Ադրբեջանցիները հայկական դիրքերի վերաբերյալ սխալ հաշվարկ են կատարել. դեսպան Սերգեյ Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մինասյանը հարցազրույց է տվել ռումինական հեղինակավոր Digi24 հեռուստաալիքին` հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրահրված էսկալացիայի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեսպանը նշել է. «Սա մի իրավիճակ է, երբ մենք ունենք ռազմական ակտիվության էսկալացիա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանին: Եվ, կարծես, ադրբեջանցիները հայկական բանակի պաշտպանական դիրքերի վերաբերյալ սխալ հաշվարկ են կատարել. նրանք այն համարել են ավելի քիչ ուժեղ, քան, օրինակ, Լեռնային Ղարաբաղում: Թվում է, թե Տավուշի տարածքում հիմա փխրուն զինադադար ունենք»:
Դեսպանն ընդգծել է, որ համաձայն ՀՀ ՊՆ հայտարարությունների՝ տեխնիկական տեսակետից հայկական դիրքում որևէ փոփոխություն չի եղել: Նա կարևոր է համարել, որ հայկական բանակն ուներ նման սպառազինություններ, բայց երբեք չի սպառնացել այդ խողովակաշարերի վնասմամբ՝ ի տարբերություն ադրբեջանական մոտեցման։ «Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության խոսնակը սպառնալիքներ է հնչեցրել՝ կապված հայկական ԱԷԿ-ի ռմբակոծության հետ»,-նշել է նա:

Азербайджанцы сделали неправильный расчет в связи с армянскими позициями: Сергей Минасян
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Румынии Сергей Минасян дал интервью авторитетному румынскому телеканалу Digi24 об эскалации, спровоцированной Азербайджаном на армяно-азербайджанской границе.
Как сообщает Арменпресс, посол отметил: «Это ситуация, когда у нас эскалация военной активности на международно признанной границе между Арменией и Азербайджаном. И, кажется, азербайджанцы сделали неверный расчет об оборонительных позициях армянской армии. Они посчитали эту часть границы менее сильной, чем, например, в Нагорном Карабахе. Кажется, сейчас у нас хрупкое перемирие на территории Тавуша».
Посол подчеркнул, что согласно заявлениям министерства обороны Армении, с технической точки зрения в позиции Армении не произошло никаких изменений. Он посчитал важным тот факт, что хотя у армянской армия есть соответствющее оружие, но она никогда не угрожала повредить азербайджанские трубопроводы, а пресс-секретарь министерства обороны Азербайджана выступил с угрозами в связи с бомбардировкой Армянской АЭС.