Հայաստանը ժողովրդավարական վերափոխում է ապրում. Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամ
ԲԵՌԼԻՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիա կատարած պաշտոնական այցի երկրորդ օրն այցելեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամ։ Նրան դիմավորեց հիմնադրամի նախագահ պրոֆեսոր Նորբերթ Լամերթը։
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի գործունեության հիմքում ընկած են ազատության, արդարության եւ համերաշխության սկզբունքները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այսպես իր ելույթը սկսեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նշեց, որ ինչպես 7 տասնամյակ առաջ Գերմանիան, այնպես էլ այսօրվա Հայաստանը ժողովրդավարական վերափոխում է ապրում: Նա ընդգծեց, որ նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության հիմքում այնպիսի գաղափարներ ու սկզբունքներ էին, որոնք հիմնարար են նաև հիմնադրամի համար:
«Անցյալ տարի Հայաստանում տեղի ունեցան պատմական փոփոխություններ: Մենք վերականգնեցինք ժողովրդավարությունը, որը չարաշահվել եւ խեղաթյուրվել էր այն ժամանակներից ի վեր, երբ մենք ընդվզեցինք կոմունիստական ռեժիմի դեմ: Այսօր ես հպարտ եմ, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունը այլեւս վտանգված չէ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ վերջին խորհրդարանական ընտրություններն ամրապնդեցին ունեցած ձեռքբերումները եւ ապացուցեցին, որ հայ ժողովուրդը ժողովրդավարությանն այլընտրանք չի տեսնում: Նա նշեց, որ հայ ընտրողը մերժեց բոլոր նրանց, ում անուններն աղերսվում էին կոռուպցիայի, հիմնարար ազատությունների սահմանափակման, վատ կառավարման, տնտեսական անարդյունավետության եւ լճացման հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր կառավարությունն աննախադեպ լեգիտիմության եւ հանրային վստահության քվե ունի: Վերջին հարցումներից մեկի համաձայն` հասարակության ավելի քան 70 տոկոսը վստահ է, որ երկիրը գնում է ճիշտ ուղղությամբ:
«Այս աննախադեպ վստահության մակարդակը մեզ պարտադրում է վճռական քայլեր կատարել բարեփոխումների ուղղությամբ, եւ այս հարցում մենք ձախողելու իրավունք չունենք: Մյուս կողմից՝ հանրային վստահությունը տալիս է յուրահատուկ հնարավորություն, որը պետք է օգտագործենք մեր ձեռքբերումների ամրապնդման եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ապագայի պաշտպանության համար: Կարծում ենք, որ վերափոխման գործընթացի հաջորդ քայլը պետք է լինի մեր քաղաքական ձեռքբերումները տնտեսականի վերածելը: Այլ կերպ ասած, մենք պետք է տնտեսական հեղափոխություն կատարենք»,-ասաց նա։
Որպես դրան հասնելու ուղի՝ վարչապետը նշեց ժողովրդի գործարար եւ մտավոր ներուժի ազատ եւ անսահմանափակ իրականացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը։ Նա ավելացրեց, որ ընդունել եւ արդեն սկսել են իրականացնել բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ:
«Մասնավորապես, ներկայումս մենք արմատական քայլեր ենք ձեռնարկում կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, մենաշնորհները վերացնելու, բոլոր տնտեսական եւ քաղաքական դերակատարների համար խաղի հավասար պայմաններ ապահովելու եւ անկախ դատական համակարգ ստեղծելու ուղղությամբ: Այդ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին հաջողության հասնելու համար մենք զարգացնում ենք մեր տնտեսական եւ քաղաքական ինստիտուտները»,-ասաց նա:
Հայաստանը վճռական է այս ճանապարհին, սակայն, վարչապետի խոսքով, այնուամենայնիվ, ինչպես ցանկացած այլ անցումային երկիր, ՀՀ-ն եւս կարիք ունի լրացուցիչ աջակցության՝ բարեփոխումներն արագացնելու համար: Այս համատեքստում, վարչապետը հրավիրեց ներկաների ուշադրությունը մի փաստի վրա։
«Կցանկանայի ձեր ուշադրությանը հրավիրել մի հանրահայտ փաստի վրա. նախկին խորհրդային երկրներից ոչ մեկին չի հաջողվել արդիականացնել ինստիտուտներն առանց ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցության: Հայաստանը բացառություն չէ: Ավելին, հետխորհրդային երկրներին բնորոշ մարտահրավերներից բացի, Հայաստանն անկախության առաջին իսկ օրերից դիմակայել է մի շարք այլ մարտահրավերների: Այս առումով, Եվրամիության հետ գործընկերությունը հսկայական նշանակություն ունի մեր բարեփոխումների օրակարգի համար: Դժվար է գերագնահատել վերջին քառորդ դարում Հայաստանին տրամադրված ԵՄ աջակցության կարեւորությունը»,- նշեց նա:
Հայաստանը վճռական է, սակայն, ըստ վարչապետի, ԵՄ-ի ֆինանսական եւ տեխնիկական օժանդակությունը կարող է արագացնել եւ ամրապնդել Հայաստանում իրականացվող գործընթացները: Այստեղ նա ընդգծեց Եվրոպական Միության հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարեւորությունը: Ըստ նրա՝ դրա իրականացումը կարող է մեծապես նպաստել ինստիտուտների զարգացմանը։ Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը ցանկանում է խորացնել իր տնտեսական հարաբերությունները ԵՄ անդամ երկրների հետ:
«Գերմանիան մեր հիմնական դոնորներից է եւ հիմնական առեւտրային գործընկերներից: Մենք համագործակցում ենք բազմաթիվ ոլորտներում, ներառյալ` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, էներգետիկան, զբոսաշրջությունը, մշակույթը, կրթությունը, գիտությունը եւ այլն: Մենք հավատարիմ ենք մեր կապերի ամրապնդմանը եւ տնտեսական համագործակցության նոր հեռանկարների ուսումնասիրությանը: Նոր ժողովրդավարական Հայաստանը մեծ հնարավորություններ է տալիս առեւտրի եւ ներդրումների համար: Ներկայումս ընթացող կայուն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներից զատ, մենք ունենք մի քանի այլ առավելություններ ևս»,- ընդգծեց վարչապետը՝ շեշտելով, որ Հայաստանը Եվրասիական Տնտեսական Միության անդամ է, ինչը ենթադրում է ազատ մուտք 180- միլիոնանոց շուկա եւ աշխարհի մի քանի երկրների հետ ազատ առեւտրի պայմանագրերի անխափան ու անխոչընդոտ գործողություն:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարող է առանցքային դերակատարություն ունենալ որպես Եվրամիության եւ Եվրասիական միության շուկաները կապող տնտեսական կամուրջ:

