Թուրքիան շարունակում է անվտանգության լուրջ սպառնալիք մնալ հայ ժողովրդի համար. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ցավոք, մեր մոլորակը բոլորիս համար ավելի ապահով վայր չդարձավ այս տարի: Դժվար է գտնել աշխարհի որևէ տարածաշրջան, որն ինքնին ապակայունացված չէ կամ չի տուժել հարևան տարածաշրջանի լարվածության հետևանքով: Հայաստանի 4 սահմաններից 2-ը, այդ թվում` Թուրքիայի հետ սահմանը, փակ է արդեն շուրջ 3 տասնամյակ: Հրաժարվելով Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց, Ադրբեջանին աջակցելով ընդդեմ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի՝ Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ հարևանների և ռազմավարական գործընկերների միջև հարաբերություններում առկա տարաբնույթ լարվածությունը Հայաստանին շատ անհարմար իրավիճակի մեջ է դնում: «Ռուսաստանը մեր հիմնական ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, Վրաստանը և Իրանը մեր ռազմավարական հարևաններն են: ԱՄՆ-ի, Եվրամիության եւ վերջինիս անդամ պետությունների հետ մենք ունենք ռազմավարական օրակարգ եւ գործընկերային հարաբերություններ: Մեզ համար լուրջ մարտահրավեր է մեր գործընկերների միջև տարաձայնությունների թնջուկում հայտնվելը, քանի որ մենք անընդհատ ենթարկվում ենք նրանց մի մասի, կամ որ ավելի վատ է՝բոլորի կողմից ճիշտ չընկալվելու ռիսկին: Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի հուսալի գործընկեր և լավ բարեկամ լինենք բոլորի համար՝ առանց որևէ մեկի հետ մեր հարաբերությունները վնասելու: Եվ մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական միջավայրն առավել անվտանգ դարձնելու համար»,- նշել է Փաշինյանը։

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Turkey remains a serious security threat to Armenia and the Armenian people who had experienced the deep tragedy of the Genocide and continue to face the fierce denial of truth and justice, Prime Minister Nikol Pashinyan said while delivering remarks at the 74th session of the UN General Assembly.
“Unfortunately, the world has not become a safer place for all of us throughout this year. It is difficult to find any region in the world which is not destabilized or impacted by tensions in the neighborhood. Two out of the four international borders of Armenia included the one with Turkey have been closed for almost three decades. By refusing to establish diplomatic relations with Armenia, overtly assisting Azerbaijan against Armenia and Nagorno Karabakh, Turkey remains a serious security threat to Armenia and the Armenian people who had experienced the deep tragedy of the Genocide and continue to face the fierce denial of truth and justice”, the PM said.
Pashinyan added that the various degree of tension existing in the relations among neighbors and strategic partners puts Armenia in very challenging conditions. “Russia is our key strategic partner and ally. Georgia and Iran are our strategic neighbors. We have a strategically significant agenda and partnership with the United States, the European Union and its member states. We observe with concern sets of disagreements among our friends, strategic partners and allies. These realities put significant challenges to us because we face a persistent risk of not being correctly understood by some of our friends or, even worse, by all of them. We are doing our best to remain a reliable partner and a good friend for all of them without damaging our relations with any of them, without promoting our relations with one partner at the expense of the other. We will continue to invest every effort in making our regions, geopolitical environment safer”, he said.