Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի այցը Բելգիա. Փաշինյանը ծանոթացել է Լյուվեն քաղաքի կրթական և գիտահետազոտական հաստատությունների գործունեությանը
Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի այցը Բելգիա. Փաշինյանը ծանոթացել է Լյուվեն քաղաքի
կրթական և գիտահետազոտական հաստատությունների գործունեությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 3-ի երեկոյան աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորության մայրաքաղաք Բրյուսել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մարտի 4-ի առավոտյան Հայաստանի վարչապետն այցելել է Բելգիայի Ֆլանդրիայի տարածաշրջանի Ֆլամանդական Բրաբանտ նահանգի մայրաքաղաք Լյուվեն, որը գտնվում է  Բրյուսելից ոչ հեռու և համարվում է Բելգիայի համալսարանական կենտրոններից մեկը:
Նիկոլ Փաշինյանի այցը մեկնարկել է Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանից, որտեղ նրան դիմավորել է համալսարանի ռեկտոր Լյուկ Սելսը:
Ողջունելով ՀՀ վարչապետին` ռեկտորը նշել է, որ պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակությանը, և Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանը պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցություն զարգացնել: Լյուկ Սելսը  ներկայացրել է Կաթոլիկ համալսարանի գործունեությունը. նա նշել է, որ այն ամենամեծ և ամենահայտնի համալսարանն է Բելգիայում, որն իրականացնում է կրթության և հետազոտությունների վրա հիմնված միջազգային ուղղվածություն ունեցող ծրագրեր: Համալսարանի բոլոր ծրագրերը հիմնված են բուհի գիտնականների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի նորարարական հետազոտությունների վրա: Նրա խոսքով` Կաթոլիկ համալսարանն ունի 14 մասնաճյուղ Բելգիայի 10 քաղաքում և իրականացնում է կրթական և հետազոտական ծրագրեր գրեթե բոլոր ուղղություններով: Կրթությունը համալսարանում կազմակերպվում է 15 ֆակուլտետի, իսկ գիտահետազոտական աշխատանքը՝ առանձին բաժինների և հետազոտական խմբերի միջոցով: Ֆակուլտետները և բաժինները միավորված են 3 խմբում՝ հումանիտար և սոցիալական գիտություններ, բնագիտություն, ճարտարագիտություն և տեխնոլոգիաներ և կենսաբժշկական գիտություն, ընդ որում՝ խմբերից յուրաքանչյուրն ունի դոկտորական դպրոց համապատասխան որակավորման ծրագրերով: Վարչապետին ներկայացվել է նաև Լյուվենի հետազոտությունների և զարգացման տեխնոլոգիաների փոխանցման գրասենյակի ծրագրերը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ պատիվ է հյուրընկալվել աշխարհի հնագույն և միաժամանակ ժամանակակից համալսարաններից մեկում, որը 1425 թվականից ի վեր՝ գրեթե 6 դար շարունակ, խթանել է եվրոպական գիտության զարգացումը և համարվում է աշխարհի լավագույն 50 համալսարաններից մեկը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանը գտնվում է քաղաքական և տնտեսական մեծ բարեփոխումների փուլում, և կառավարությունը կրթությունը դիտարկում է որպես տնտեսական հեղափոխությունը հաջողելու կարևորագույն գործիքներից մեկը: «ՀՀ կառավարության կրթական քաղաքականության նպատակն է կրթության և հետազոտության գործուն կապի ապահովումը: Մենք ցանկանում ենք իրական բարեփոխումներ իրականացնել կրթական համակարգում և այս համատեքստում կարևորում ենք  փորձի փոխանակումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումն աշխարհի առաջատար և նորարարական կրթական ու գիտահետազոտական հաստատությունների  հետ», - նշել է ՀՀ վարչապետը` գոհունակություն հայտնելով Կաթոլիկ համալսարանի կողմից համագործակցության պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտում փոխգործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանից վարչապետ Փաշինյանն ուղևորվել է «IMEC» (Interuniversity Microelectronics Centre) գիտահետազոտական կենտրոն` վերջինիս գործունեությանը ծանոթանալու և համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով: «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի փոխնախագահ Լյուդո Դեֆերմը ՀՀ վարչապետին է ներկայացրել  «IMEC»-ի ծրագրերը` նշելով, որ կենտրոնը մասնագիտացած է միկրո, նանոէլեկտրոնիկայի և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում գիտական հետազոտությունների, նոր սերնդի սարքավորումների ստեղծման հնարավորությունների ուսումնասիրության ուղղությամբ:  Նա նշել է, որ «IMEC»-ն ունի շուրջ 4000 աշխատակից և գործունեություն է ծավալում նաև Նիդեռլանդներում, Թայվանում, Չինաստանում, Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում: Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել կենտրոնի կիսահաղորդիչների մաքրման լաբորատորիայում:
