Վրաստանի խորհրդարանը հրաժարվեց հանցավոր հայտարարել Սահակաշվիլիի ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանը լիագումար նիստում չի պաշտպանել 2004-ից մինչեւ 2012 թվականը երկիրը ղեկավարած նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի ռեժիմը հանցավոր հայտարարելու բանաձեւի նախագիծը, որը պատրաստել Էին ընդդիմադիրները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է օրենսդիր մարմնի հայտարարության մեջ:
Բանաձեւի նախագիծը պատրաստել Էր «Հայրենասերների դաշինք» ընդդիմադիր կուսակցությունը: Բացատրական գրության մեջ նշվում Է, որ՝ բանաձեւի նպատակը «Միասնական ազգային շարժման» կառավարման տարիներին Վրաստանում հաստատված ռեժիմը «հանցավոր ու անձնիշխանական» ճանաչելն Է, ինչպես նաեւ արդարության վերականգնումը, հանցագործությունների հետաքննումը եւ մեղավորներին պատժելը: Նախագծի համաձայն՝ դատախազությանը հանձնարարվում Էր վեց ամսվա ընթացքում ավարտին հասցնել նախկին իշխանության ղեկավարների դեմ հարուցված բոլոր քրեական գործերը:
Փետրվարի 21-ին անցկացված քվեարկության արդյունքում բանաձեւը պաշտպանել Է 45 խորհրդարանական, դեմ են քվեարկել 16-ը: Ընդամենը խորհրդարանն ունի 150 պատգամավոր:
«Մենք, ընդհանուր առմամբ, պաշտպանում ենք բանաձեւի բովանդակությունը, ինչես նաեւ այն կարծիքը, որ 2004-2012 թվականների ռեժիմը հանցավոր Էր: Սակայն մենք դիտողություններ ունենք բանաձեււի իրավական մասի վերաբերյալ: Եթե այդ մասը վերանայվի, ապա մենք պատրաստ ենք վերստին քննարկել նման բանաձեւի ընդունումը»,- հայտարարել Է խորհրդարանի խոսնակ Իրակլի Կոբախիձեն, որի խոսքը մեջբերված Է օրենսդիր մարմնի կայքում զետեղված հայտարարության մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Грузии отказался объявлять режим Саакашвили преступным
Парламент Грузии на пленарном заседании в четверг не поддержал подготовленный оппозиционерами проект резолюции о провозглашении преступным режима бывшего президента Михаила Саакашвили, который возглавлял страну с 2004 по 2012 год, сказано в заявлении Законодательного органа, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Проект резолюции, который был подготовлен оппозиционной партией "Альянс патриотов", называется "Об объявлении режима Саакашвили-Бокерия преступным". Гига Бокерия — бывший соратник Саакашвили. Они были лидерами партии "Единое национальное движение" (ЕНД), однако в 2016 году из-за разногласий Бокерия и ряд его сторонников отделились от ЕНД, создав партию "Европейская Грузия". Согласно пояснительной записке, целью резолюции является признание "преступным и авторитарным" режима, установленного в Грузии во времена правления "Единого национального движения", а также восстановление справедливости, расследование преступлений и наказание виновных. Согласно проекту, прокуратуре поручалось довести в течение шести месяцев до конца все возбужденные уголовные дела против руководителей бывшей власти.
В результате голосования, в поддержку резолюции проголосовали 45 парламентариев, 16 - против. Всего в парламенте 150 депутатов.
"Мы поддерживаем содержание резолюции в целом, а так же то мнение, что режим 2004-2012 годах был преступным. Однако в связи с правовой частью резолюции у нас имеются замечания. Если эта часть будет пересмотрена, то мы готовы вновь рассмотреть принятие такой резолюции",- заявил спикер парламента Ираклий Кобахидзе, его слова приводятся в заявлении на сайте законодательного органа.