ԱԺ-ն ընդունեց ՀԱՊԿ-ում գործընկերոջ կարգավիճակ ավելացնելու մասին օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում գործընկերոջ կարգավիճակ ավելացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «2002 թվականի հոկտեմբերի 7-ի Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին» երրորդ արձանագրությունը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծն ընդունվեց սեպտեմբերի 11-ին կայացած նիստում:
«Այս արձանագրությամբ կարգավորվում է հետևյալ խնդիրը. ՀԱՊԿ-ը կարող է ունենալ և' դիտորդներ, և' գործընկերներ, մինչ այդ կար դրույթ, որ կարող է ունենալ դիտորդ, որը բացված չէր: Եղել է առաջարկություն, որ, բացի դիտորդից, լինի ավելի բարձր կարգավիճակ, դա գործընկերոջ կարգավիճակն է: Դիտորդի և գործընկերոջ դեպքում կա տարբերություն: Գործընկերն այն պետությունն է, որը շահագրգռված է խորացնել իր հարաբերությունները ՀԱՊԿ-ի ու անդամ պետությունների հետ, որը կիսում է ՀԱՊԿ-ի գաղափարախոսությունն ու մոտեցումները»,- նշել է հիմնական զեկուցող, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

Парламент Армении принял законопроект о добавлении статуса партнера в ОДКБ
Национальное собрание РА приняло проект закона о добавлении статуса партнера в Организации Договора о коллективной безопасности.
Как передает Арменпресс, проект закона О ратификации третьего протокола “О внесении изменений в Устав Организации договора о коллективной безопасности от 7 октября 2002 года”  был принят на заседании 11 сентября.
“Этим протоколом регулируется следующая проблема. В ОДКБ могут быть и наблюдатели, и партнеры, до этого было положение о наблюдателе, которое не было раскрыто. Было высказано предположение, что, кроме наблюдателя, должен быть более высокий статус, то есть статус партнера. Между наблюдателем и партнером есть разница. Партнером является то государство, которое заинтересовано в углублении своих отношений с ОДКБ и государствами-членами, которое разделяет идеологию и подходы ОДКБ”, - отметил основной докладчик, заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян.