսամյակում գրանցվել է 174,7 մլն դոլարի ապրանքաշրջանառություն։

Iran highlights ties with neighbors for economic development
TEHRAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. Iranian FM Mohammad Javad Zarif has highlighted the need for developing economic relations with neighboring countries, finding it to be the main guarantee for Iran’s economic development. “The neighboring countries and economic relations are among the priorities of the foreign ministry,” Zarif said in an interview with the Iranian First Channel. “The relations with our neighbors are among the guarantees for our country’s economic development.”
“The ministry of industry, mining and trade has labeled 15 countries as primary directions for exports. The supreme council of exports, despite several obstacles, is projecting a rather good export indicator of non-oil products this year,” he said.
Iran is one of Armenia’s main trade partners, with 174,7 million dollars in turnover recorded in 2020 Q1, according to official statistics.