Լինել համախմբված և օրենսդրության շրջանակներում. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը ուղերձ է հղել է հայ համայնքին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանն ուղերձ է հղել ռուսաստանաբնակ հայերին ակցիաներ կազմակերպելու հետ կապված։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Վարդան Տողանյանն իր ուղերձում նշել է, որ վերջին օրերին դեսպանատունն ամեն րոպե տեղեկատվություն է ստանում առանձին քաղաքացիների ՝ տարբեր ակցիաներ կազմակերպելու մտադրության մասին, սոցիալական ցանցերում որոշ օգտատերեր հանդես են գալիս Մոսկվայի այս կամ այն մասում եւ ՌԴ այլ քաղաքներում հավաքվելու կոչերով:
«Կիսելով ձեզանից յուրաքանչյուրի անհանգստությունն ու հուզական վիճակը՝ պետք է նշեմ, որ նման կոչերն այս իրավիճակում չեն կարող նպաստել մեր առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը: Այս կապակցությամբ ձեզնից յուրաքանչյուրին խնդրում եմ չմասնակցել որևէ նախաձեռնության, ակցիաների կամ հավաքների: Հենց նման պատասխան քայլերի համար են նախատեսված հասարակության մեջ լարվածությունը սրող կողմի գործողությունները։
Խնդրում եմ նաև նման կոչերով հանդես չգալ սոցիալական ցանցերում, չտարածել տեսանյութեր եւ լուսանկարներ, որոնք կարող են նպաստել իրավիճակի սրմանը եւ արդեն իսկ լարված իրավիճակին, պահպանել զգոնությունը ցանկացած իրավիճակում»,- ասել է Տողանյանը։
Դեսպանը կարևորում է այս իրավիճակներում ավելի համախմբված լինելը, ընդհանուր դիրքերից հանդես գալը, գործողությունների համակարգումը և ցանկացած սադրիչ դրսևորումների կասեցումը։
«Մենք շարունակում ենք աշխատել օպերատիվ ռեժիմով և մշտական կապի մեջ ենք մեր համայնքային կառույցների և ռուսական իշխանությունների հետ։ Մեր ընդհանուր խնդիրն է` գործել ռուսական օրենսդրության շրջանակներում»,- եզրափակել է Տողանյանը։

Armenian Ambassador in Russia calls on Armenians to be consolidated and remain in the limits of law
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Ambassador of Armenia to Russia Vardan Toghanyan addressed the Armenians community in Russia in relations with the protests organized by Armenians. ARMENPRESS reports Toghanyan said in his message that in the recent days the Embassy regularly receives information from different Armenians that they have plans to organize protests and some social media users call on other Armenians to gather in Moscow or other Russian cities.
‘’Sharing the concerns and emotional situation of each of you I have to mention that such calls in this particular situation cannot contribute to the solution of problems facing us. For this reason I ask each of you not to participate in any initiative or protests. The activities of the side provoking these tensions hope for such response from our side.
I also ask you not to make such calls on social networks, not to spread footages and photos that can foster the escalation of the already escalated situation and preserve vigilance in any situation’’, Toghanyan said.
The Ambassador highlighted being more consolidated in such situations, have a joint approach, coordinate the activities and prevent any provocative measure.
‘’We continue working operatively, are in constant touch with our community organizations and Russian authorities. Our main issue is acting in line with the Russian legislation’’, Toghanyan concluded.