Հայաստանի վրա հարձակումը կապված է Ադրբեջանի ներքին խնդիրների հետ․ դեսպան Մկրտումյանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը հարցազրույց է տվել արգենտինական «Clarín» թերթին, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի ագրեսիային հայ-ադրբեջանական սահմանին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արգենտինայում ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը․
Արգենտինական թերթում լույս տեսած հարցազրույցի նախաբանում նշվում է․
Արգենտինայում Հայաստանի դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը զգուշացնում է, որ իրավիճակը շատ անկայուն է Հարավային Կովկասում, որտեղ Ադրբեջանը վերջին երկու շաբաթների ընթացքում չորս անգամ հարձակում է գործել հայկական գյուղերի ուղղությամբ` կիրառելով հրետանի և անօդաչու թռչող սարքեր: Կա շուրջ քսան զոհ, վնասվել են ջրամատակարարման համակարգեր և էլեկտրական ցանցերը: Առկա է հակամարտության ծավալման մտավախություն մի տարածաշրջանում, որտեղ Թուրքիան մեծ դերակատարում ունի որպես Ադրբեջանի իշխող դինաստիայի դաշնակից:
Հարց.Արդյո՞ք առաջին անգամ է հարձակման ենթարկվում Հայաստանի սահմանը:
Էսթերա Մկրտումյան.Առաջին անգամ է, որ հարձակումն ունի նման ծավալ՝ հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ: Տեղագրական առումով, Տավուշի մարզի հայկական գյուղերը շատ մոտ են գտնվում միջազգային սահմանին և բավականին հասանելի թիրախ են հանդիսանում: Տեղի է ունեցել չորս հարձակում, ինչի հետևանքով երկու կողմերում էլ զինվորականներ են զոհվել և վիրավորվել:
Հարց.Ադրբեջանը պնդում է, որ հայկական զինված ուժերն են հարձակվել իրենց զորքերի վրա:
Էսթերա Մկրտումյան.Այդ հայտարարություններն անհիմն են և որևէ կերպ իրականությանը չեն համապատասխանում` հաշվի առնելով հատկապես Տավուշի մարզի գյուղերի և քաղաքների խոցելիությունը:
Հարց.Ի՞նչ եք կարծում, որո՞նք են հատկապես այս պահին Ադրբեջանի կողմից հարձակման դրդապատճառները:
Էսթերա Մկրտումյան.1991թ.-ին, Խորհրդային միության կազմալուծման արդյունքում իր անկախացումից ի վեր, Ադրբեջանում ներքաղաքական գործընթացներն անկայուն զարգացում են ունեցել՝ հանգեցնելով ներկայիս դինաստիային բնորոշ և ավտորիտար ռեժիմին: Ինչպես պատահում է ամբողջատիրական ռեժիմների մեծամասնության պարագայում, փորձ է արվում ներքին խնդիրները և բնակչության դժգոհությունները քողարկել արտաքին բախումներով` երկրում ավելի խորացնելով ազգայնական տրամադրությունները: Նոր կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված վարակվածության մակարդակը, սանիտարահիգիենիկ պատրվակներով անձի ազատությունների սահմանափակումները, ոչ այնքան բազմազան տնտեսության հիմնական աղբյուր հանդիսացող նավթի գնի կտրուկ անկումը, ինչպես նաև առկա սոցիալական ծանր իրավիճակը, երկրի արևմտյան հատվածում ջրային պաշարների սահմանափակումները, ռեժիմի դեմ համատարած բողոքի համատեքստը, պետական համակարգում առկա կոռուպցիան, հայկական բանակի հաջողությունները, Հայաստանի դեմ իրականացված հարձակումների ընթացքում ադրբեջանցի գեներալի մահը և վերջին ժամանակներս սպառազինման մրցավազքում ծախսերի հիմնավորման անհրաժեշտությունն այս հարձակումների հիմքում ընկած պատճառներն են:
Հարց.Պատրաստվում է արդյո՞ք Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ ծավալել: Արդյո՞ք հենց այդ նպատակով է վերջինս հզորացել իր սպառազինությունները:
Էսթերա Մկրտումյան.Ադրբեջանը սպառազինությունների մրցավազքը դարձրել է պետական քաղաքականություն: Զենքի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման կամքը կոտրելու նկրտումները հակասում են համայն մարդկության խաղաղասիրական ձգտումերին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին: Ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ վերաբերմունքին և սպառազինությունների հարստացմանն ի պատասխան` Հայաստանը պետք է պատրաստի վիճակում պահի պաշտպանական հնարավորությունները՝ իր, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար:
Հարց.Կա արդյո՞ք Հայաստանում Ադրբեջանի հետ պատերազմի մտավախություն: Հնարավո՞ր է նման սցենար:
