Պատգամավորները քննարկում են կերի մեջ հակաբիոտիկների կիրառումը բացառող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Կերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է կանոնակարգել անասնաբուծության մեջ հակաբիոտիկների օգտագործումը, մասնավորապես, բացառել հակաբիոտիկների՝ որպես կերային հավելում օգտագործելը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը:
Նա նախ նշեց, որ ներկայում Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում հակաբիոտիկների կիարռումը կարգավորված չէ: Դրանք լայնորեն կիրառվում են անասնապահության ոլորտում՝ կենդանիների հիվանդությունների կանխարգելման, ինչպես նաև աճի խթանման նպատակով: Դա պատճառ է հանդիսանում մարդկանց մոտ հակամանրէային դեղերի նկատմամբ կայունության զարգացման համար: Հակամանրէային դեղերի նկատմամբ կայունության զարգացումը ներկայում հանդիսանում է համաշխարհային առողջապահության համար լուրջ հիմնախնդիր:
«Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է անասնաբուծության մեջ հակաբիոտիկների՝ որպես կերային հավելում օգտագործման կանոնակարգման անհրաժեշտությամբ: Անասնաբուծության, թռնչաբուծության և ձկնաբուծության ոլորտներում հակամանրէային դեղերի կիրառման արդյունքում դեղակայուն մանրէները կարող են կենդանիներից անցնել մարդուն՝ սննդային շղթայի միջոցով: Նախագծի ընդունմամբ առաջարկվում կանոնակարգել անասնաբուծության մեջ հակաբիոտիկների օգտագործումը, մասնավորապես բացառել հակաբիոտիկների՝ որպես կերային հավելում օգտագործելը»,-ասաց Գաբրեիլյանը:
Պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը հետաքրքրվեց՝ օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ-ում որևէ կենդանական մսի մեջ հակաբիոտիկ չի՞ լինելու: Փոխնախարարն արձագանքեց՝ անասնաբուժության ոլորտում հիվանդության դեմ առանց հակաբիոտիկների պայքարը գործնականում անիրագործելի է: Կարող են օգտագործվել հակաբիոտիկներ՝ բուժման նպատակով, բայց այն հաշվարկով, որ վերջնական արդյունքում ձվի, մսի, կաթի, կերի մեջ չհայտնաբերվեն հակաբիոտիկներ: Այդ ուղղությամբ վերահսկողություն կիրականացվի:

Депутаты обсуждают законопроект, исключающий применение антибиотиков в кормах животных
Правительство Армении представило на обсуждение парламента проект закона О внесении изменений в Закон Республики Армения “О кормах”, которым предлагается регулировать использование антибиотиков в животноводстве, в частности, исключить использование антибиотиков в качестве кормовой добавки.
Как передает «Арменпресс», проект представил замминистра экономики Армении Тигран Габриелян.
Он отметил, что в настоящее время применение антибиотиков в сельском хозяйстве Армении не регулируется. Они широко используются в животноводстве для профилактики болезней животных, а также для стимулирования их роста. Это становится причиной развития устойчивости к противомикробным препаратам у людей. Развитие устойчивости к противомикробным лекарствам в настоящее время является серьезной проблемой для мирового здравоохранения.
“Принятие проекта обусловлено необходимостью упорядочения использования антибиотиков в животноводстве в качестве кормовой добавки. В результате применения антимикробных лекарств в сферах животноводства, птицеводства и рыбоводства лекарственные устойчивые бактерии при помощи пищевой цепочки могут переходить от животных к человеку. Принятием проекта предлагается урегулировать использование антибиотиков в животноводстве, в частности, исключить использование антибиотиков в качестве кормовой добавки”, - сказал Габреилян.
Депутат Виктор Енгибарян поинтересовался, будут ли в Армении антибиотики в каком-либо животном мясе после принятия закона. Замминистра отметил, что борьба с болезнями в области ветеринарии без антибиотиков практически невыполнима. Антибиотики можно использовать только для лечения, и только, если они в конечном результате не будут обнаружены в яйцах, в мясе, в молоке и в кормах. В этом направлении будет осуществляться контроль.