ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Twitter-ի իր էջում հրապարակել է ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության գաղտնազերծված հաշվետվությունները Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ 1988 թվականի՝ «Կովկասյան հուզումներ և ազգայնականության սպառնալիք» անվանմամբ փաստաթղթի մեջ խոսվում է Ղարաբաղում միջէթնիկ կոնֆլիկտի մասին:
«1920-ական թվականներին հայկական մշակութային և կրոնական կենտրոն Լեռնային Ղարաբաղի հանձնումը Ադրբեջանին շարունակական, սակայն ճնշված հիասթափության աղբյուր դարձավ հայերի համար»,- ասվում է փաստաթղթում:
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ Ադրբեջանի երիտասարդ բնակչության թվի արագ աճը հանգեցրեց երիտասարդ հանրապետության` երկրի առջև ծառացած կրթական, սոցիալական խնդիրները լուծելու անկարողությանը. սա էլ հանգեցրեց բնակչության դժգոհությանը, որը սկսեց արտահայտվել հայ բնակչության դեմ կատարված հարձակումներով:
Գաղտնազերծված փաստաթղթում նաև նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը ստեղծվել է 1923 թվականին հայերի բնակավայրում, որտեղ հայերը կազմել են մարզի բնակչության 89 տոկոսը:

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) has published a de-classified CIA report on Nagorno Karabakh dated 1988 August and entitled “Unrest in the Caucasus and the Challenge of Nationalism [redacted]”.
The de-classified redacted document says that Nagorno Karabakh is “Armenia’s cultural and religious center” and that the Nagorno Karabakh autonomous oblast was created in 1923 in an “area of Armenians” where “89% of the population are Armenians”.
Azeri animosity toward the Armenians has been intensified by political, economic and demographic trends that have adversely affected the political status of Azeris and increased the gap in living standards between Azerbaijan and Armenia. In particular, the rapid expansion of Azerbaijan’s young adult population has put enormous strain on the republic’s capacity to provide adequate jobs, housing and education. Azeri frustration has found an outlet in attacks on Armenia,” the document says.