Փաշինյանը կարևորում է ՀՀ և Վրաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործում
Փաշինյանը կարևորում է ՀՀ և Վրաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը
տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության պատվիրակության այցը Հայաստան՝ կարևորելով երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում  եղբայրական հարաբերությունների սերտացումը և զարգացումը:  Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս տարվա հունվարին Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ Բոլնիսիում կայացած հանդիպմանը՝ նշելով, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա ներկայիս բարեկամական, աշխատանքային մթնոլորտը լավագույնս կխթանի համագործակցության ընդլայնումը և նոր մակարդակի կբարձրացնի այն: Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետն ընդգծել է երկու երկրների միջև բարձրաստիճան հաճախակի փոխայցերի և տարբեր մակարդակներով քաղաքական կոնսուլտացիաների անցկացման կարևորությունը:
Նշելով, որ ուրախ է պաշտոնական այցով գտնվել Հայաստանում՝ Լևան Իզորիան կարևորել է  ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ այսօրվա հանդիպումը և դրա արդյունքներով պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության 2019թ. ծրագրի ստորագրումը: Նրա խոսքով՝ Վրաստանը շահագրգռված է ամրապնդելու և խորացնելու բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունները և պատրաստ է շարունակել արդյունավետ փոխգործակցությունն այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-վրացական պաշտպանական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր՝ վերահաստատելով ինչպես ընթացիկ գործընկերությունն ամրապնդելու, այնպես էլ նոր նախաձեռնություններ իրականացնելու փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ և երկուստեք ընդգծել այդ ուղղությամբ փոխադարձ ջանքերի կարևորությունը: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է երկկողմ հավասարակշռված դիրքորոշումը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործում: Վրաստանի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Վրաստանը կարևորում է տարածաշրջանային բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը և սատարում է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:

Pashinyan highlights balanced position of Armenia and Georgia on regional conflict settlement processes
Pashinyan highlights balanced position of Armenia and Georgia on regional conflict settlement
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Defense Minister of Georgia Levan Izoria on February 21 who is in Armenia on an official visit.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the PM welcomed the visit of the Georgian defense delegation to Armenia, highlighting the deepening and development of friendly relations between the two states in various spheres. Pashinyan referred to his meeting with Georgian PM Mamuka Bakhtadze in Bolnisi in January, noting that the existing friendly and working atmosphere between Armenia and Georgia will foster the expansion of cooperation and raise it to a new level. In this context the Armenian Premier highlighted the frequent high-level mutual visits between the two states.
Noting that he is glad to be in Armenia on an official visit, Levan Izoria highlighted his meeting with the Armenian Defense Minister and the signing of the 2019 Action Plan on bilateral defense cooperation. According to him, Georgia is interested in strengthening and deepening the relations with friendly Armenia and is ready to continue the effective partnership in that direction.
The interlocutors discussed issues referring to the Armenian-Georgian defense cooperation.
The sides exchanged views on regional security and stability and peaceful settlement of conflicts, emphasizing the importance of mutual efforts in that direction.  Pashinyan highlighted the balanced position of Armenia and Georgia on regional conflict settlement processes. The Georgian Defense Minister noted that Georgia highlights the establishment of friendly relations in the region and support the efforts aimed at peaceful settlement of conflicts.