Բրյուսելը չի ցանկանում փոխզիջման գնալ Brexit-ի շուրջ գործարքի վերանայման հարցում. Ջոնսոն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը չի ձգտում փոխհամաձայնության հասնել Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի առանձին դրույթների վերանայման հարցում: Այդ մասին օգոստոսի 14-ին հայտարարել Է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, որը Facebook-ում առցանց-տեսահեռարձակման ընթացքում պատասխանել Է ինտերնետ-օգտատերերի հարցերին:
«Մեր եվրոպացի բարեկամները փոխզիջման գնալու պատրաստակամություն չեն դրսեւորում, նրանք բնավ դրան չեն գնում, երբ գործը վերաբերում Է դուրս գալու մասին Համաձայնագրին, թեեւ այն (խորհրդարանի կողմից) մերժվել Է երեք անգամ: Նրանք կառչում են դուրս գալու վերաբերյալ Համաձայնագրի յուրաքանչյուր տառից, յուրաքանչյուր ստորակետից, ներառյալ «բեքստոպ»-ը (ԵՄ-ի մաքսային միության եւ միասնական եվրոպական շուկայի կազմում Հյուսիսային Իռլանդիայի գտնվելու ռեժիմը Brexit-ի անցումային շրջանի սկսվելուց հետո), քանի որ նրանք դեռեւս մտածում են, որ Brexit-ը կարող Է արգելափակվել խորհրդարանում»,-ասել Է նա:
«Ամենաահավորն այն Է, որ որքան երկար դա շարունակվի, այնքան ավելի մեծ Է հավանականությունը, որ մենք ստիպված կլինենք դուրս գալ առանց գործարքի,-նշել Է Միացյալ Թագավորության վարչապետը:-Դա այն չԷ, ինչ ես ցանկանում եմ, դա այն չԷ, ինչին մենք ձգտում ենք, բայց մեզ հարկավոր Է, որ մեր եվրոպացի բարեկամները գնան փոխզիջան: Որքան ավելի շատ են նրանք մտածում այն հնարավորության գոյության մասին, որ Brexit-ը կարող Է արգելափակվել խորհրդարանում, այնքան ավելի են նրանք անդրդվելի դառնում իրենց դիրքորոշման մեջ», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Джонсон: Брюссель не желает идти на компромисс в вопросе пересмотра сделки по Brexit
Евросоюз не стремится достичь консенсуса в вопросе пересмотра некоторых положений соглашения об условиях Brexit. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в среду заявил премьер-министр Великобритании Борис Джонсон, который в ходе онлайн-видеотрансляции в Facebook ответил на вопросы интернет-пользователей.
"Наши европейские друзья не проявляют готовности пойти на компромисс, они и вовсе не идут на него, когда дело касается Соглашения о выходе, хотя оно было отвергнуто [парламентом] три раза. Они придерживаются каждой буквы, каждой запятой Соглашения о выходе, включая "бэкстоп" [режим пребывания Северной Ирландии в составе таможенного союза ЕС и единого европейского рынка после наступления переходного периода Brexit], поскольку они все еще думают, что Brexit может быть заблокирован в парламенте", - сказал он.
"Самое ужасное, что чем дольше это будет продолжаться, тем больше вероятность, что мы будем вынуждены уйти без сделки, - отметил британский премьер. - Это не то, чего хочу я, это не то, к чему стремимся мы, но нам нужно, чтобы наши европейские друзья пошли на компромисс. Чем больше они думают о существовании шанса, что Brexit может быть заблокирован в парламенте, тем более непреклонны они в своей позиции".