ՀՀ վարչապետի այցի հաջորդ կանգառը Լյուվենի «Առողջության կենտրոն»-ն էր, որը Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանի և «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի համատեղ ծրագիրն է: Նիկոլ Փաշինյանը կենտրոնի տնօրեն Իզաբել Ֆրանսուայի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել ցուցադրությունների սրահում և ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, նպատակներին: Ի. Ֆրանսուայի խոսքով` «Առողջության կենտրոն»-ն իր տեսակի մեջ եզակի փորձարարական հաստատություն է, որի այցելուները կարող են տեխնոլոգիաների միջոցով ծանոթանալ առողջապահության ապագային: Ցուցադրությունների միջոցով ՀՀ վարչապետին ներկայացվել է, թե ապագայում տեխնոլոգիաները՝ արհեստական բանականությունը, եռաչափ մոդելավորումը, կրիչները և նանոտեխնոլոգիաները, ինչպիսի ազդեցություն են ունենալու առողջապահության վրա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանի ռեկտորին, «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի փոխնախագահին, «Առողջության կենտրոնի» տնօրենին տեղեկացրել է, որ այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունենալու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և հրավիրել  Երևան` մասնակցելու Կոնգրեսին:

Armenian PM's visit to Belgium kicks off – Pashinyan gets acquainted with educational and scientific institutions of Leuven city
Armenian PM's visit to Belgium kicks off – Pashinyan gets acquainted with educational and
scientific institutions of Leuven city
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan arrived in Brussels on a working visit on March 3.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, on March 4 the Armenian PM visited Leuven city, the capital of the province of Flemish Brabant in Belgium, located not far from Brussels, and is considered one of the educational centers of Belgium.
Pashinyan started his trip from the Catholic University of Leuven, where the rector of the university Luc Sels met him.
Greeting the Armenian PM, the rector noted that it's an honor to host the delegation led by the Prime Minister of Armenia, and the Catholic University of Leuven is ready to develop cooperation with Armenia. Luc Sels presented the activities of the university, noting that it's the largest and most famous university in Belgium that implements international oriented projects based on education and research. All the projects of the university are based on the innovative research of the scientists and the academic teaching staff of the university. According to him, the Catholic University of Leuven has 14 branches in  10 cities of Belgium.
Nikol Pashinyan said that he is honored to be hosted by one of the ancient but at the same time modern universities of the world that has fostered the development of the European science since 1425 and is among the top 50 universities of the world. According to Pashinyan, Armenia is in the phase of major political and economic reforms, and the Government assesses education as one of the key tools for the success of the economic revolution. Pshinyan emphasized exchange of experience and implementation of joint projects with leading world universities, expressing satisfaction for the readiness of the Catholic University of Leuven to cooperate with Armenia.
Afterwards, PM Pashinyan headed to IMEC (Interuniversity Microelectronics Centre) to get acquainted with its activities and to discuss the opportunities for cooperation. The Vice President of IMEC Ludo Deferm presented to the Armenian PM their projects, noting that the center is specialized in scientific research of micro, nanoelectronics and digital technologies. He noted that IMEC has nearly 4000 employees and operates also in The Netherlands, Taiwan, China, India, the United States and Japan.
The next stop of PM Pashinyan was at the Health Center of Leuven, which is a joint project of the Catholic University of Leuven and IMEC. Accompanied by the Director of the Health Center Isabelle Francois Nikol Pashinyan toured in the exhibition hall and got acquainted with the activities and goals of the center. According to Isabelle Francois, the center is a unique research center, the visitors of which can familiarize themselves with the future of healthcare with the help of technologies.
PM Pashinyan informed the rector of the Catholic University of Leuven, the Vice President of IMEC and the director of the Health Center that the  World Congress on Information Technology will take place in Armenia in October and invited them to yerevan to participate in the Congress.