BERLIN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today visited the Konrad Adenauer Foundation on the sidelines of his official visit in Germany, Armenpress correspondent reports.
Pashinyan was welcomed by the Foundation’s President Norbert Lammert.
“The Konrad Adenauer Foundation’s activities are based on the principles of freedom, justice and solidarity”, Pashinyan said in his remarks. He stated that like Germany 7 decades ago, today’s Armenia as well are undergoing a democratic transformation. The Armenian PM said the velvet revolution in Armenia last year was deriving the Foundation’s ideas and principles.
“Last year historical changes took place in Armenia. We restored the democracy that has been abused and distorted from the times when we resisted the communist regime. Today I am proud that democracy in Armenia is no longer under danger”, he said.
The Armenian PM said the recent parliamentary elections strengthened the already existing achievements and proved that the Armenian people do not see alternative to democracy. He noted that the Armenian voter rejected all those whose names were linked with corruption, restriction of fundamental freedoms, bad governance, economic inefficiency and etc.
Pashinyan said today the government has an unprecedented legitimacy and public trust vote. According to the results of the recent poll, more than 70% of the public is confident that the country is moving on the right direction.
“This unprecedented trust level obliges us to make decisive reforms, and we have no right to fail on this matter. On the other hand, the public trust gives a unique opportunity which we must use for strengthening our achievements and protecting the future of democracy in our country. We believe that turning our political achievements into economic ones must be the next step of the transformation process. In other words, we need to carry out an economic revolution”, he said.
As a way to achieve that the PM highlighted the creation of favorable conditions for the free and unlimited realization of the people’s business and intellectual potential.
“In particular, at the moment we are taking radical actions in fighting corruption, eliminating monopolies, ensuring equal conditions for all economic and political players and creating independent judiciary. In order to reach success on the path of these reforms we are developing our economic and political institutions”, Nikol Pashinyan said.
Armenia is determined to this path, but according to the PM, like other countries in transition stage, Armenia as well needs additional support to accelerate the reforms. In this context, the PM drew the attention of the meeting participants on the following fact.
“None of the post-Soviet states managed to upgrade the institutions without financial and technical assistance. Armenia is also not an exception. Moreover, in addition to the challenges typical to the post-Soviet states, Armenia has resisted a number of other challenges from the first days of independence. In this sense the partnership with the EU plays a major role for our reforms agenda. It’s difficult to overestimate the importance of the EU’s support provided to Armenia in the last quarter century”, he said.
Armenia is committed, but the PM noted that the EU’s financial and technical assistance can accelerate and strengthen the ongoing processes in Armenia. He emphasized the importance of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed with the EU. According to him, its implementation can greatly contribute to the development of institutions. The PM said Armenia wants to deepen its economic relations with the EU member states.
“Germany is one of our main donors and trade partners. We are cooperating in numerous sectors, including IT, energy, tourism, culture, education, science and etc. We are committed to strengthening our ties and examining new economic cooperation prospects. New democratic Armenia provides great opportunities for trade and investments. In addition to the ongoing sustainable institutional reforms, we also have several other advantages”, the PM said, stating that Armenia is a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), which supposes free entry to the market worth 180 million and uninterrupted activities of free trade deals with a number of countries of the world.
According to Pashinyan, Armenia can serve as an economic bridge connecting the EU and the EAEU markets.