ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող մշակութային կառույցները ժամանակավոր չեն աշխատի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայությամբ գործող մշակութային հաստատությունները փակ կլինեն մինչև մարտի 23-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման միջոցառումների անհրաժեշտությունը՝ առնվազն մինչև մարտի 23-ը փակ կլինեն նաև ՀՀ ԿԳՄՍ ենթակայությամբ գործող թատերական և համերգային կազմակերպությունները՝ թատրոնները, համերգասրահները, ինչպես նաև թանգարանները և գրադարանները։
Հետագա կանխարգելիչ միջոցառումների և կազմակերպությունների գործունեության վերաբերյալ կտեղեկացնեմ լրացուցիչ»,-նշել է նախարարը:
Նոր կորոնավիրուսի` CՕVID-2019-ի բռնկումը գրանցվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին Կենտրոնական Չինաստանի ամենախտաբնակ քաղաքում՝ 12-միլիոնանոց Ուհանում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այն բնութագրել է որպես պանդեմիա: Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը հատել է 145 հազարը:

Временно прекращается работа объектов культуры, подведомственных МОНКС
В связи с распространением коронавируса, учреждения культуры, находящиеся в ведении Министерства образования, науки, культуры и спорта, будут закрыты до 23 марта.
Как передает Арменпресс, об этом на официальной странице в Facebook заявил министр транспорта и связи РА Араик Арутюнян.
«Учитывая необходимость мер по предотвращению распространения коронавируса, театральные, концертные залы, а также музеи и библиотеки также будут закрыты до 23 марта, сообщает Армянская ССР.
О дальнейших профилактических мерах и деятельности организаций буду информировать дополнительно», - отметил министр.
Вспышка нового коронавирусаCՕVID-2019была зафиксирована в конце декабря 2019 года в самом густонаселенном городе центрального Китая, 12-миллионном Ухане. Всемирная организация здравоохранения зафиксировала это как пандемию со множеством очагов. Количество случаев коронавирусной инфекции в мире превысило 130 тысяч. Более 4500 человек умерли от этого вируса.