Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թավշյա հեղափոխության հաջողության բանալիներից էին. Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թավշյա հեղափոխության հաջողության
բանալիներից էին. Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում
ՔՅՈԼՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները հայկական թավշյա հեղափոխության հաջողության բանալիներից մեկն էին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում ունեցած ելույթում:
«Թափանցիկություն, հաշվետվողականություն եւ մարդու իրավունքների ավելի լավ պաշտպանություն. ահա ոչ լրիվ ցանկն այն դրական փոփոխությունների, որ խոստանում է թվային եւ տեխնոլոգիական դարաշրջանը: Հայ ժողովուրդը հաջողությամբ կատարել է այդ ամենը եւ հավատարիմ է իրական ժողովրդավարություն հաստատելու իր հանձնառությանը»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով (2018թ. դեկտեմբերի 9-խմբ.) ավարտվեց թավշյա հեղափոխության առաջին փուլը, «Այժմ մենք ունենք ոչ պակաս կարեւոր խնդիր: Մեզ խիստ անհրաժեշտ է տնտեսական հեղափոխություն: Այդ նպատակով մենք մտադիր ենք օգտվել թվային դարաշրջանի ընձեռած բոլոր հնարավորություններից»:
Տեխնոլոգիական նորարարությունը շահավետ է նաեւ ծառայություն մատուցողների համար. գլոբալ նյութատեխնիկական մատակարարման շղթաներն ավելի արդյունավետ են դարձել, իսկ սպասարկման գները նվազել են: Բացվել են նոր շուկաներ, խթանվել է տնտեսական աճը: Եվ որ ամենակարեւորն է, ՏՏ-ը եւ թվային դարաշրջանը բարձրացնում են երկրների միջազգային մրցունակությունը: «Սա հատկապես վերաբերում է Հայաստանի նման փոքր երկրներին, որոնք աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական սահմանափակումների պատճառով սահմանափակ ազդեցություն են ունենում գլոբալ գործընթացների վրա»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց նաև, որ արդեն տասնամյակներ շարունակ տեխնոլոգիական հեղափոխություն է ընթանում, և դա անդառնալի իրականություն է, որը մեզ տեղափոխում է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության շեմ: «Մենք ականատեսն ենք առաջադեմ վերափոխման այն ամենի, ինչ ասում և անում ենք: Թվային սարքերը փոխեցին հաղորդակցության եղանակները. այսօր կիրառվում են սպառողների, արտադրողների եւ մատակարարների, եւ որ առավել կարեւոր է՝ քաղաքացիների եւ կառավարությունների միջեւ հարաբերության նոր բանաձեւեր»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը գերակա ուղղություն է համարում ՏՏ ոլորտը` որպես տնտեսական զարգացման հենասյուներից մեկը: «Հաշվի առնելով շուրջ հարյուրամյա վաղեմություն ունեցող ավանդույթները` մենք իրապես բռնել ենք տեխնոլոգիական և արդյունաբերական տնտեսություն կառուցելու ճանապարհը»,- ասաց նա:
Գերմանիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց Քյոլնի տեխնիկական համալսարան: Նրան դիմավորեց համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր դոկտոր Շտեֆան Հերցիգը: Համալսարանի ղեկավար կազմի հետ հանդիպումից հետո ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր Քյոլնի տեխնիկական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտի միջև:  Հուշագիրը ստորագրեցին Քյոլնի տեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Շտեֆան Հերցիգը և Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպեց համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:

Information technologies one of the keys of success of velvet revolution: Armenia’s Pashinyan delivers remarks at Cologne Technical University
Information technologies one of the keys of success of velvet revolution: Armenia’s Pashinyan
delivers remarks at Cologne Technical University
COLOGNE, JANUARY 31, ARMENPRESS. Information technologies were one of the keys to the success of the Armenian velvet revolution, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the Cologne Technical University, Armenpress correspondent reports.
“Transparency, accountability and better protection of human rights: here is the incomplete list of the positive changes that the digital and technological era promises. The Armenian people have successfully carried out it and are determined to their commitment to establish real democracy”, PM Pashinyan said.
According to him, the snap parliamentary elections (December 9, 2018) put an end to the first stage of the velvet revolution.
“Now we have a task which is also very important. We strongly need an economic revolution. For that purpose we plan to use all the opportunities provided by the digital era.
The technological innovation is also beneficial for the service providers: the global logistics supply chains became more effective, and the service prices declined. New markets were opened, the economic growth was promoted. And the most important is that the IT and the digital era are raising the countries’ international competitiveness. This mainly relates to small countries like Armenia which have limited impact on the global processes due to geographical and geopolitical limitations”, he said.
The Armenian PM said a technological revolution is going on for already decades, and this is an irreversible reality which takes us to the threshold of the 4th industrial revolution. “We are witnessing a progressive transformation of what we say and do. The digital devices changed the communication methods: today new formulas of relationships are being used between the consumers, producers and suppliers, and especially between the citizens and governments”, Pashinyan said.
He stated that the IT field is a priority direction for the Armenian government, as one of the pillars for economic development. “Taking into consideration the centuries-old traditions we have really took the path of building a technological and industrial economy”, Nikol Pashinyan said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Cologne Technical University on the sidelines of his official visit in Germany. He was welcomed by the University Rector, Professor Stefan Herzig. After the meeting with the University’s executives, a memorandum of cooperation was signed between the Cologne Technical University and the National Polytechnic University of Armenia. The memorandum was signed by Rector Stefan Herzig and Armenia’s Ambassador to Germany Ashot Smbatyan. Thereafter, the Armenian PM met with the University’s students and teaching staff.