Էսթերա Մկրտումյան.Հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից բանականության հետ որևէ աղերս չունեցող ատելության հռետորաբանությունը, որով քարոզում են ոճրագործությունների կատարել Հայաստանի և հայ ժողովրդի դեմ, ինչպես նաև Ալիևի և իր գործընկերների կողմից համաշխարհային մակարդակով հայ ժողովորդին դատապարտող մշտական հայտարարությունները` Հայաստանը կարող է ակնկալել Լեռնային Ղարաբաղի, կամ, ինչպես վերջին օրերին ականատես եղանք, անմիջականորեն Հայաստանի դեմ իրականացվող ցանկացած անկանխատեսելի գործողություններ: Որևէ սցենար չի բացառվում և պետք է պատրաստ լինել ցանկացած արտակարգ իրավիճակի:
Հարց.Արդյո՞ք Ադրբեջանը սպառնացել է հարձակման ենթարկել Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանը:
Էսթերա Մկրտումյան.Այո', ճիշտ է: Այդ հայտարարությունները հնչել են անմիջապես Բաքվի պաշտպանության նախարարությունից, որը, որպես ուղիղ սպառնալիք, նշում է, որ Ադրբեջանն ունի Մեծամորի ատոմակայանը հրթիռային հարձակման ենթարկելու համար անհրաժեշտ զենքերը: Սա աննախադեպ է միջուկային կայանների միջոցով էլեկտրաէներգիայի արտադրման ժամանակներից ի վեր: Այդ անպատասխանատու հայտարարությունը, կարծես թե, հաշվի չի առնում այն փաստը, որ նման հարձակումը կարող է անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ և տարածաշրջանային մասշտաբով հանգեցնել բնապահպանական և մարդասիրական աղետի:
Հարց.Ի՞նչ դեր է կատարում Թուրքիան այս ճգնաժամում:
Էսթերա Մկրտումյան.Թուրքիան լիովին սատարում է Ադրբեջանին, ինչը վերջերս վերահաստատել է իր նախագահի, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների հայտարարություններով: «Մեկ ազգ, երկու պետություն» հայտնի և տարածված կարգախոսով Թուրքիան և Ադրբեջանն ընգծում են իրենց ծագումնաբանական ընդհանրությունը, ազգային, մշակութային, լեզվական և կրոնական ընդհանուր ինքնությունը, ինչպես նաև համընդհանուր շահերն ու Հայաստանի նկատմամբ թշմանանքը: Այս տարածքներում Հայաստանի պատմությունը սկսվել է ավելի քան երեք հազարամյակ առաջ, միջնադարյան ժամանակաշրջանի ավարտին, Կենտրոնական Ասիայից մոնղոլական և թուրքական հորդաների ժամանելուց ավելի քան երկու հազար տարի առաջ; Պատմությունը չի արձանագրել մեկ այլ երկիր, որը մի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանություն իրագործելուց հետո, բացահայտ կերպով սատարի նույն ժողովրդի դեմ ագրեսիան և ամբողջ աշխարհով հայտարարի իր մտադրությունների մասին:
Հարց.Ո՞րն է գերտերությունների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի դիրքորոշումը:
Էսթերա Մկրտումյան.Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Եվրոպան ներկայացնող Ֆրանսիան, համանախագահում են Մինսկի խումբը, որը հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններ վարելու միջազգային հիմնական մարմինն է և գործում է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի մանդատներով: Հետևաբար, այս երկրները խորապես խաղաղության կողմնակից են: Այն դեպքում, երբ նշվում է, որ վերջնական լուծումը հնարավոր է ուժի կամ ուժի սպառալիքի չկիրառման, ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների միաժամանակյա իրականացման դեպքում, Ադրբեջանն ուղղակիորեն դեմ է, որ այդ տարածքներում հազարամյակներ շարունակ ապրող ժողովուրդը որոշի իր ճակատագիրը և ապագան:

Посол Армении в Аргентине Эстера Мкртумян дала интервью аргентинской газете “Clarín”, в котором коснулась агрессии Азербайджана на армяно-азербайджанской границе. Арменпресс представляет интервью посла Армении в Аргентине․
В предисловии к интервью, опубликованному в аргентинской газете, отмечается․Посол Армении в Аргентине Эстера Мкртумян предупреждает, что ситуация на Южном Кавказе очень нестабильна. За последние две недели Азербайджан четыре раза атаковал армянские села, применяя артиллерию и беспилотники. Есть около 20 погибших, повреждены системы водоснабжения и электрические сети. Существует опасение эскалации конфликта в регионе, где Турция играет большую роль в качестве союзника правящей династии Азербайджана.
Вопрос: Граница Армении впервые подверглась нападению со стороны Азербайджажа?
