Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թավշյա հեղափոխության հաջողության բանալիներից էին. Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թավշյա հեղափոխության հաջողության
բանալիներից էին. Փաշինյանը ելույթ ունեցավ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում
ՔՅՈԼՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները հայկական թավշյա հեղափոխության հաջողության բանալիներից մեկն էին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Քյոլնի տեխնիկական համալսարանում ունեցած ելույթում:
«Թափանցիկություն, հաշվետվողականություն եւ մարդու իրավունքների ավելի լավ պաշտպանություն. ահա ոչ լրիվ ցանկն այն դրական փոփոխությունների, որ խոստանում է թվային եւ տեխնոլոգիական դարաշրջանը: Հայ ժողովուրդը հաջողությամբ կատարել է այդ ամենը եւ հավատարիմ է իրական ժողովրդավարություն հաստատելու իր հանձնառությանը»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով (2018թ. դեկտեմբերի 9-խմբ.) ավարտվեց թավշյա հեղափոխության առաջին փուլը, «Այժմ մենք ունենք ոչ պակաս կարեւոր խնդիր: Մեզ խիստ անհրաժեշտ է տնտեսական հեղափոխություն: Այդ նպատակով մենք մտադիր ենք օգտվել թվային դարաշրջանի ընձեռած բոլոր հնարավորություններից»:
Տեխնոլոգիական նորարարությունը շահավետ է նաեւ ծառայություն մատուցողների համար. գլոբալ նյութատեխնիկական մատակարարման շղթաներն ավելի արդյունավետ են դարձել, իսկ սպասարկման գները նվազել են: Բացվել են նոր շուկաներ, խթանվել է տնտեսական աճը: Եվ որ ամենակարեւորն է, ՏՏ-ը եւ թվային դարաշրջանը բարձրացնում են երկրների միջազգային մրցունակությունը: «Սա հատկապես վերաբերում է Հայաստանի նման փոքր երկրներին, որոնք աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական սահմանափակումների պատճառով սահմանափակ ազդեցություն են ունենում գլոբալ գործընթացների վրա»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց նաև, որ արդեն տասնամյակներ շարունակ տեխնոլոգիական հեղափոխություն է ընթանում, և դա անդառնալի իրականություն է, որը մեզ տեղափոխում է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության շեմ: «Մենք ականատեսն ենք առաջադեմ վերափոխման այն ամենի, ինչ ասում և անում ենք: Թվային սարքերը փոխեցին հաղորդակցության եղանակները. այսօր կիրառվում են սպառողների, արտադրողների եւ մատակարարների, եւ որ առավել կարեւոր է՝ քաղաքացիների եւ կառավարությունների միջեւ հարաբերության նոր բանաձեւեր»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը գերակա ուղղություն է համարում ՏՏ ոլորտը` որպես տնտեսական զարգացման հենասյուներից մեկը: «Հաշվի առնելով շուրջ հարյուրամյա վաղեմություն ունեցող ավանդույթները` մենք իրապես բռնել ենք տեխնոլոգիական և արդյունաբերական տնտեսություն կառուցելու ճանապարհը»,- ասաց նա:
Գերմանիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց Քյոլնի տեխնիկական համալսարան: Նրան դիմավորեց համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր դոկտոր Շտեֆան Հերցիգը: Համալսարանի ղեկավար կազմի հետ հանդիպումից հետո ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր Քյոլնի տեխնիկական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտի միջև:  Հուշագիրը ստորագրեցին Քյոլնի տեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Շտեֆան Հերցիգը և Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը: Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպեց համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:

Информационные технологии стали ключом к успеху бархатной революции — Пашинян выступил в Кёльнском техническом университете
Информационные  технологии стали ключом к  успеху бархатной  революции  — Пашинян
выступил в Кёльнском техническом университете
Информационные  технологии стали одним  из ключей  к  успеху бархатной  революции в Армении.
Как  передает Арменпресс, так  сказал премьер-министр РА  Никол  Пашинян в своем выступлении в Кёльнском техническом университете.
«Прозрачность, отчетность и более высокая защита прав человека — вот неполный  список  позитивных процессов, которые обещает эпоха цифровых и IT технологий. Армянский  народ сумел успешно справиться с этим и  остался верен своему  стремлению утвердить реальную демократию», - сказал премьер.
По его словам, внеочередными парламентскими выборами (9 декабря 2018г.) завершился первый  этап бархатной  революции.
«Сейчас перед нами стоит не  менее важная задача.  Нам  чрезвычайно необходимо совершить экономическую революцию. Для  воплощения  этой  цели мы  намерены  использовать все  возможности цифровой эпохи.
Технологические  новации выгодны и для  тех, кто предоставляет услуги: звенья  глобальных материально-технических услуг стали намного более эффективными, а  цены – ниже. Открылись новые  рынки, катализирован  рост экономики. И самое  главное —  эра IT технологий повышает международную конкуренцию.
«Это особенно касается  таким  небольшим  странам, как  Армения, которые  ввиду  географических и геополитических причин ограничены  в  своем влиянии на глобальные процессы», - сказал Никол Пашинян.
Он также отметил, что технологическая  революция  происходит десятки лет и это необратимый  процесс, который приводит нас к  порогу  4-й промышленной  революции.
«Мы стали свидетелями прогрессивного преобразования всего, что мы  делаем и о чем говорим.  Цифровые  устройства изменили формы  общения:  сегодня  применяются новые  формы отношений  между  производителем, потребителем и поставщиком, и что намного важнее – между  правительствами», - сказал Пашинян.
Премьер-министр РА подчеркнул, что правительство Армении считает IT-сферу приоритетом – одним из столпов  экономического развития.
«Учитывая  традиции, которым  не менее  ста лет, мы реально  стали на путь строительства технологической  и промышленной  экономики», - сказал  Никол  Пашинян.
В рамках официального визита в Германию премьер-министр Армении Николь Пашинян посетил Кельнский технический университет.
Главу  правительства  Армении встречал ректор университета, профессор Стефан Херциг.
После встречи с руководством университета был подписан Меморандум о сотрудничестве между Кельнским техническим университетом и Национальным политехническим университетом Армении.
Меморандум подписали ректор Стефан Герциг и  Чрезвычайный  и полномочный посол Армении в Германии Ашот Смбатян.
Затем  премьер-министр Армении встретился со студентами и профессорско-преподавательским составом университета.