Պետությունը հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում բաշխել է 84.4 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում բաշխել է 84.4 միլիարդ դրամ, որից օգտվել է 48 հազար 400 իրավաբանական եւ շուրջ 1.1 միլիոն ֆիզիկական անձ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ասուլիսում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով «100 փաստ նոր Հայաստանի մասին»:
Վարչապետը նախ հիշեցրեց, որ նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարությունը հաստատել է 18 հակաճգնաժամային միջոցառում, որոնցից 7-ն ունեն տնտեսական բնույթ, 11-ը՝ սոցիալական։
«Հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում այսօրվա դրությամբ բաշխվել է 84.4 միլիարդ դրամ, որից օգտվել է 48 հազար 400 իրավաբանական եւ շուրջ 1 մլն 100 հազար ֆիզիկական անձ: Հակաճգնաժամային առաջին միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 513 տնտեսավարող սուբյեկտների ձեռք բերած 31.7 միլիարդ դրամ արժեքով վարկերի տոկոսադրույքները: Աշխատավարձի և հարկերի վճարման նպատակով ձեռք բերված մասը սուբսիդավորվել է ամբողջությամբ, այսինքն վարկը հասանելի է 0 տոկոսով, հումքի, սարքավորումների, կոմունալ վճարների և սննդի գծով ծախսերի մասը սուբսիդավորվել է 6-10 տոկոսով, այսինքն ՝ վարկը հասանելի է 2-6 տոկոսով»,-ասաց Փաշինյանն ու նշեց՝ վարկի մայր գումարի մարման համար նախատեսված է մինչև 6 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված:
Հակաճգնաժամային երկրորդ միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 8195 տնտեսավարող սուբյեկտների և ֆիզիկական անձանց 11.6 մլրդ դրամ արժեքով գյուղատնտեսական նշանակության վարկերի տոկոսադրույքները ամբողջությամբ՝ վարկը հասանելի է փաստացի 0%-ով: Փաշինյանը նկատեց, որ բացի դա՝ կառավարությունը 6 միլիարդ դրամ է տրամադրել բանկային համակարգին՝ գյուղատնտեսական վարկավորում ապահովելու նպատակով: «Քանի որ ճգնաժամային իրավիճակ ունեինք, և բանկերն ավելի մեծ ռիսկեր էին տեսնում գյուղատնտեսությունը վարկավորվելու համար, մենք բյուջեի միջոցներից 6 մլրդ տրամադրել ենք բանկերին, որ նրանք վարկեր տրամադրեն գյուղացիներին: Բանկերը հետագայում այդ գումարը պետք է վերադարձնեն կառավարությանը»,-ասաց Փաշինյանը:
Հակաճգնաժամային երրորդ միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 24-500 մլն դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող 744 տնտեսավարող սուբյեկտների 8.3 մլրդ դրամ արժեքով արտոնյալ վարկերը: Վարկերի տոկոսները կկազմեն՝ առաջին տարում 0%, երկրորդ տարում 0%, երրորդ տարում՝ 12%, առաջին 6 ամսում վարկի մարում չի նախատեսվում: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այս ծրագրով արտոնյալ վարկեր են տրամադրում այն ընկերություններին, որոնք նախորդող ժամանակաշրջանում չեն ունեցել ժամկետնանց հարկային և վարկային պարտավորություններ, այսինքն՝ եղել են բացառիկ կարգապահ, ճշգրտորեն կատարել են իրենց պարտավորությունները: «Եվ մենք սրանով գնահատանքի տուրք ենք մատուցում այդ ընկերություններին»,-ասաց վարչապետը:
Կառավարությունըմայիսի 14-ի նիստում որշում է կայացրելՀՀ-ում2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The Armenian government distributed a total of 84,4 billion drams on the sidelines of its anti-crisis measures between 48,400 legal entities and nearly 1,1 million individuals, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference today, presenting 100 facts about the new Armenia.
The PM firstly reminded that the government has adopted a total of 18 anti-crisis measures to eliminate the socio-economic consequences of the novel coronavirus (COVID-19).
“Within the framework of the anti-crisis measures a total of 84,4 billion drams have been distributed as of today, which were used by 48,400 legal entities and nearly 1 million 100 thousand individuals. With the first anti-crisis measure the government subsidized the interests rates of loans worth 31,7 billion AMD received by 513 economic entities. The loan received for paying salaries and taxes has been subsidized completely, in other words, the loan is available at 0%, the expenditures for raw materials, equipment, utility bills and good were subsidized by 6-10%, this means that the loan is available at 2-6%”, the PM said.
According to the 2nd anti-crisis measure, the government subsidized the interests rates of agricultural loans worth 11,6 billion AMD of 8,195 economic entities and individuals completely, the loan is available at 0%. Pashinyan added that the government has also provided 6 billion drams to the banking system to provide agricultural loans. “As we had a crisis situation, and the banks were seeing greater risks for providing agricultural loans, we have provided 6 billion drams from the budget to the banks so that they can provide loans to the rural people. Later the banks must return these sums to the government”, Nikol Pashinyan said.
With the 3rd anti-crisis measure the Armenian government subsidized the privileged loans worth 8,3 billion AMD of 744 economic entities which have a 24-500 million AMD annual turnover.
The Armenian government on May 14 made a decision to extend the coronavirus-related state of emergency for another 30 days, until June 13.
According to the latest data, the number of confirmed coronavirus cases in Armenia has reached 4,283. 1,791 patients have already recovered. 55 death cases have been registered.