Պենտագոնը հայտարարել Է ԱՄՆ-ի միջուկային մարտագլխիկների արդիականացման անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի միջուկային զինանոցը, մասնավորապես, մարտագլխիկներն արդիականացման կարիք ունեն: Փետրվարի 12-ին այս մասին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի միջուկային հարցերով օգնականի տեղակալ Փիտեր Ֆենտան, որը ելույթ Է ունեցել միջուկային զսպման հարցերին նվիրված խորհրդաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եկել Է ժամանակը համակարգելու պաշտպանության եւ Էներգետիկայի նախարարությունների ջանքերը… մինչեւ 2040-ական թվականները շարժունակ, ունիվերսալ, կատարելագործված միջուկային մարտագլխիկների ստեղծման ուղղությամբ»,- Ֆենտայի խոսքից մեջբերում Է անում Defense News թերթը: Եթե դա չարվի, նշել Է պաշտոնաթող դերծովակալը, ապա ԱՄՆ-ը «ենթարկվում Է պոտենցիալ հակառակորդների տեխնոլոգիական զարգացմանը հասնել չկարողանալու վտանգին»:
ԱՄՆ-ի միջուկային զինանոցի արդիականացումը եւ սպասարկումը կպահանջի առնվազն 494 միլիարդ դոլար առաջիկա 10 տարվա ընթացքում, ինչի մասին ասված Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Բյուջետային վարչության՝ հունվարի վերջին հրապարակված զեկույցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пентагон заявил о необходимости модернизации ядерных боеголовок США
Ядерный арсенал США, в частности, боеголовки нуждаются в модернизации. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник заместитель помощника министра обороны США по ядерным вопросам Питер Фэнта, выступивший на конференции по вопросам ядерного сдерживания.
"Настало время для координации усилий министерств обороны и энергетики... по созданию к 2040-м годам маневренных, универсальных, усовершенствованных ядерных боеголовок", - цитирует слова Фэнты газета Defense News. Если этого не сделать, отметил отставной контр-адмирал, то США "рискуют оказаться неспособными к тому, чтобы поспевать за технологическим развитием потенциальных противников".
Модернизация и обслуживание ядерного арсенала США потребует по меньшей мере $494 млрд в течение ближайших 10 лет, говорится в опубликованном в конце января докладе Бюджетного управления Конгресса США.