Կառավարությունը 2,8 մլն դոլարի մաքսային արտոնություն է տրամադրել Երևանում ՋԷԿ-ի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությունը 2.8 մլն դոլարի մաքսային արտոնություն է տրամադրել Երևանում նոր ՋԷԿ-ի կառուցման համար, ինչպես նաև նախագիծն իրականացնելու համար ներդրվել է մոտ 270 միլիոն դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասի տեղեկացնում են Կառավարությունից։
«ՋԷԿ-ում արտադրվելու է շոգեգազային ցիկլով էլեկտրաէներգիա։ Շինարարությունը սկսվել է 2019 թվականի ամռանը։ Նոր ՋԷԿ-ը լինելու է 254 ՄՎտ հզորությամբ աշխատող կայան, որն ամբողջ աշխարհում կունենա ամենաբարձր ՕԳԳ՝ մոտ 54 տոկոս։ Բարձր ՕԳԳ-ն Հայաստանին կտա միանգամից 2 առավելություն՝ կայանի շահագործման ժամանակ էկոլոգիայի վրա բացասական ազդեցությունը շատ ցածր է լինելու, ինչպես նաև հնարավոր կլինի ստանալ էժան հոսանք»,- նշել է «Ռենկո» ընկերության Հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Սիմոնե Ջիովաննինին։
Նա նաև հայտնել է, որ մինչ այս պահն արդեն ներդրվել է մոտ 130 մլն դոլար։ Գումարի շրջանակներում ներառված է նաև հիմնական սարքավորումների մի մասը, որն արդեն ձեռք է բերվել և սպասում են տեղ հասնելուն։
«Սարքավորումների ներմուծման ժամանակ մենք դիմել էինք ՀՀ կառավարությանը՝ մաքսային արտոնություն ստանալու հայտով։ Այս փուլում ստացել ենք 2,8 մլն դոլարի արտոնություն՝ մոտ 25 մլն դոլար սարքավորումներ ձեռք բերելու համար»,- ասել է Ջիովաննինին և հավելել, որ համավարակի ընթացքում իրենց աշխատանքը չի ընդհատվել։

Правительство предоставило таможенные льготы на $ 2,8 млн для строительства Ереванской ТЭС
Правительство Армении предоставило таможенную льготу в размере 2,8 миллиона долларов на строительство новой тепловой электростанции в Ереване, и около 270 миллионов долларов было инвестировано в реализацию проекта.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает правительство.
«На ТЭС будет производиться электроэнергия с парогазовым циклом. Строительство началось летом 2019 года. Новая тепловая электростанция будет мощностью 254 МВт, что будет иметь самый высокий КПД в мире - около 54%. Высокий КПД даст Армении сразу два преимущества: очень низкое негативное воздействие на окружающую среду во время работы станции, а также получение дешевой электроэнергии», - сказал Симоне Джованни, директор армянского филиала Renko.
Он также сообщил, что на данный момент уже вложено около 130 миллионов долларов. В сумму входит часть основного оборудования, которое уже закуплено, и сейчас они ждут прибытия.
«Во время ввоза оборудования мы обратились в правительство РА с просьбой о предоставлении таможенной льготы. На данном этапе мы получили 2,8 миллиона долларов на закупку оборудования - на сумму около 25 миллионов долларов», - сказал Джованни, добавив, что во время эпидемии их работа не прерывалась.