Эстера Мкртумян: Впервые нападение имеет такой размах с применением артиллерии и беспилотных летательных аппаратов. В топографическом плане армянские села Тавушской области находятся очень близко к границе и довольно часто становятся доступной мишенью. Произошло четыре нападения, в результате которых погибли и получили ранения военнослужащие с обеих сторон.
Вопрос: Азербайджан утверждает, что это армянские вооруженные силы напали на их войска.
Эстера Мкртумян: Эти заявления беспочвенны и никоим образом не соответствуют действительности, учитывая уязвимость сел и городов Тавушской области.
Вопрос: Как Вы думаете, каковы на данный момент мотивы нападения со стороны Азербайджана?
Эстера Мкртумян: С 1991 г. после распада Советского Союза, с момента обретения независимости внутриполитические процессы в Азербайджане переживали нестабильное развитие и привели к присущему нынешней династии авторитарному режиму. Как бывает с большинством тоталитарных режимов, теперь делается попытка замаскировать внутренние проблемы и недовольство населения внешними столкновениями, еще больше углубляя в стране националистические настроения. Причиной этой агрессии стали эпидемия COVID-19, ограничения свободы личности под санитарно-гигиеническими предлогами, резкое падение цен на нефть, являющуюся основным источником не столь многообразной экономики, тяжелая социальная ситуация, проблема с водными ресурсами в западной части страны, контекст тотального протеста против режима, коррупция в государственной системе, успехи армянской армии, гибель азербайджанского генерала в ходе нападений на Армению и необходимость обоснования расходов в гонке вооружений.
Вопрос: Собирается ли Азербайджан развернуть военные действия? С этой ли целью он усилил свое вооружение?
Эстера Мкртумян: Азербайджан гонку вооружений превратил в государственную политику. Стремления сломить волю народа Нагорного Карабаха к самоопределению посредством оружия противоречат миролюбивым устремлениям всего человечества и усилиям международного сообщества, направленным на мирное урегулирование конфликта. В ответ на милитаристское отношение азербайджанской стороны и гонку вооружения, Армения для обеспечения своей безопасности, а также ради безопасности народа Нагорного Карабаха в случае необходимости, должна свои оборонительные возможности держать в готовом состоянии.
Вопрос: Есть ли в Армении опасения войны с Азербайджаном? Возможен ли такой сценарий?
Эстера Мкртумян: Учитывая риторику ненависти со стороны властей Азербайджана, не имеющую ничего общего с разумом, пропагандирующую совершение преступлений против Армении и армянского народа, а также постоянные заявления Алиева и его коллег, осуждающие армянский народ, можно ждать любых непредсказуемых действий, осуществленных непосредственно против Армении. Не исключен никакой сценарий и нужно быть готовыми к любой чрезвычайной ситуации.
Вопрос: Угрожал ли Азербайджан атаковать Мецаморскую АЭС в Армении?
Эстера Мкртумян: Да, угрожал. Эти заявления прозвучали непосредственно из Министерства обороны Баку, которое, в качестве угрозы, отметило, что Азербайджан располагает оружием, необходимым для ракетного нападения на Мецаморскую АЭС. Это беспрецедентное явление со времен производства электроэнергии на ядерных станциях. Это безответственное заявление, кажется, не учитывает тот факт, что подобная атака может иметь непредсказуемые последствия и привести к экологической и гуманитарной катастрофе в региональном масштабе.
Вопрос: Какую роль играет Турция в этом кризисе?
Эстера Мкртумян: Турция полностью поддерживает Азербайджан, что недавно подтвердили заявления ее президента, министров иностранных дел и обороны. Под известным и распространенным лозунгом “Одна нация, два государства” Турция и Азербайджан подчеркивают свою генеалогическую общность, общую национальную, культурную, языковую и религиозную идентичность, а также общие интересы и вражду в отношении Армении. История Армении на этих территориях началась более трех тысячелетий назад, более чем за две тысячи лет до нашествия монгольских и турецких орд из Центральной Азии. За всю историю не было такой страны, которая после совершения геноцида в отношении одного народа открыто поддерживала агрессию против того же народа и заявляла о своих намерениях по всему миру.
Вопрос: Какова позиция сверхдержав - России, США и Европы?
Эстера Мкртумян: Сопредседателями Минской группы, основного международного органа по ведению переговоров по мирному урегулированию конфликта являются Россия, США и Франция, представляющая Европу. Она действует по мандатам ООН по безопасности и сотрудничеству в Европе. В то время, как отмечается, что окончательное решение возможно при одновременном применении принципов неприменения силы или угрозы силы, самоопределения и территориальной целостности, Азербайджан против того, чтобы народ, тысячелетиями живущий на этих территориях, определял свою судьбу и свое будущее.