Հայաստանը շահագրգռված է Կիպրոսի հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացմամբ. ՀՀ վարչապետը՝ Կիպրոսի պաշտպանության նախարարին
Հայաստանը շահագրգռված է Կիպրոսի հետ բազմոլորտ համագործակցության
զարգացմամբ. ՀՀ վարչապետը՝ Կիպրոսի պաշտպանության նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելիդիսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է պարոն Անգելիդիսի այցը Հայաստան և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Կիպրոսի հետ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական, պաշտպանական ոլորտներում համագործակցության զարգացմամբ և ընդլայնմամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի և Կիպրոսի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև ակտիվ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Սավաս Անգելիդիսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ իր երկիրը ևս մեծապես  կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի շարունակական զարգացումը: Կիպրոսի պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործընկերների հետ ունեցել է արդյունավետ քննարկումներ, նախանշվել են 2019 թվականի համագործակցության հիմնական ուղղություններն ու ծրագրերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ռազմական արդյունաբերության ոլորտում փոխգործակցությանը, մասնավորապես, համատեղ ծրագրերում տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման հնարավորություններին, կոնկրետ նախագծերի շուրջ քայլերի իրականացմանը, ռազմական կրթության ուղղությամբ տարբեր ծրագրերի կյանքի կոչմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին առնչվող հարցերի, Հայաստանի և Կիպրոսի մասնակցությամբ բազմակողմ ձևաչափով համագործակցության հնարավորություններին։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսին Հայոց ցեղասպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերում ցուցաբերած դիրքորոշումների համար: ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը և հավելել, որ դրանք կնպաստեն տարբեր ուղղություններով համագործակցության խթանմանը: Վարչապետ Փաշինյանը Սավաս Անգելիդիսին խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին:

Armenia interested in developing cooperation with Cyprus in various spheres – Pashinyan receives Defense Minister of Cyprus
Armenia interested in developing cooperation with Cyprus in various spheres – Pashinyan
receives Defense Minister of Cyprus
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received Defense Minister of Cyprus Savvas Angelides on February 13.
As ARMEN PRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan welcomed the visit of Savvas Angelides to Armenia and noted that Armenia is interested in developing and expanding cooperation with Cyprus in various spheres, including political, economic and defense. Nikol Pashinyan highlighted the active cooperation between the defense ministries of Armenia and Cyprus and the implementation of joint projects.
Savvas Angelides thanked for the cordial reception and noted that his country also highlights the continuous development of friendly relations with Armenia. The Defense Minister of Cyprus noted that he had effective discussions with his Armenian partners, the main directions of cooperation in 2019 were outlined.
The interlocutors discussed partnership in military industry, particularly in terms of technological solutions military education.
The sides also referred to issues of international and regional security.
PM Pashinyan thanked Cyprus for its positions on the Armenian Genocide and Nagorno Karabakh conflict settlement. Nikol Pashinyan highlighted the high-level mutual visits between the two countries and added that they will foster the cooperation in different directions. PM Pashinyan asked Savvas Angelides to convey his warm greetings to President of Cyprus Nicos Anastasiades.