Հայաստանի Շիրակի մարզը և Չինաստանի Հայնան նահանգը հուշագիր են կնքել
ԳՅՈՒՄՐԻ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պատվիրակության Չինաստան կատարած այցի շրջանակներում Շիրակի մարզի և Չինաստանի Հայնան նահանգի միջև ստորագրվել է միջտարածաշրջանային հուշագիր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետությունից պատվիրակությունը ներկայացնում են ՉԺՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, «Չին-հայկական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի» նախագահ Սերգեյ Ավանեսովը: Պատվիրակությունը դեկտեմբերի 12-16-ը  մասնակցում է «Արևադարձային գյուղատնտեսական մշակաբույսերի միջազգային ձմեռային տոնավաճառ Չինաստան-2019» միջազգային ցուցահանդեսին:
Ինչպես տեղեկացրին Շիրակի մարզպետարանի տեղեկատվության բաժնից, միջոցառման շրջանակներում Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի և Հայնան նահանգի ղեկավար Շեն Սյաոմինի միջև ստորագրվել է համագործակցության, փոխըմբռնման հուշագիր։
Համաձայնագիրը գործնական քայլ է երկու երկրների շրջանների միջև սերտ հարաբերությունների հաստատման և ամրապնդման գործում՝ առևտրատնտեսական հարաբերությունների, գյուղատնտեսության և սննդի արդյունաբերության, զբոսաշրջության, բժշկության, հանքարդյունաբերության, քաղաքաշինության, էներգետիկայի, կրթության, գիտության, մշակույթի, ինչպես նաև խոշոր ներդրումային նախագծերի իրականացման առումով։ Ըստ այդմ, կողմերը պարտավորվում են խթանել առևտրատնտեսական համագործակցությունը՝ ստեղծելով համապատասխան պայմաններ համատեղ բիզնեսի և ներդրումների համար, իրենց լիազորությունների շրջանակներում նպաստելու են գործարար շրջանակների միջև ուղղակի շփումների հաստատմանը։

Ширакская область РА  и  китайская провинция  Хайнань подписали меморандум
В ходе визита армянской делегации в Китай между провинцией Ширак и провинцией Хайнань Китая был подписан межрегиональный меморандум.
Как  передает Арменпресс,  делегацию от Республики Армения представляют Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Китайской  Народной  Республике  Сергей Манасарян, губернатор Ширакской области Тигран Петросян, президент  Фонда регионального развития китайско-армянских отношений Сергей Аванесов. 12-16 декабря делегация участвует в Международной зимней выставке-ярмарке «Тропические сельскохозяйственные культуры. Китай-2019».
Как сообщили в отделе информации администрации Ширакской области, в рамках мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между губернатором Ширака Тиграном Петросяном и главой провинции Хайнань Шэнь Сяомынем.
Соглашение является практическим шагом к установлению и укреплению тесных связей между регионами двух стран с точки зрения торгово-экономических отношений, сельского хозяйства,   пищевой промышленности, туризма, медицины, горнодобывающей промышленности, развития городов, энергетики, образования, науки, культуры, а также крупных инвестиционных проектов. Согласно меморандуму, Стороны обязуются стимулировать  торгово-экономическое сотрудничество путем создания соответствующих условий для совместного ведения бизнеса и инвестиций и в рамках своих полномочий содействовать прямым контактам между деловыми кругами.