Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են համարժեք պատասխան. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության դեմ ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են համարժեք պատասխան, որի ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Բերդ քաղաքի հրետանակոծման փաստը։
«Ադրբեջնական կողմը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ դիտավորյալ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու բնակչությունը և ընդլայնելով լարվածության աշխարհագրությունը: Այսօր հարվածային ԱԹՍ-ի միջոցով հրետանակոծման է ենթարկվել Բերդ քաղաքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտները»,-գրել է Նաղդալյանը:
Նա շեշտել է, որ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության դեմ ուղղված այս ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են իրենց համարժեք պատասխանը, որի ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Ավելի վաղ, ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ հուլիսի 14-ի գիշերը ՀՀ Զինված ուժերի մարտական դիրքերից դիտարկվել է հակառակորդի տանկի շարժ, որը հայկական կողմից վարված կրակով կասեցվել է։
Հակառակորդը հուլիսի 13-ից թիրախավորում է բնակավայրերը։ Ադրբեջանական զինված ուժերը 82մմ տրամաչափի ականանետից յոթ և 120մմ տրամաչափի ականանետից 3 արկ են են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։

Агрессивные действия Азербайджана получат соответствующий ответ: пресс-секретарь МИД  Армении
Агрессивные действия Азербайджана, угрожающие безопасности гражданского населения Армении получат адекватный ответ, всю ответственность за который несет азербайджанская сторона. Как передает «Арменпресс», об этом сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя факт обстрела ВС Азербайджана города Берд.
“Азербайджанская сторона продолжает агрессивные действия на армяно-азербайджанской границе, преднамеренно обстреливая гражданские объекты и население и расширяя географию напряженности. Сегодня при использовании ударного БПЛА артиллерийскому обстрелу подверглись объекты гражданской инфраструктуры города Берд”, - написала Нагдалян.
Она подчеркнула, что эти агрессивные действия угрожающие безопасности гражданского населения Армении получат адекватный ответ, всю ответственность за который несет азербайджанская сторона.
Ранее пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян сообщила, что в ночь на 14 июля с боевых позиций ВС Армении было замечено движение танка противника, которое было пресечено огнем с армянской стороны. Э
С 13 июля противник обстреливает населенные пункты Республики Армения. Азербайджанские вооруженные силы из миномета калибра 82 мм выпустили в направлении населенного пункта Чинари 3 снаряда и 7 из миномета калибра 120 мм.