ՊԵԿ-ը հրապարակել է 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրել է 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` 2020թ. առաջին եռամսյակում 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված գումարները կազմել են ավելի քան 245 մլրդ 633 մլն դրամ։
Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 202 մլրդ 793 մլն, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 42 մլրդ 839 մլն դրամ:
1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը գլխավորում է «Գազպրոմ Արմենիան»` ավելի քան 17.7 մլրդ դրամ մուտքերով։ Երկրորդ տեղում «Գրանդ Տոբակո»-ն է` ավելի քան 15 մլրդ դրամ մուտքերով։ Երրորդը` «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ»-ն է` ավելի քան 5 մլրդ դրամ մուտքերով։ Չորրորդ տեղում «ՍիՓիԷս ՕԻԼ»-ն է` ավելի քան 4 մլրդ դրամ մուտքերով։ Հնգյակը եզրափակում է «ՄՏՍ Հայաստան»-ը` ավելի քան 3,8 մլրդ դրամ մուտքերով։
Խոշոր հարկատուների տասնյակում են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Ֆլեշ» և «Ակվիլոն թրեյդ» ընկերությունները։

КГД опубликовал список крупнейших налогоплательщиков Армении
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список 1000 крупнейших налогоплательщиков. Как сообщает Арменпресс, сумма, уплаченная 1000 крупными налогоплательщиками в первом квартале 2020 года, составила более 245 млрд 633 млн драмов.
Сумма платежей, произведенных в налоговый орган, составила более 202 млрд 793 млн драмов, а сумма платежей, внесенных в таможенный орган, составила более 42 млрд 839 млн драмов.
«Газпром Армения» возглавляет список 1000 крупнейших налогоплательщиков с выплатами более 17,7 млрд драмов. На втором месте «Гранд Тобако» с выплатами более 15 млрд драмов. На третьем месте - «Интернейшнл Масис Табак» (более 5 млрд драмов). На четвертом месте - «CPS Oil» (более 4 млрд драмов). «МТС Армения» замыкает пятерку лидеров (более 3,8 млрд драмов).
В десятку крупнейших налогоплательщиков входят также Зангезурский медно-молибденовый комбинат, компании «Philip Morris Armenia», «Электрические сети Армении», «Флеш» и «Аквилон трейд».