Կվերականգնվի Երևանի Արգիշտի փողոցում գտնվող 17-րդ դարի հուշարձան ը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին փետրվարի 11-ին` 4-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստի ժամանակ որոշեց Արգիշտի փողոցի հ. 48 և հ. 48/1 հասցեներում Յուրի Աֆրիկյանին սեփականության իրավունքով պատկանող համապատասխանաբար 4585 քմ և 1020 քմ մակերեսներով հողամասերի նպատակային նշանակությունները արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողերի կատեգորիայից փոխադրել բնակավայրերի հողերի կատեգորիայի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տվյալ հասցեներում գտնվող հողամասերում գույքի սեփականատեր Յուրի Աֆրիկյանը պետք է իրականացնի ներդրումային ծրագիր, որը կներառի հյուրանոցային համալիրի, հայկական արհեստների կենտրոնի և հայկական արհեստագործական գործիքների թանգարանի կառուցապատման աշխատանքներ: Նախատեսվում է քննարկվող հատվածում առկա արտադրական նշանակության շինությունները վերակառուցել հյուրանոցային համալիրի՝ տվյալ տարածքում գործող կառուցապատման պայմանակարգի դրույթների պահպանմամբ:
Աֆրիկյանը, ծրագրի իրականացման շրջանակում պարտավորվել է նաև սեփական ուժերով և միջոցներով վերականգնել «Կարմիր» կամուրջը, որը հանդիսանում է 17-րդ դարի պատմամշակութային հուշարձան և գտնվում է փլուզման եզրին:
«Այս տարածքում կառուցապատմանը պետք է ուշադիր լինել: Այն Երևանի պատմամշակութային սիրտն է»,- նշեց Քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Կարապետյանը:
Ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հասմիկ Խաչունցն էլ նկատեց, որ պետք է ճիշտ վերահսկվեն կամրջի վերականգնողական աշխատանքները: Նա ընդգծեց, որ ցանկացած կառուցապատող պետք է պատասխանատվությամբ վերաբերվի տարածքի պատմամշակութային արժեքներին:

Будет восстановлен памятник XVII века, находящийся на улице Аргишти в Ереване
Совет старейшин Еревана на 1-ом заседании 4-ой сессии 11 февраля принял решение: земельные участки 48 и АВ площадью 4585 кв / м и 1020 кв / м, принадлежащих Юрию Африкяну по адресу 48/1, из категории земель промышленного пользования и другого производственного назначения перевести в категорию земель поселений.
Как передает «Арменпресс», владелец данного имущества Юрий Африкян должен реализовать инвестиционную программу, которая будет включать в себя работы по застройке гостиничного комплекса, центра армянских ремесел и музея армянских ремесел. Планируется реконструировать находящиеся на обсуждаемом участке строения производственного назначения с соблюдением положений действующего на данной территории режима застройки гостиничного комплекса.
В рамках реализации программы Африкян обязался собственными силами и средствами восстановить мост “Кармир”, который является историко-культурным памятником XVII века и находится на грани разрушения.
“К застройкам этой территории нужно отнестись внимательно. Это историко-культурное сердце Еревана”, - отметил председатель постоянной комиссии по вопросам градостроительства и землепользования Арсен Карапетян.
Член фракции “Мой шаг” Совета старейшин Асмик Хачунц отметила, что необходим контроль над восстановительными работами моста. Она подчеркнула, что любой застройщик должен со всей ответственностью относиться к историко-культурным ценностям этой территории.