Բեռլուսկոնին «պակասամիտներ» է անվանել իր օգտին չքվեարկող իտալացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին իր հայրենակիցներին «պակասամիտների ժողովուրդ» Է անվանել այն պատճառով, որ նրանք դադարել են քվեարկել իր օգտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Քանի՞ մարդ Է քվեարկում Բեռլուսկոնիի օգտին: 100-ից հինգը կամ վեցը: Ես ամաչում եմ դրա համար: Գրեթե բոլոր իտալացիները խելքները կորցրել են: Ու՞ր են տարել նրանք իրենց գլուխները»,- հայտարարել Է 82-ամյա քաղաքական գործիչը՝ փետրվարի 12-ին ելույթ ունենալով իրեն պատկանող Canale 5 համազգային հեռուստաալիքի հանրածանոթ ծրագրում:
«Բեռլուսկոնին շատ բան Է արել: Նա իջեցրել Է հարկերը, Իտալիայի համար դեր Է ապահովել աշխարհում, ստեղծել Է աշխատատեղեր: Իսկ մյուս կողմից՝ (փոխվարչապետ, «5 աստղ շարժման» առաջնորդ) Դի Մայոն: Ի՞նչ Է արել նա: Որտե՞ղ Է սովորել: Եվ մենք նրա՞ ձեռքն ենք տալիս Իտալիան: Դուք բոլորդ խալագարվել եք: Մենք պակասամիտների ժողովուրդ ենք»,- ամփոփել Է իտալական քաղաքականության նահապետը, որն այժմ ընդդիմության մեջ Է:
Իր 20-րոպեանոց մենախոսության ընթացքում Բեռլուսկոնին խորը մտահոգություն Է հայտնել ոչ միայն Իտալիայի, այլեւ Եվրոպայի եւ աշխարհի ներկայիս իրադրության առթիվ: Այդ կապակցությամբ նա հայտարարել Է, որ կմասնակցի Եվրախորհրդարանի՝ մայիսին կայանալիք ընտրություններին, եւ նույնիսկ հայտնել Է, որ շուտով բնակարան կվարձի կամ կգնի Բրյուսելում, որովհետեւ մտադիր Է ապագայում շատ ժամանակ տրամադրել եվրոպական խնդիրներին: Նրա կարծիքով՝ ներկայիս Եվրամիությունը լուրջ փոփոխություններ Է պահանջում, քանի որ այն բանի հակադրությունն Է, ինչին ձգտում Էին միասնական Եվրոպայի հիմնադիր-հայրերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Берлускони назвал не голосующих за него итальянцев "полоумными"
Бывший премьер-министр Италии Сильвио Берлускони назвал "народом полоумных" своих соотечественников из-за того, что они перестали за него голосовать, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Сколько человек голосует за Берлускони? Пять или шесть из 100. Мне стыдно за это. Почти все итальянцы сошли с ума. Куда они дели свои головы?" - заявил 82-летний политик, выступая во вторник в популярной программе принадлежащего ему общенационального телеканала Canale 5.
"Берлускони многое сделал. Он снизил налоги, обеспечил роль для Италии в мире, создал рабочие места. А с другой стороны – (вице-премьер, лидер "Движения 5 звезд" Луиджи) Ди Майо. Что он сделал? Где учился? И мы отдаем в его руки Италию? Вы все сошли с ума. Мы – народ полоумных", - резюмировал патриарх итальянской политики, ныне находящийся в оппозиции.
В ходе своего 20-минутного монолога Берлускони выразил глубокую озабоченность не только нынешней ситуацией в Италии, но также в Европе и мире.
В этой связи он объявил, что примет участие в майских выборах в Европарламент, и даже сообщил, что вскоре снимет или купит квартиру в Брюсселе, потому что намерен в будущем уделять много времени европейским проблемам. По его мнению, нынешний Евросоюз требует серьезных изменений, поскольку является противоположностью того, к чему стремились отцы-основатели единой Европы.