Խնկո Ապոր անվան մանկական գրադարանում ամփոփվեց «Ամառային դպրոց խոցելի խմբերի համար» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի ճեմասրահում սեպտեմբերի 11-ին ցուցադրվեցին մանկապատանեկան ստեղծագործական անվճար խմբակներ հաճախած երեխաների աշխատանքները:
Ծրագրի փոքրիկ շահառուները հնարավորություն ստացան ամռան 3 ամիսներին՝ ըստ իրենց նախասիրության հաճախելու նկարչության, խեցեգործության, հուլունքագործության, ասեղնագործության, տիկնիկագործության և թատերական խմբակների և, հմուտ մասնագետների օգնությամբ, ձեռք բերելու և զարգացնելու ստեղծագործական նոր հմտություններ:
Սաների համար կազմակերպվեցին ճանաչողական այցեր Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային և «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոններ, «Տեր-Ղազարյանների միկրոարվեստ» թանգարան և «Մոսկվա» կինոթատրոն: Ծրագիրը միտված էր խոցելի խմբերի երեխաների ստեղծագործական կարողությունների բացահայտմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև վերջիններիս ամառային արձակուրդի բովանդակալից անցկացմանը:
Հիշեցնենք, որ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ հունիսի 3-ից մեկնարկած՝ խոցելի խմբերի երեխաների համար նախատեսված մանկապատանեկան ստեղծագործական խմբակներում ընդգրկվել էին հաշմանդամություն ունեցող, սոցիալապես անապահով, միակողմանի ծնողազուրկ, բազմազավակ ընտանիքների, զոհված զինծառայողների և սահմանապահների՝ 7-15 տարեկան ավելի քան 50 երեխա, ովքեր անվճար հիմունքներով մասնակցեցին «Մանկապատանեկան ստեղծագործական ամառային դպրոց խոցելի խմբի երեխաների համար» ծրագրով նախատեսված կրթամշակութային պարապմունքներին:

В библиотеке им. Хнко Апера завершилась программа “Летняя школа для уязвимых групп”
11 сентября в фойе Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера были продемонстрированы работы детей, посещающих бесплатные детско-юношеские творческие кружки.
Маленькие бенефициары программы получили возможность в течение 3-х летних месяцев посещать кружки рисования, керамики, бисероплетения, вышивания, театральные кружки, при помощи умелых специалистов, приобретать и развивать новые творческие навыки.
Как передает «Арменпресс», для воспитанников были организованы познавательные посещения Ереванского кукольного театра им. Ованеса Туманяна, артистического театра “Мгер Мкртчян”, музея “Микроискусство Тер-Казарянов” и кинотеатра “Москва”. Программа была направлена на выявление и развитие творческих способностей детей из уязвимых групп, а также содержательное проведение летних каникул.
Напомним, что при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в Национальной детской библиотеке им. Хнко Апера летом действовали детско-юношеские творческие кружки для детей из уязвимых групп. В них были вовлечены более 50 детей в возрасте 7-15 лет из социально необеспеченных семей, из многодетных семей, из семей погибших военнослужащих и пограничников и односторонних сирот. Они на бесплатной основе участвовали в культурно-образовательных занятиях, предусмотренных программой “Летняя детско-юношеская творческая школа для детей из уязвимых групп”.