Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են համարժեք պատասխան. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության դեմ ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են համարժեք պատասխան, որի ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Բերդ քաղաքի հրետանակոծման փաստը։
«Ադրբեջնական կողմը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ դիտավորյալ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու բնակչությունը և ընդլայնելով լարվածության աշխարհագրությունը: Այսօր հարվածային ԱԹՍ-ի միջոցով հրետանակոծման է ենթարկվել Բերդ քաղաքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտները»,-գրել է Նաղդալյանը:
Նա շեշտել է, որ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության դեմ ուղղված այս ագրեսիվ գործողությունները ստանալու են իրենց համարժեք պատասխանը, որի ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Ավելի վաղ, ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ հուլիսի 14-ի գիշերը ՀՀ Զինված ուժերի մարտական դիրքերից դիտարկվել է հակառակորդի տանկի շարժ, որը հայկական կողմից վարված կրակով կասեցվել է։
Հակառակորդը հուլիսի 13-ից թիրախավորում է բնակավայրերը։ Ադրբեջանական զինված ուժերը 82մմ տրամաչափի ականանետից յոթ և 120մմ տրամաչափի ականանետից 3 արկ են են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Azerbaijan’s aggression against the security of the civilian population of Armenia will receive a proportionate response, for which the Azerbaijani side bears full responsibility, Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said in a statement, commenting on the shelling of the Armenian town of Berd by the Azerbaijani armed forces on July 14.
“The Azerbaijani side continues its aggression on the Armenian-Azerbaijani border, deliberately targeting civilian infrastructures and population, and expanding the geography of escalation. Today the civilian infrastructure of the city of Berd was shelled by unmanned combat aerial vehicles.
These aggression against the security of the civilian population of Armenia will receive a proportionate response, for which the Azerbaijani side bears full responsibility”, the MFA spokeswoman said in the statement.
Azerbaijan is targeting the Armenian civilian settlements in Tavush province from July 13, using mortar shells.