Հայաստանի եզդի համայնքի հետ ոգեկոչում ենք Սինջարում զոհվածների հիշատակը. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ օգոստոսի 3-ին հայ ժողովուրդը Հայաստանի եզդի համայնքի հետ ոգեկոչում է 6 տարի առաջ Իրաքի հյուսիսում ահաբեկիչների կողմից սպանված եզդիների հիշատակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Այսօր Հայաստանի եզդի համայնքի հետ մենք ոգեկոչում ենք 6 տարի առաջ Սինջարում զոհված իրենց եղբայրների և քույրերի հիշատակը։ Իբրև ցեղասպանություն վերպրած ազգ՝ մենք չենք կարող անտարբեր մնալ որևէ այլ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված նույն ոճիրին ականատես լինելիս»,- գրել է Միրզոյանը:
2014թ. օգոստոս ամսվա սկզբին իսլամիստների զինված ուժերը գրավել են Հյուսիսային Իրաքում գտնվող Սինջար քաղաքը, որը բնակեցված էր եզդիներով։ Իրաքի մարդու իրավունքների նախարար Մուհամեդ Շիա ալ-Սուդանիի հայտարության համաձայն. օգոստոսի 10-ի՝ դրությամբ ահաբեկիչների կողմից սպանվել է նվազագույնը 500 եզդի: Օգոստոսի 15-ին իսլամիստ ահաբեկիչները եզդիական փոքր Կոջո գյուղում սպանել են 80 տղամարդու և գերի վերցրել 100 երեխաների և կանանց։

Мы вместе с езидской общиной Армении поминаем погибших в Синджаре: председатель НС
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян заявил, что 3 августа армянский народ вместе с езидской общиной Армении чтит память езидов, убитых террористами 6 лет назад на севере Ирака. Как передает «Арменпресс», об этом Арарат Мирзоян написал на своей странице в Facebook.
“Сегодня мы вместе с езидской общиной Армении поминаем память наших братьев и сестер, погибших 6 лет назад в Синджаре. Как нация, пережившая геноцид, мы не можем оставаться равнодушными к подобным преступлениям, совершаемым в отношении другого народа”, - написал Мирзоян.
В начале августа 2014 г. вооруженные банды исламистов захватили город Синджар в Северном Ираке, населенный езидами. По заявлению министра по правам человека Ирака Мухаммеда Шиа Аль-Судани, по состоянию на 10 августа террористами убито не менее 500 езидов. 15 августа в езидском селе Малый Коджо исламские террористы убили 80 мужчин и взяли в плен 100 детей и женщин.