ԼՀԿ-ն առաջարկում է ընդլայնել հայտարարագիր ներկայացնող պաշտոնյաների շրջանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկեց «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը հեղինակել է Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:
Հանձնաժողովի նիստում այն ներկայացրեց խմբակցության անդամ Մանե Թանդիլյանը:
«Հանրային ծառայությունների մասին օրենքում փոփոխությունը վերաբերում է 15 հազար բնակիչ ունեցող համայնքների համայնքապետերի և նրանց տեղակալների հայտարարագրման առաջարկին: Փոփոխությամբ առաջարկում ենք ընդգրկել բոլոր համայնքապետերին և նրանց տեղակալներին, առանց բնակիչների քանակի սահմանափակման։ Հետևաբար, բոլոր համայնքների համայնքապետերն ու համայնքի ղեկավարի տեղակալները կդառնան հայտարարագիր ներկայացնող անձ»,- ասաց Թանդիլյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ առաջին ընթերցմամբ օրենքի ընդունումից հետո իրենք փոփոխել են հայտարարագիրը ներկայացնելու ժամկետները:

“Просвещенная Армения” предлагает расширить круг чиновников, представляющих декларацию
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила законопроект О внесении изменения в Закон РА “Об общественной службе”.
Как передает «Арменпресс», автор проекта фракция НС “Просвещенная Армения”.
На заседании комиссии ее представила член фракции Мане Тандилян.
“Изменение в Законе “Об общественных услугах” касается предложения о декларировании глав общин и их заместителей, имеющих 15 тысяч жителей. Следовательно, руководители всех общин и заместители главы общины должны стать лицами, представляющими декларацию”, - представила Тандилян.
Депутат отметила, что после принятия закона в первом чтении они изменили сроки представления деклараций.